صرفه جویی در مصرف آب با ایده هایی هوشمندانه

0 5,854

کم آبی یک مشکل جدی در سطح جهان است که در بسیاری مناطق دیده می شود. کره زمین دارای ذخایر آبی فراوانی است که اغلب مناسب شرب نیستند. کارشناسان تنها یک درصد از آب های روی کره زمین را مناسب آشامیدن و مصرف می دانند این درحالی است که 70 درصد از کره زمین با اقیانوس ها، دریاها  و رودخانه های فصلی و دائمی پوشیده شده است. حیات بشر و دیگر موجودات زنده وابسته به آب سالم و قابل شرب است. شاید این سوال را از خود بپرسید که چگونه می توانیم در مصرف آب صرفه جویی کنیم ؟ حفظ منابع آبی موجود با مصرف بهینه و صرفه جویی در مصرف آب انتخابی است هوشمندانه که در بقای موجودات زنده تاثیرگذار است. صرفه جویی در مصرف آب چندان هم کار مشکلی نیست. با این راهکارهای ساده و قابل اجرا، همه ما می توانیم در راه حفظ منابع آبی سهم داشته باشیم و جلوی مصرف نادرست آب را بگیریم.

 

بخش اول : صرفه جویی در مصرف آب سرویس های بهداشتی

1.  بررسی نشتی ها

شاید تصور کنید یک نشتی کوچک ، اهمیتی ندارد. سالانه 11 هزار لیتر آب تنها از نشتی لوله ها به فاضلاب منازل سرازیر می دهد. صرفه جویی در مصرف آب را با گرفتن نشتی ها شروع کنید. شیرهای آبی که چکه می کنند، لوله های آب قدیمی، توالت فرنگی، دوش حمام و بسیاری دیگر از منابع هدر دادن آب در منازل هستند.

2. صرفه جویی در مصرف آب هنگام مسواک زدن

شیوه صحیح مسواک زدن تاثیر زیادی در سلامت و بهداشت دندان ها دارد ولی باز بودن شیر آب در حین مسواک زدن لزومی ندارد. با یک لیوان آب نیز می توان دندان ها را به خوبی مسواک کرد و دهان را شست. برخی از رفتارها نظیر مسواک زدن، اصلاح صورت و غیره به صورت عادت موجب هدر دادن آب مصرفی می شود. در هنگام مسواک و یا اصلاح صورت شیر آب را ببندید تا آب کمتری مصرف شود.برای داشتن دندان های تمیز و سفید این مقاله را مطالعه کنید.

3. سردوشی های کم مصرف برای صرفه جویی در مصرف آب

آیا چیزی در مورد سردوشی های کم مصرف شنیده اید؟ سردوشی های کم مصرف با مخلوطی از آب و هوا کار کرده و فشار آب بسیار خوبی را ایجاد می کنند و کمک میکند به مصرف درست آب. این در حالی است که سردوشی‌های قدیمی حمام ها در هر دقیقه حدود 9 تا 10 لیتر آب مصرف می کنند. یک راه ساده برای صرفه جویی در مصرف آب ، نصب سردوشی های کم مصرف به جای سردوشی های قدیمی در حمام منازل است که قیمت چندانی هم ندارد.

محصولات کاهنده مصرف آب را ببینید

4. مخزن هوا در پشت شیر آب

با نصب یک مخزن هوا در پشت شیر آب، موجب افزایش فشار آب و کاهش مصرف آب خواهید شد. با این روش ساده می توان از اتلاف سالانه هزاران لیتر آب جلوگیری کرد و در حفظ محیط زیست گام بزرگی برداشت.

5. صرفه جویی در مصرف آب حمام

یک تایمر یا ساعت در حمام بگذارید و خودتان را به چالش بکشید که زمان دوش گرفتنتان را کاهش داده یا اینکه موسیقی ای پخش کنید و سعی کنید با تمام شدن موسیقی، شما هم دوش گرفتن را خاتمه دهید. تنها دو دقیقه کم کردن زمان دوش میتواند 10 گالن (حدود 37.9 لیتر) آب ذخیره کند.
دوش گرفتن ، بسته به سایز وان و عمق آب، یک سوم از میزان آب مورد استفاده برای حمام کردن می گیرد. پس حمام کردن را رها کنید و تنها یک دوش بگیرید.

6. تنظیم آب سیفون یکی از روش های صرفه جویی در مصرف آب

توالت هایی که فلاش آهسته ای دارند بیشتر از 1.6 گالن (6.1 لیتر) آب در هر بار فلاش استفاده نمی کنند در حالیکه توالت های عادی مصرفی سه تا چهار برابر بیشتر دارند. یک توالت دارای فلاش دوتایی، تنها با فشار دادن دکمه صحیح، به شما امکان استفاده از آب کمتری برای حذف مایعات و آب بیشتر برای جامدات می دهد.
میتوانید یک کیت تبدیلی برای تبدیل توالت آبی پر مصرف به ذخیره کننده آب بخرید.هردوی آنها خوب کار می کنند و باعث کم شدن هزینه ها می شوند.

7. توالت یا سطل زباله؟

توالت سطل زباله نیست. دستمال کاغذی و کاغذهای توالت با مقدار زیادی آب به داخل فاضلاب سرازیر می شود. انداختن کاغذ توالت و دستمال کاغذی در کاسه توالت، می تواند موجب گرفتگی لوله های فاضلاب شود و مشکلات زیادی را علاوه بر مصرف آب به همراه داشته باشد. گذاشتن یک سطل کوچک در گوشه توالت به مقدار قابل ملاحظه ای صرفه جویی در مصرف آب را به همراه دارد.

8. مردان و پسران در مدرسه و محل کار در صورت وجود از توالت سرپایی استفاده کنند.

اگر از نظر بیولوژیک یک مرد هستید، توالت سرپایی روش موثری برای خالی کردن مثانه شماست.

بخش دوم : صرفه جویی در مصرف آب شستشوی لباس

1. ماشین های لباسشویی کم مصرف

ماشین لباسشویی های قدیمی با درب بالا در هر بار استفاده بین 150 تا 170 لیتر آب مصرف می کنند که باعث میشود مصرف نادرست آب شکل بگیرد. با خرید ماشین لباسشویی های جدید و کم مصرف می توان مصرف آب را به نصف کاهش داد و شستشوی بهتری نیز داشت. این لباسشویی ها دارای درب جلو هستند و آب و برق بسیار کمتری مصرف می کنند.

2. ظرفیت کامل لباسشویی

برای صرفه جویی در مصرف آب می توانید لباس ها را جمع کرده و از ظرفیت کامل لباسشویی استفاده کنید. روشن کردن ماشین لباسشویی برای شستشوی چند تکه لباس کار صحیحی نیست و موجب مصرف مقدار زیادی آب می شود. اکثر لباسشویی های جدید دارای دکمه صرفه جویی در مصرف انرژی هستند که مقدار آب مصرفی را نیز کاهش می دهد.
مصرف درست آب

3. به جای آب گرم از آب سرد استفاده کنید.

تولید انرژی، آب زیادی میخواهد و انرژی برای گرم کردن آب لازم است. با انتخاب شستن لباسها با آب سرد، در مصرف آب و انرژی صرفه جویی کنید. استفاده از آب سرد از ایجاد لکه و تغییر رنگ لباس جلوگیر ی می کند.

4. لباس های تمیز خود را روی یک قفسه خشک کن خشک کنید.

ممکن است این کار برای همه لباسها ممکن نباشد اما سعی کنید لباسهایی نظیر پیراهن، تی شرت، شلوار و غیره را با آن خشک کنید. خشک کن، انرژی زیادی می برد که در حقیقت از آب زیادی برای ایجاد این انرژی استفاده می کند.

5. کمتر خشکشویی کنید.

بسیاری از لباسها نظیر شلوار جین و ژاکت های باقت، نیازی ندارند که هر بار میپوشیدشان شسته شوند. سعی کنید بدانید که کدام لباس ها کثیف اند و کدام ها را میتوانید دوباره بپوشید. این نه تنها باعث ذخیره آب می شود بلکه موجب حفاظت از لباس شما می شود.
دو یا سه بار پوشیدن پیژامه قبل از شستن آن نرمال است بخصوص اگر قبل از رفتن به رختخواب دوش بگیرید
لباس های زیر را هر روز عوض کنید اما شلوار پارچه ای ، جین و دامن را بیش از یکبار در فاصله دو بار شستن بپوشید
وقتی میخواهید یک سویی شرت یا ژاکتی را روی بلوز دیگری بپوشید تنها نیاز دارید که داخلی ترین لایه ها را مرتبا بشویید.

  • حوله ها را روی یک قفسه آویزان کنید تا پس از حمام خشک شود و چندین بار بین شستشو از آنها استفاده کنید.

بخش سوم : صرفه جویی در مصرف آب آشپزخانه

1. ماشین ظرفشویی خود را تا ظرفیت کامل بارگیری کنید

نکات گفته شده در مورد ماشین لباسشویی را در ارتباط با ماشین ظرفشویی نیز می توان استفاده کرد. همیشه ماشین ظرفشویی را با ظرفیت کامل روشن کنید. در هنگام شستشوی ظروف با دست، ظرف‌شویی را پر از آب کرده و ظروف را در مواد شوینده و آب غوطه ور کنید. در تمام طول شستشوی ظروف، شیر آب را باز نگذارید.

2. باز کردن یخ مواد غذایی.

مواد غذایی را ساعاتی قبل از مصرف از فریزر خارج کنید و تا باز شدن کامل یخ در یخچال قرار دهید. صرفه جویی در مصرف آب را از آشپزخانه شروع کنید به جای استفاده از شیر آب برای باز کردن یخ مواد غذایی از روش های کاهش مصرف آب می توان استفاده کرد. چنانچه برای باز کردن مواد غذایی یخ زده از آب استفاده می کنید می توانید از یک ظرف پر از آب به جای باز کردن شیر آب، کمک بگیرید.

3. آب خنک در یخچال.

بسیاری از افراد برای نوشیدن آب، شیر آب را باز می گذارند تا آب خنک شود.به راحتی با قرار دادن بطری و یا پارچ آب در یخچال می توانید آب خنک مصرفی خانواده را تامین کنید. صرفه جویی در مصرف آب چندان هم دشوار نیست.

4. از دفع زباله، کم استفاده کنید.

دفع زباله از آب زیادی برای خلاصی از زباله ها استفاده می کند بنابراین سعی کنید که هر از چند گاهی از آن استفاده کنید. زباله هایتان را در سطل زباله بیندازید یا اینکه به جای انداختن آنها در سینک آشپزخانه، یک سطل کمپوست خانگی بسازید.

5. مواد غذایی را در یک سینک پر از آب بشویید.

وقتی میخواهید میوه، سبزیجات یا سایر غذاها را با آب بشویید سعی کنید به جای باز گذاشتن شیر آب، ظرف یا تشتی را از آب پر کنید تا آنها را بشویید . آب کمتری استفاده خواهید کرد و همچنین میتوانید آب ظرف را برای گیاهان استفاده کنید.

بخش چهارم : صرفه جویی در مصرف آب و آبیاری گیاهان

  • استفاده از آب تصفیه شده  برای آبیاری گیاهان و فضای سبز در محوطه، کار صحیحی نیست ولی امروزه در اکثر مناطق انجام می شود. با نصب دستگاه سنجش میزان مصرف آب، میزان مصرف را کنترل کرده و از نشتی های احتمالی نیز با خبر شوید.

1. زمان مناسب آبیاری گیاهان.

گیاهان برای رشد به آب نیاز دارند و نمی توان آب را از گیاه دریغ کرد. با روش های مناسب می توان بدون هدر دادن آب، گیاهانی شاداب را پرورش داد. برای مثال آبیاری در صبح زود و غروب آفتاب، مانع از تبخیر مقدار زیادی آب شده و همه آب به مصرف گیاه می رسد. در روزهای بارانی و فصول سرد نیز گیاهان نیازی به آبیاری دائمی ندارند.

2. محدودیت زمانی آبیاری.

یکی از راه های صرفه جویی در مصرف آب فضای سبز و محوطه، استفاده از زمان سنج برای آبیاری است. به این ترتیب طبق برنامه و در زمان معین، آبیاری انجام شده و کاهش مصرف آب زیادی را به همراه دارد. آبیاری بیش از حد می تواند موجب آسیب به گیاهان شود.

3. آب پاش های چرخان.

برای آبیاری فضای سبز و گیاهان باغچه از آب پاش های چرخان استفاده کنید تا موقعیت آبیاری بهتری را فراهم کنید. بررسی لوله های اتصال و سری های آب پاش، به صورت هفتگی مانع از اتلاف آب در صورت ایراد خواهد شد.
صرفه جویی در مصرف آب

4. چمن ها را زیاد کوتاه نکنید.

چمن ها نیاز به آبیاری مداوم دارند و برای مناطق کم باران مناسب نیستند. داشتن چمن های بلند بهتر از کوتاه است. چمن ها هر قدر بلند تر می شوند ، عمیق تر می گردند و به این ترتیب نیاز به آب کمتری دارد. ارتفاع تیغ علف چینی خود را بلند کنید تا از خیلی کوتاه شدن چمنزار جلوگیری کنید.

  • اگر در منطقه پربارشی زندگی نمی کنید ، چمن نکراید و به جای آن گیاهانی پرورش دهید که نیاز به توجه و آب زیاد ندارند.

5. صرفه جویی در مصرف آب با مالچ پاشی.

مالچ پاشی یکی از راه های جلوگیری از تبخیر آب روی سطح زمین و صرفه جویی در مصرف آب است که باید توسط سازمان های مربوطه دولتی انجام شود. در حیاط کوچک خود می توانید یک مالچ پاشی طبیعی را داشته باشید.خاک اره و تراشه های چوب را روی سطح خاک باغچه بپاشید تا هم از تبخیر آب جلوگیری شود و هم کود خوبی برای گیاهان باشد.
صرفه جویی در مصرف آب

بخش پنجم : صرفه جویی در مصرف آب در منزل

  • شستشوی خودرو را با یک سطل آب انجام دهید. باز کردن شیلنگ آب برای شستن ماشین موجب اتلاف مقدار زیادی آب شده و پسندیده نیست. اگر می توانید ماشین را به کارواش ببرید. سیستم شستشوی ماشین در کارواش با اتلاف آب کمتری همراه است.
    صرفه جویی در مصرف آب

1. شستشوی پیاده رو.

استفاده از جارو برای تمیز کردن پیاده رو و محوطه منزل ایده مناسبی است. ابتدا برگ های خشک و زباله ها را با استفاده از جارو تمیز کنید و سپس با استفاده از یک یا دو سطل آب، پیاده رو را آب بکشید. استفاده از شیلنگ آب برای شستشوی پیاده رو موجب اتلاف مقدار بسیار زیادی از آب تصفیه شده می شود.
صرفه جویی در مصرف آب

2. آب استخرها.

پر کردن آب استخر در بسیاری از مناطق دارای محدودیت های شدید است و نمی توان استخر را در فصول گرم تخلیه و دوباره پر کرد. استخرهای خانگی منبع بزرگی از دور ریز آب در شهرهای بزرگ هستند. اگر محدودیت استفاده از استخر در منطقه را ندارید با استفاده از سایه بان، از تبخیر آب استخر جلوگیری کنید.
صرفه جویی در مصرف آب

3. شستشوی توالت با آب بازیافتی.

برای سیفون و شستشوی توالت از آب مصرف شده در حمام استفاده کنید. استفاده از آب بازیافتی در حمام یکی از بهترین راهکارها برای صرفه جویی در مصرف آب تصفیه شده است.
صرفه جویی در مصرف آب

4. نوشیدن آب سالم.

برای به کار انداختن برخی ماشین آلات نظیر دستگاه های تولید نوشابه و غیره، آب زیادی استفاده می شود. آب سالم و گوارا بهترین نوشیدنی برای بدن انسان است که فواید بی‌شماری دارد. جایگزین کردن آب به جای نوشابه های صنعتی مانع از تولید بیشتر این نوشیدنی ها شده و در سطح وسیع مقدار آب مصرفی در این کارخانه ها کمتر خواهد شد.
صرفه جویی در مصرف آب

5. صرفه جویی در مصرف کاغذ.

تولید کاغذ نیاز به صدها و شاید هزاران لیتر آب دارد. آب بسیار زیادی برای رشد درختان صرف شده و کارخانه های کاغذ سازی نیز آب بسیاری را مصرف می کنند. استفاده مجدد از کاغذهای بازیافتی یکی از روش های صرفه جویی در مصرف کاغذ و همچنین یکی از راه های صرفه جویی در مصرف آب است که به حفظ محیط زیست هم کمک بزرگی خواهد کرد. در مصرف کاغذ صرفه جویی کنید تا به صورت غیر مستقیم مصرف آب کاهش پیدا کند.

6. مواد بازیافتی و دست دوم.

با جمع آوری مواد قابل بازیافت و تحویل به واحدهای بازیافت در سطح شهر می توانید سهم بزرگی در صرفه جویی در مصرف آب داشته باشید. مواد پلاستیکی، آهنی و غیره قابلیت بازیافت را دارند. به نظر کمی عجیب می رسد ولی کارخانه های تولیدی از بزرگترین مصرف کنندگان آب هستند. با بازیافت برخی مواد می توان از اتلاف آب بیشتر، پیشگیری کرد.
صرفه جویی در مصرف آب

7. آب باران

بارش باران در برخی روزها بیشتر است، اگر می توانید مقداری از آب باران را برای آبیاری باغچه یا گلدان ها ذخیره کنید. این کار برای خانوارهای شهری و آپارتمان نشین ها امکان پذیر نیست ولی در بسیاری از مناطق می توان آب باران را ذخیره کرد. در سطح کلان جمع آوری آب باران در کشورهای توسعه یافته توسط نهادهای دولتی انجام می شود.

8. از محله تان خرید کنید.

اگر مجبور باشید برای غذا، لباس یا بقیه اجناس مسافت زیادی طی کنید احتمال دارد که آب زیادی برای این کار استفاده شو. تولید گازوئیل چندین گالن آب مصرف می کند پس سعی کنید از ممحصولات و غذاهای محلی خرید کنید تا مصرف آب را کم کنید.

  • غذایتان را از بازار کشاورزی محلی و لباستان را از بوتیک محلتان بخرید.
  • به جای رفتن به فروشگاه های بزرگی نظیر هایپرمارکت ، سعی کنید اجناستان را از مغازه های نزدیکی که جنس مورد نیازتان را دارند بخرید یا از فروشگاه های اینترنتی.

محصولات سوپر مارکت را ببینید

9. گوشت و لبنیات کمتری بخورید.

تغذیه حیوانات در حال رشد چندین تن آب مصرف می کند البته میزان آب مصرفی در ادامه فرآیند تولید محصولات لبنی و گوشت بیان نشده است. یاد بگیرید ماهی بخورید و در مقابل استفاده از پروتئین گوشتی حیوانات احساس مسئولیت بیشتری داشته باشید. هر قدر محصولات لبنی و گوشت حیوانات اهلی که میخورید بیشتر باشد نیاز به نگهداری و پرورش حیوانات بیشتری است پس سعی کنید مصرف چنین غذاهایی را محدود کنید.

10. میزان مصرف غذاهای فرآوری شده را کم کنید.

هر گام فرآوری گوشت، آب زیادی مصرف می کند. با خوردن غذاهای تازه نه تنها میزان مصرف آب را کاهش می دهید بلکه سلامت تر خواهید بود.

  • نیشکر نسبت به سایر محصولات زراعی از آب بیشتری استفاده می کند. مصرف این غذاهای قندی را کم کنید تا مصرف آب کم شود و نیز سالم تر بمانید.

راه های صرفه جویی در مصرف آب

11. از دوچرخه یا وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

با استفاده چند نفری از یک ماشین ، دوچرخه سواری تا محل کار یا سوار اتوبوس شدن برای انجام کارهایتان ، میزان مصرف انرژی و نیز آب را کاهش می دهید. همانطور که پیشتر عنوان شد، تولید یک گالن گازوئیل چندین گالن آب میخواهد بنابراین در این کار مشارکت کرده و کمتر رانندگی کنید.

صرفه جویی در مصرف آب با استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی

 


 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
90%
  • صرفه جویی در مصرف آب با ایده هایی هوشمندانه
منبع WIKIHOW
دریافت کتاب رایگان با ثبت ایمیل
دریافت کتاب رایگان با ثبت ایمیل
کتاب الکترونیکی 41 خوراکی بی‌نظیر برای چربی سوزی
ایمیل شما نزد ما محفوظ میماند و در هر زمان میتوانید عضویت خود را لغو کنید
ممکن است شما دوست داشته باشید
به گفتگو بپیوندید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected by Copyscape در صورت استفاده از محتوای وب‌سایت بدون دادن لینک مستقیم، محتوای شما هم به صورت خودکار و هم به صورت دستی به فرم DMCA گزارش خواهد شد.

این وبسایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. با ادامه کار با وبسایت باروکات شما در استفاده از کوکی ها موافقت خواهید کرد. موافقم

قوانین استفاده از کوکی ها