صرفه جویی در مصرف آب با ایده هایی هوشمندانه

0 1,944

کم آبی یک مشکل جدی در سطح جهان است که در بسیاری مناطق دیده می شود. کره زمین دارای ذخایر آبی فراوانی است که اغلب مناسب شرب نیستند. کارشناسان تنها یک درصد از آب های روی کره زمین را مناسب آشامیدن و مصرف می دانند این درحالی است که 70 درصد از کره زمین با اقیانوس ها، دریاها  و رودخانه های فصلی و دائمی پوشیده شده است. حیات بشر و دیگر موجودات زنده وابسته به آب سالم و قابل شرب است. حفظ منابع آبی موجود با مصرف بهینه و صرفه جویی در مصرف آب انتخابی است هوشمندانه که در بقای موجودات زنده تاثیرگذار است. صرفه جویی در مصرف آب چندان هم کار مشکلی نیست. با این راهکارهای ساده و قابل اجرا، همه ما می توانیم در راه حفظ منابع آبی سهم داشته باشیم  جلوی مصرف نادرست آب را بگیریم.

 

ad6-728×90

صرفه جویی در مصرف آب سرویس های بهداشتی

 • بررسی نشتی ها

  شاید تصور کنید یک نشتی کوچک ، اهمیتی ندارد. سالانه 11 هزار لیتر آب تنها از نشتی لوله ها به فاضلاب منازل سرازیر می دهد. صرفه جویی در مصرف آب را با گرفتن نشتی ها شروع کنید. شیرهای آبی که چکه می کنند، لوله های آب قدیمی، توالت فرنگی، دوش حمام و بسیاری دیگر از منابع هدر دادن آب در منازل هستند.

 • صرفه جویی در مصرف آب مسواک زدن

  شیوه صحیح مسواک زدن تاثیر زیادی در سلامت و بهداشت دندان ها دارد ولی باز بودن شیر آب در حین مسواک زدن لزومی ندارد. با یک لیوان آب نیز می توان دندان ها را به خوبی مسواک کرد و دهان را شست. برخی از رفتارها نظیر مسواک زدن، اصلاح صورت و غیره به صورت عادت موجب هدر دادن آب مصرفی می شود. در هنگام مسواک و یا اصلاح صورت شیر آب را ببندید تا آب کمتری مصرف شود.

 • سردوشی های کم مصرف برای صرفه جویی در مصرف آب

  آیا چیزی در مورد سردوشی های کم مصرف شنیده اید؟ سردوشی های کم مصرف با مخلوطی از آب و هوا کار کرده و فشار آب بسیار خوبی را ایجاد می کنند و کمک میکند به مصرف درست آب. این در حالی است که سردوشی‌های قدیمی حمام ها در هر دقیقه حدود 9 تا 10 لیتر آب مصرف می کنند. یک راه ساده برای صرفه جویی در مصرف آب ، نصب سردوشی های کم مصرف به جای سردوشی های قدیمی در حمام منازل است که قیمت چندانی هم ندارد.

 • مخزن هوا در پشت شیر آب

  با نصب یک مخزن هوا در پشت شیر آب، موجب افزایش فشار آب و کاهش مصرف آب خواهید شد. با این روش ساده می توان از اتلاف سالانه هزاران لیتر آب جلوگیری کرد و در حفظ محیط زیست گام بزرگی برداشت.

 • صرفه جویی در مصرف آب حمام

  به طور متوسط دقیقه ای 19 لیتر آب از دوش حمام خارج می شود. نصب سردوشی ها و مخزن هوا پشت شیر آب راهکار مناسبی است ولی باز هم راه های دیگری وجود دارد. زمان حمام و دوش گرفتن را کوتاه کنید و به جای پر کردن وان، از دوش استفاده کنید.

 • تنظیم آب سیفون

  سرویس های بهداشتی و سیفون ها آب زیادی را روانه چاه فاضلاب می کنند با تنظیم خروجی سیفون می توان مقدار آب را به نصف کاهش داد و به خوبی توالت را تمیز کرد. پیچ های زیر سیفون را نیز جهت چکه و نشتی بررسی کنید و در صورت لزوم، واشرها را عوض کنید.

 • توالت یا سطل زباله؟

  توالت سطل زباله نیست. دستمال کاغذی و کاغذهای توالت با مقدار زیادی آب به داخل فاضلاب سرازیر می شود. انداختن کاغذ توالت و دستمال کاغذی در کاسه توالت، می تواند موجب گرفتگی لوله های فاضلاب شود و مشکلات زیادی را علاوه بر مصرف آب به همراه داشته باشد. گذاشتن یک سطل کوچک در گوشه توالت به مقدار قابل ملاحظه ای صرفه جویی در مصرف آب را به همراه دارد.

صرفه جویی در مصرف آب شستشوی لباس

 • ماشین های لباسشویی کم مصرف

  ماشین لباسشویی های قدیمی با درب بالا در هر بار استفاده بین 150 تا 170 لیتر آب مصرف می کنند که باعث میشود مصرف نادرست آب شکل بگیرد. با خرید ماشین لباسشویی های جدید و کم مصرف می توان مصرف آب را به نصف کاهش داد و شستشوی بهتری نیز داشت. این لباسشویی ها دارای درب جلو هستند و آب و برق بسیار کمتری مصرف می کنند.

 • ظرفیت کامل لباسشویی

  برای صرفه جویی در مصرف آب می توانید لباس ها را جمع کرده و از ظرفیت کامل لباسشویی استفاده کنید. روشن کردن ماشین لباسشویی برای شستشوی چند تکه لباس کار صحیحی نیست و موجب مصرف مقدار زیادی آب می شود. اکثر لباسشویی های جدید دارای دکمه صرفه جویی در مصرف انرژی هستند که مقدار آب مصرفی را نیز کاهش می دهد.
  مصرف درست آب

 • شستشوی لباس های کثیف

  لباس ها را هنگامی که واقعا کثیف هستند بشویید. شستشوی کمتر لباس ها در حفظ بافت و کیفیت پارچه تاثیر گذار است و در مصرف بهینه آب و انرژی هم سهم بزرگی دارد. البته شستشوی روزانه جوراب و لباس زیر در بهداشت و سلامت افراد نقش دارد ولی کاپشن، پالتو و شلوارهای جین را نباید به صورت هفتگی شستشو داد.

صرفه جویی در مصرف آب آشپزخانه

 • نکات گفته شده در مورد ماشین لباسشویی را در ارتباط با ماشین ظرفشویی نیز می توان استفاده کرد. همیشه ماشین ظرفشویی را با ظرفیت کامل روشن کنید. در هنگام شستشوی ظروف با دست، ظرف‌شویی را پر از آب کرده و ظروف را در مواد شوینده و آب غوطه ور کنید. در تمام طول شستشوی ظروف، شیر آب را باز نگذارید.
 • باز کردن یخ مواد غذایی

  مواد غذایی را ساعاتی قبل از مصرف از فریزر خارج کنید و تا باز شدن کامل یخ در یخچال قرار دهید. صرفه جویی در مصرف آب را از آشپزخانه شروع کنید به جای استفاده از شیر آب برای باز کردن یخ مواد غذایی از روش های کاهش مصرف آب می توان استفاده کرد. چنانچه برای باز کردن مواد غذایی یخ زده از آب استفاده می کنید می توانید از یک ظرف پر از آب به جای باز کردن شیر آب، کمک بگیرید.

 • آب خنک در یخچال

  بسیاری از افراد برای نوشیدن آب، شیر آب را باز می گذارند تا آب خنک شود.به راحتی با قرار دادن بطری و یا پارچ آب در یخچال می توانید آب خنک مصرفی خانواده را تامین کنید. صرفه جویی در مصرف آب چندان هم دشوار نیست.

صرفه جویی در مصرف آب و آبیاری گیاهان

 • استفاده از آب تصفیه شده  برای آبیاری گیاهان و فضای سبز در محوطه، کار صحیحی نیست ولی امروزه در اکثر مناطق انجام می شود. با نصب دستگاه سنجش میزان مصرف آب، میزان مصرف را کنترل کرده و از نشتی های احتمالی نیز با خبر شوید.
 • زمان مناسب آبیاری گیاهان

  گیاهان برای رشد به آب نیاز دارند و نمی توان آب را از گیاه دریغ کرد. با روش های مناسب می توان بدون هدر دادن آب، گیاهانی شاداب را پرورش داد. برای مثال آبیاری در صبح زود و غروب آفتاب، مانع از تبخیر مقدار زیادی آب شده و همه آب به مصرف گیاه می رسد. در روزهای بارانی و فصول سرد نیز گیاهان نیازی به آبیاری دائمی ندارند.

 • محدودیت زمانی آبیاری

  یکی از راه های صرفه جویی در مصرف آب فضای سبز و محوطه، استفاده از زمان سنج برای آبیاری است. به این ترتیب طبق برنامه و در زمان معین، آبیاری انجام شده و کاهش مصرف آب زیادی را به همراه دارد. آبیاری بیش از حد می تواند موجب آسیب به گیاهان شود.

 • آب پاش های چرخان

  برای آبیاری فضای سبز و گیاهان باغچه از آب پاش های چرخان استفاده کنید تا موقعیت آبیاری بهتری را فراهم کنید. بررسی لوله های اتصال و سری های آب پاش، به صورت هفتگی مانع از اتلاف آب در صورت ایراد خواهد شد.
  صرفه جویی در مصرف آب

 • جایگزینی برای چمن

  چمن ها نیاز به آبیاری مداوم دارند و برای مناطق کم باران مناسب نیستند. اکنون که کم آبی گریبان بسیاری از مناطق ایران را گرفته است می توانید جایگزین های زیبا و خوبی برای چمن پیدا کنید. برخی گیاهان سبز نیاز به آبیاری کمتری دارند و در مناطق کم باران هم به خوبی رشد می کنند از فروشنده گل و گیاه در این مورد کمک بگیرید.

 • صرفه جویی در مصرف آب با مالچ پاشی

  مالچ پاشی یکی از راه های جلوگیری از تبخیر آب روی سطح زمین و صرفه جویی در مصرف آب است که باید توسط سازمان های مربوطه دولتی انجام شود. در حیاط کوچک خود می توانید یک مالچ پاشی طبیعی را داشته باشید.خاک اره و تراشه های چوب را روی سطح خاک باغچه بپاشید تا هم از تبخیر آب جلوگیری شود و هم کود خوبی برای گیاهان باشد.
  صرفه جویی در مصرف آب

صرفه جویی در مصرف آب در منزل

 • شستشوی خودرو را با یک سطل آب انجام دهید. باز کردن شیلنگ آب برای شستن ماشین موجب اتلاف مقدار زیادی آب شده و پسندیده نیست. اگر می توانید ماشین را به کارواش ببرید. سیستم شستشوی ماشین در کارواش با اتلاف آب کمتری همراه است.
  صرفه جویی در مصرف آب
 • شستشوی پیاده رو

  استفاده از جارو برای تمیز کردن پیاده رو و محوطه منزل ایده مناسبی است. ابتدا برگ های خشک و زباله ها را با استفاده از جارو تمیز کنید و سپس با استفاده از یک یا دو سطل آب، پیاده رو را آب بکشید. استفاده از شیلنگ آب برای شستشوی پیاده رو موجب اتلاف مقدار بسیار زیادی از آب تصفیه شده می شود.
  صرفه جویی در مصرف آب

 • آب استخرها

  پر کردن آب استخر در بسیاری از مناطق دارای محدودیت های شدید است و نمی توان استخر را در فصول گرم تخلیه و دوباره پر کرد. استخرهای خانگی منبع بزرگی از دور ریز آب در شهرهای بزرگ هستند. اگر محدودیت استفاده از استخر در منطقه را ندارید با استفاده از سایه بان، از تبخیر آب استخر جلوگیری کنید.
  صرفه جویی در مصرف آب

 • شستشوی توالت با آب بازیافتی

  برای سیفون و شستشوی توالت از آب مصرف شده در حمام استفاده کنید. استفاده از آب بازیافتی در حمام یکی از بهترین راهکارها برای صرفه جویی در مصرف آب تصفیه شده است.
  صرفه جویی در مصرف آب

 • مصرف آب در غذاهای فرآوری شده

  شاید تصور نکنید ولی برای تهیه مواد غذایی فراوری شده، مقدار زیادی آب مصرف می شود. با استفاده از مواد غذایی طبیعی و سالم می توانید مصرف غذاهای فراوری شده را کاهش داده و به صورت غیر مستقیم در کاهش مصرف آب نقش داشته باشید.

 • نوشیدن آب سالم

  برای به کار انداختن برخی ماشین آلات نظیر دستگاه های تولید نوشابه و غیره، آب زیادی استفاده می شود. آب سالم و گوارا بهترین نوشیدنی برای بدن انسان است که فواید بی‌شماری دارد. جایگزین کردن آب به جای نوشابه های صنعتی مانع از تولید بیشتر این نوشیدنی ها شده و در سطح وسیع مقدار آب مصرفی در این کارخانه ها کمتر خواهد شد.
  صرفه جویی در مصرف آب

 • صرفه جویی در مصرف کاغذ

  تولید کاغذ نیاز به صدها و شاید هزاران لیتر آب دارد. آب بسیار زیادی برای رشد درختان صرف شده و کارخانه های کاغذ سازی نیز آب بسیاری را مصرف می کنند. استفاده مجدد از کاغذهای بازیافتی یکی از راه های صرفه جویی در مصرف آب است که به حفظ محیط زیست هم کمک بزرگی خواهد کرد. در مصرف کاغذ صرفه جویی کنید تا به صورت غیر مستقیم مصرف آب کاهش پیدا کند.

 • مواد بازیافتی و دست دوم

  با جمع آوری مواد قابل بازیافت و تحویل به واحدهای بازیافت در سطح شهر می توانید سهم بزرگی در صرفه جویی در مصرف آب داشته باشید. مواد پلاستیکی، آهنی و غیره قابلیت بازیافت را دارند. به نظر کمی عجیب می رسد ولی کارخانه های تولیدی از بزرگترین مصرف کنندگان آب هستند. با بازیافت برخی مواد می توان از اتلاف آب بیشتر، پیشگیری کرد.
  صرفه جویی در مصرف آب

 • آب باران

  بارش باران در برخی روزها بیشتر است، اگر می توانید مقداری از آب باران را برای آبیاری باغچه یا گلدان ها ذخیره کنید. این کار برای خانوارهای شهری و آپارتمان نشین ها امکان پذیر نیست ولی در بسیاری از مناطق می توان آب باران را ذخیره کرد. در سطح کلان جمع آوری آب باران در کشورهای توسعه یافته توسط نهادهای دولتی انجام می شود.


 

منبع WIKIHOW
عضویت در خبرنامه
عضویت در خبرنامه
آیا میخواهید زندگی ایده‌آلی داشته باشید؟
ایمیل شما نزد ما محفوظ میماند و در هر زمان میتوانید عضویت خود را لغو کنید
ممکن است شما دوست داشته باشید