راهنمای خرید تلویزیون هوشمند (2021)

2 643

شاید تا همین چند سال پیش خرید و انتخاب کردن یک تلویزیون کار ساده تری بود چون هنوز شرکت ها در این رقابت تنگاتنگ ارائه ی کیفیت و کاربری های مختلف برای یک محصول با هم نیفتاده بودند.چیزی که انتخاب مارا سخت تر از همیشه کرده این است که بین تمام این تکنولوژی ها هنوز دقیقا نمی دانیم که چه می خواهیم و اغلب نیازهای ما یا بیشتر از یک محصول است یا کمتر!
ما در این مطلب سعی کرده ایم تا راهنمای خرید تلویزیون برای شما باشیم.

کدوم را انتخاب کنیم؟

فعلا اولویت های شخصی را کنار می گذاریم، سه عامل مهم در راهنمای خرید تلویزیون وجود دارد:

 1. وضوح صفحه تلویزیون شما
 2. اندازه اتاق شما
 3. چقدر از صفحه نمایش فاصله دارید؟

بهترین صفحه نمایش برای تلویزیون با کیفیت بالا(HD):

یک تلویزیون 127 مگاپیکسلی (50 اینچ) با کیفیت (HD) و (1080×1920) پیکسل در فاصله دید 2 متر را تصور کنید.

اگر بخواهید نزدیکتر بنشینید، باید یک تلویزیون کوچکتر داشته باشید تا پیکسلهایی (نقاط) که صفحه را تشکیل می دهند را نبینید.

خرید تلویزیون بزرگ فقط یک معنا می دهد: باید بیشتر از آن فاصله بگیرید!

یک ویدئوی استاندارد در یک صفحه HD متوسط یا ضعیف نشان داده می شود،چون کیفیت آن برای تلویزیون های غول پیکر طراحی نشده است.

اگر شما یک تلویزیون بزرگ در یک اتاق کوچک دارید کافی است کمی به آن نزدیک شوید تا نقایص را متوجه شوید.

راهنمای خرید تلویزیون

بهترین اندازه صفحه نمایش برای تلویزیون فوق العاده با کیفیت بالا (UHD 4K)

تلویزیون های 4K دارای رزولوشن بسیاربالاترنسبت به تلویزیون های HD هستند.(یعنی پیکسل های بیشتری روی صفحه دارند)

این به این معنی است که حالا شما می توانید یک تلویزیون بزرگ در یک اتاق کوچک داشته باشید چون در هر فاصله ای تصویر را در بهترین حالت خودش مشاهده می کنید.

یک فیلم یا ویدیو با کیفیت 4k درهر صفحه نمایشی بزرگ به نظر می رسد،اما شما هنوز هم درصفحه نمایش های دیگر باید حداقل حدود دو متر با فاصله از دستگاه بنشینید تا از کیفیت 4K لذت ببرید.

آیا حتما باید تلویزیون 4K بخریم؟

تلویزیون 4K دارای رزولوشن 3840×2160 است که 8.3 میلیون پیکسل را در یک صفحه نمایش می دهد.

این چهار برابر پیکسل بیشتر از تلویزیون کامل HD است. فروشندگان نیز برای مدتی آن را با ” کیفیت فوق العاده بالا ” یا ” UHD ” معرفی می کردند.

با این حال هرکسی به این تلویزیون ها احتیاجی ندارد.

برخی از امکانات تلویزیون های 4k

 • مزیت کامل 4k تا زمانی که شما روی یک صفحه نمایش 50 اینچی یا بزرگتر قرار نگرفته اید، مشخص نیست.در تلویزیون های کوچکتر نیز (کمتر از 40 اینچ) دشوار است تفاوت بین HD و 4k را بفهمید.
 • شما به سرویس های (Netflix-Stan-Amazon Prime) و غیره مشترک می شوید. هرکاربری که از تلویزیون 4K استفاده می کند، با مقدار زیادی از محتوای جدید رو به رو می شود (البته مد نظر داشته باشید که اکثر این شبکه ها در ایران فیلتراست)
 • پخش کننده های 4K دیسک های مخصوص خودش را دارد، این دیسک ها با دیسک های DVD و Blu-ray متفاوت است. قبل از خرید حتما بسته بندی را بررسی کنید.
 • اگر شما طرفدار پروپاقرص بازی های ایکس باکس هستید، تبریک می گویم! شما تلویزیون مناسبی انتخاب کرده اید.

راهنمای خرید تلویزیون

توصیه میکنیم در این راهنمای خرید تلویزیون ، اگر می خواهید بیشتر از 4k تلویزیون و دستگاه پخش خود استفاده کنید، حواستان باشد که دیسکهای 4K UltraHD را خریداری کنید مانند تصویری که دراینجا ارائه شده است.این دیسک ها در یک DVD یا Blu-ray استاندارد پخش نمی شود.

اگر شما یک تلویزیون 4K دارید، میتوانید هم فیلم ها و برنامه های تلویزیونی که برای 4K تهیه شده اند را ببینید هم آنهایی که برای این فرمت تهیه نشده اند اما ممکن است جذابیت چندانی برایتان نداشته باشد، چون پیکسل های بیشتر یک تلویزیون تصویر بهتری ایجاد نمی کنند. ما در اینجا به عنوان یک همراه و راهنمای خرید تلویزیون تاکید داریم که این را حتما مدنظر داشته باشید که پیکسل های بیشتر، بهتر کردن کیفیت تصویر را تضمین نمی کند. چه بسا پیکسل های بیشتر ممکن است کار را برای پردازنده ی تصویر تلویزیون تان سخت تر کند.

راهنمای خرید تلویزیون

طبق تصویر، تکنولوژی 8K UHD در آینده ی کیفیت های تصویری مانیتورها قرار داده شده و درحال حاضردر این کیفیت چیزی تولید نشده.

هنگام تست دقت رنگ، ببینید که می توانید تصویر یک فرد سیاه پوست که بنظر گل آلود است را تفکیک رنگ کنید و تصویر را با جزییات ببینید؟

تلویزیون هوشمند چیست و آیا همه به آن نیاز داریم؟

امروزه از کلمه “هوشمند” در دنیای تلویزیون ها زیاد استفاده می کنند و این هوشمند شدن دائما در حال تغییر است.یکی از این پیشرفت ها وصل شدن تلویزیون ها به اینترنت و شبکه های خانگی مثل کامپیوتر و موبایل است.

در این مقاله‌ی راهنمای خرید تلویزیون یک دستگاه هوشمند برای اتصال دارای مزایای زیر است:

DLNA یا (Digital Living Network Alliance) به شما این اجازه را می دهد که رسانه های مورد نظرتان را از کامپیوتر، لپ تاپ را به تلویزیون منتقل و پخش کنید.

بعضی از تلویزیون های هوشمند نیز به شما اجازه می دهند از طریق کابلی به نام (MHL) تلویزیون و کامپیوتر یا لپ تاپ خودرا به هم متصل کنید. و در اتصال بی سیم (Wi-Fi Direct) شما می توانید بدون نیاز به اتصال سیمی، تلویزیون و تلفن همراهتان را به هم وصل کنید و هر آنچه در گوشی خود پخش می کنید را روی تلویزیون ببینید در حالی که گوشی در جیبتان است!

همچنین اگر بتوانید محدودیت ها را دور بزنید، برنامه های (Netflix- ABC iVie- Stan)را هم می توانید با تلویزیون هوشمند خود دانلود کنید، بنابراین می توانید محتوای آنلاین را تماشا کنید بدون خرید دستگاه های اضافی مثل Apple TV – کنسول بازی یا پخش کننده Blu-ray به روز رسانی های امنیتی سیستم را هم می توانید برای بهبود ویژگی های تلویزیون و عملکرد دستگاهتان خود دانلود کنید.

چگونه بهترین تلویزیون هوشمند را انتخاب کنید

ما به عنوان همراه در این راهنمای خرید تلویزیون توصیه میکنیم هنگام خرید تلویزیون بیخیال برند های معروف شوید!

ممکن است گاهی یک تلویزیون ارزانتر به کارتان بیاید، فقط در صورتیکه بدانید از جان دستگاهتان چه می خواهید و به چه امکاناتی نیاز دارید و آیا آن تلویزیون قابلیت های هوشمندی که شما می خواهید را دارد؟

از فروشندگان بپرسید چه برنامه هایی در دستگاه مد نظرتان در دسترس هستند، آنها قطعا شما را با منوهای صفحه نمایش آشنا خواهند کرد.شناخت این ویژگی ها برای استفاده و درک آسان خواهد بود.

جدیدترین تلویزیون های هوشمند نه تنها خود به سرویس های آنلاین متصل هستند،بلکه می توانند دستگاه های دیگر را در خانه ی شما نیز کنترل کنند و اطلاعات مربوط به هر چیزی را از آب و هوا تا جزئیات بانکی شما را ارائه دهند.

ارتباط قوی تر با تکنولوژی در سیستم هایی با گوگل و آمازون به این معنی است که تلویزیون ها ممکن است به زودی تبدیل به مرکز اصلی Smart Home شما شوند.

چگونه یک تلویزیون با کیفیت تصویر خوب انتخاب کنیم؟

انجام این مراحل ساده در فروشگاه می تواند راهنمای خرید تلویزیون شما باشد تا بتوانید دستگاه های بهتر را از مدل های وحشتناک جدا کند:

 • مشاهده از تمام زوایا: همانطور که از مرکز صفحه حرکت می کنید، اکثر تلویزیون ها برخی از رنگ ها و کنتراست را از دست می دهند. در وسط صفحه در فاصله دید نرمال خود ایستاده و سپس چند قدم به کنار بروید ، اگر کیفیت تصویر بیش از حد کاهش یابد بیخیال آن تلویزیون شوید.حرکت را ادامه دهید تا یک صفحه نمایش پیدا کنید که بهتر کار کند.
 • به رنگ دانه های پوست دقت کنید: بافت یک نفر را در محیط استودیویی مشاهده کنید، مثل یک گوینده ی خبر؛ مراقب آلودگی رنگ باشید. این آلودگی به طور کلی مانند رنگ سبز یا زرد است که نمی تواند با تنظیمات تلویزیون برداشته شود.
 • چک کردن چرخه تنظیمات تصویر: پویا، استاندارد، طبیعی و یا زنده ، تمام این حالت ها را در فروشگاه چک کنید.چون ممکن است کیفیت تصویر را به طور قابل توجهی تغییر دهند!

این را هم در این مقاله‌ی راهنمای خرید تلویزیون به یاد داشته باشید که اکثر فروشگاه ها دارای تلویزیون هایی هستند که روی رنگی ترین، درخشان ترین و اشباع ترین تنظیمات خود هستند و هنگامی که تلویزیون تحویل شما داده می شود چون تلویزیون نو و آکبند است روی تنظیم استاندارد یا معمولی قرار دارد و به همان اندازه روشن نیست.

محدوده دینامیک (HDR)

طبق گفته های شرکت های تلویزیونی، این تکنولوژی پالت رنگ تلویزیون را گسترش می دهد، با نمایش سطوح بالای کنتراست بین رنگ روشن و تاریک. تقریبا تمام تلویزیون های 4K از HDR پشتیبانی می کنند و شما می توانید بسیاری از فیلم ها و برنامه های تلویزیونی سازگار با HDR را در دیسک و با استفاده ازسرویس های رسانه ایی پخش کنید.

وقتی که تلویزیون خود را خریداری می کنید، اگر HDR آن به طور پیش فرض فعال باشد، از فروشنده بپرسید یا اینکه آیا باید آن را فعال کنید؟ زیرا بعضی از مارک ها نیاز دارند که آن را برای هر پورت HDMI روشن کنید. هنگامی که فعال می شود، وقتی که بین HDR و فیلم های غیر HDR و یا بازی ها تغییر می کنید، باید آن را به طور خودکار روشن یا خاموش کنید.

راهنمای خرید تلویزیون

انواع مختلف صفحه تلویزیون چیست؟

اگر به یک فروشگاه وسایل الکترونیکی بروید، با حجم عظیمی از لیست هایی که نوع صفحه نمایش تلویزیون را تعیین می کنند، روبه رو خواهید شد، در این مقاله راهنمای خرید تلویزیون به شما کمک می کند که در این مواقع گیج نشوید.

LCD یا OLED کدامیک بهتر است؟

در تلویزیون های خوش ساخت ال سی دی یا OLED تفاوت های بسیار کمی در کیفیت تصویر باهم دارند.شایعات بی اساسی که فروشندگان هنگام فروش محصول به شما می گویند را باور نکنید.

یک صفحه نمایش LCD (صفحه نمایش مایع کریستال) نیاز به یک منبع نور پشتش دارد که یا CCFL یا LED است.

تکنولوژی CCFL هنوز وجود دارد، اما قدیمی تر است و توسط LED ها جایگزین می شود. تلویزیون های LED هنگام خرید گران تر هستند، اما درواقع ارزان ترند هستند زیرا چراغ هایشان مصرف انرژی نسبتا پایینی دارند.

بعضی از تولیدکنندگان و خرده فروشان اعتقاد دارند که LED یک تکنولوژی کاملا متفاوت با LCD است، اما ما در این مقاله‌ی راهنمای خرید تلویزیون به شما میگوییم که این فقط یک ترفند بازاریابی است.

هنگام خرید تلویزیون دیگر به چه ویژگی هایی توجه کنیم؟

 • اتصال دستگاه ها: پخش کننده های Blu-ray / DVD، پخش کننده های رسانه ای (برای مثال Apple‌ TV) و گیرنده های AV یا رایانه ها باید به یک یا چند اتصال، وصل شوند.شما باید درمورد نوع اتصال (معمولا HDMI، یک اتصال تمام دیجیتال برای صدا و تصویر در یک کابل ) و تعداد اتصالات مورد نیاز خود را شمارش کنید.در تلویزیون های جدید معمولا از HDMI استفاده می کنند. اگر می خواهید تجهیزات قدیمی تر را وصل کنید، باید مبدل داشته باشید.مبدل های موجود در اکثر فروشگاه های الکترونیک و آنلاین به سادگی پیدا می شوند.
  اگر می خواهید توسط دستگاه ها برنامه‌ای رو با تلویزیون تان ضبط کنید، اکثر تلویزیون های امروزی خودشان این قابلیت را دارند.حتی بعضی تلویزیون ها دارای دو tuner هستند و به شما این امکان را می دهند که یک کانال را در حالی که شبکه ی دیگری را تماشا می کنید ضبط کنید.اگر فکر می کنید یک تیونر برای شما کافی است، می توانید تعداد آن را کم کنید.
 • کیفیت صدا: هنگام خرید تلویزیون، عملکرد بلندگو اغلب نادیده گرفته می شود. در حالی که صدا از مهمترین ارکان تماشا کردن یک فیلم است؛ هنگام خرید با بالا و پایین کردن صدای دستگاه کیفیت صدای آن را حتما بسنجید.
 • پیدا کردن یک جای مناسب برای دستگاه: در این مقاله راهنمای خرید تلویزیون به شما می گوییم که مناسب ترین جا برای گذاشتن یک تلویزیون “میز” است. اما اطمینان حاصل کنید که این میز پایدار است و ترجیحا دارای یک پایه ایمن است که بچه های کوچک نتوانند آن را بشکنند.اگر تلویزیون شما به دیوار نصب شده است،دسترسی به اتصالات و نگه داشتن طناب پنهان برای شما یک دردسر است.اغلب کسانی که تلویزیون خودرا روی دیوار نصب کرده اند تجربه ی لذت بخشی نداشته اند.
 • کنترل: اطمینان حاصل کنید که اکثر دکمه های به کار برده شده (حجم، انتخاب کانال، آماده به کار و قطع صدا) را می توان در یک نگاه کلی دید. یک تلویزیون با کنترلی که دکمه های راحت و در دسترس دارد انتخاب کنید.

رازهای بازاریابی خرید تلویزیون که احتمالا آنهارا نمی دانید:

هیجان انگیز ترین بخش راهنمای خرید تلویزیون برملایی ترفندهایی است که به ما برای ترغیب شدن به خرید می گویند، نکات زیر شما را ازاین ترفندها آگاه می کند.

آیا یک تلویزیون 3D ارزش خریدن دارد؟

3D عملا یک پروژه ی شکست خورده است.بنظر می رسید بعد از انتشار فیلم سینمایی آواتار، پروژه ی بزرگی پیش روی نسل بعدی تلویزیون های 3D باشد و در نهایت وقتی که کمپانی های تلویزیونی در تلاش برای ایجاد یک معامله بزرگ بودند، تماشاچیان تلویزیون طعمه را نپذیرفتند و اکثر شرکت ها دیگراز 3D برای مدل های جدید پشتیبانی نکردند.

اکثر تولید های 2016 و 2017 تلویزیون های سازگار با 3D هستند. اگر شما به دنبال یک تلویزیون سه بعدی هستید، پیشنهاد می کنیم که بخاطر یک عینک ارزان پولتان را در سطل آشغال نریزید،خرید یک تلویزیون HD هزار بار بهتر است.

میزان تجدید هرتز چه تاثیری دارد؟

در واقع هیچی! حقه‌ی نه چندان محبوبی که به عنوان یک ترفند بازاریابی استفاده می شود،میزان بازخوانی(هرتز) است. فروشندگان می گویند هر چقدر این میزان بالاتر باشد تصاویر شما روان تر و بدون سایه پخش می شوند. در واقع این عدد تعداد تصاویری است که در مدت 1 ثانیه به نمایش در می آید.این امر در تصاویر سرعت بالا بیشتر به چشم می آید. متأسفانه این مسئله آنقدرها هم درست نیست و تولیدکنندگان با ساختن روشهای جدید برای اندازه گیری Hz با نشان دادن رقم بالایی از آن شما را نسبت به یک محصول خوش بین می کنند.

صفحه تلویزیون های منحنی بهتر است؟

برخی از تولیدکنندگان ادعا می کنند صفحه نمایش منحنی روی تصویر چشم انسان ارتباط دارد، دیگران هم به راحتی می پذیرند؛ در حالیکه داشتن تلویزیون های منحنی فقط یک ایده بوده تا شما را به یاد گذشته ها بیاندازد و غیر از آن تلویزیون های منحنی در مقابل تلویزیون های تخت معایب بسیار زیادی دارند.

Freeview و Freeview Plus چیست؟

این کاربرد هم اکنون در کشورهای دیگر فعال است، Freeview به شما اطلاع می دهد که تا دقایق و یا ساعت های بعد چه چیزی را در این شبکه تماشا خواهید کرد، منتهی به جای اینکه ساعت و اسم برنامه را به شما بگوید، تصاویری ازآن را نمایش می دهد.

خرید تلویزیون
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
80%
 • راهنمای خرید تلویزیون هوشمند (2021)
منبع CHOICE
دریافت کتاب رایگان با ثبت ایمیل
دریافت کتاب رایگان با ثبت ایمیل
کتاب الکترونیکی 41 خوراکی بی‌نظیر برای چربی سوزی
ایمیل شما نزد ما محفوظ میماند و در هر زمان میتوانید عضویت خود را لغو کنید
2 نظرات
 1. مریم می گوید

  ممنون مطلب خیلی مفیدی بود و استفاده کردم.با تشکر

  1. جمشید قلع گری می گوید

   خواهش میکنم. ممنون از لطف شما

به گفتگو بپیوندید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected by Copyscape در صورت استفاده از محتوای وب‌سایت بدون دادن لینک مستقیم، محتوای شما هم به صورت خودکار و هم به صورت دستی به فرم DMCA گزارش خواهد شد.

این وبسایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. با ادامه کار با وبسایت باروکات شما در استفاده از کوکی ها موافقت خواهید کرد. موافقم

قوانین استفاده از کوکی ها