کاهش اسراف مواد غذایی با 20 ترفند ساده

0 2,453

سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا اعلام کرد: به طور متوسط هر امریکایی 99 کیلوگرم ماده غذایی در سال هدر می دهد. دور ریز مواد غذایی خوراکی در کشورهای توسعه یافته یک مشکل جدی است که توجه سازمان های ذیربط را جلب کرده است. تحقیقات نشان دهنده هدر رفتن ۱٫۳ میلیارد تن مواد خوراکی در سطح جهان است که در حدود یک سوم مواد غذایی تولید شده می باشد. اسراف مواد غذایی امری ناپسند است که گریبان بسیاری از هم وطنان را نیز گرفته است. بسیاری از افراد دانسته یا ندانسته مواد غذایی ارزشمند را به ناچار روانه سطل آشغال می کنند که خود تبعات جبران ناپذیری دارد. کاهش اسراف مواد غذایی وظیفه هر انسان آگاهی است.

هدر دادن مواد غذایی موجب اتلاف منابع مالی شده و مشکلات زیست محیطی بسیاری را به همراه دارد. مواد غذایی فاسد شده در زباله های خانگی تولید گاز متان می کنند که بسیار خطرناک است. گاز متان دومین گاز گلخانه ای مخرب است که در تغییرات جوی زمین تاثیرات نامطلوب ایجاد می کند.

تولید مواد غذایی نیازمند تامین آب کشاورزی است و اسراف در مواد غذایی موجب نابودی منابع آبی به شکل ثانویه نیز خواهد شد. سالانه  ۴۵ تریلیون گالن، معادل ۱۷۰ تریلیون لیتر آب اضافی در کشاورزی مصرف می شود که با مصرف صحیح مواد غذایی قابل صرفه جویی است.

مشکل کمبود آب، زباله های مواد غذایی و ضررهای اقتصادی موجب شده تا به طور جدی در این مورد بیندیشیم.هر راهکاری که بتواند در کاهش اسراف مواد غذایی موثر باشد، قابل تامل بوده و می تواند در حفظ محیط زیست موثر باشد. در این مطلب راههای جلوگیری از اسراف غذا برای کاهش اسراف مواد غذایی معرفی شده که می تواند از هدر رفتن مواد غذایی تا حد زیادی جلوگیری کند و کره زمین را از نابودی نجات دهد.

کاهش اسراف مواد غذایی با 20 ترفند ساده

 1. خرید مواد غذایی در حد متعادل

  خرید مواد غذایی به صورت هفتگی مقرون به صرفه است به شرطی که مواد غذایی مازاد بر نیاز را خریداری نکنید. خرید یک‌باره مقدار زیادی میوه و سبزی کار صحیحی نیست و موجب هدر دادن مواد غذایی می شود. پیشنهاد می شود قبل از اتمام مواد غذایی، برای خرید به فروشگاه و میادین تره بار مراجعه نکنید. قبل از خرید می توانید لیستی از مواد مورد نیاز را یادداشت کرده و طبق آن خرید کنید به این ترتیب از خرید مازاد و غیر ضروری جلوگیری می شود. اولین راه برای کاهش اسراف مواد غذایی، خرید به اندازه مورد نیاز است.

 2. نگهداری صحیح مواد غذایی

  فساد مواد غذایی اصلی ترین دلیل هدر رفتن مواد غذایی است. قبل از خرید در نظر بگیرید چگونه می خواهید این مواد را نگهداری کنید. نگهداری صحیح مواد غذایی به خصوص میوه ها و سبزی ها، مانع از فساد زودرس شده و یکی از راه های ساده برای کاهش اسراف مواد غذایی است. نگهداری میوه و تره بار در دمای اتاق و یا دمای زیر صفر مجاز نیست و موجب فساد سریع مواد غذایی می شود. از طرفی برخی میوه ها نظیر موز، سیب، آووکادو، گوجه فرنگی، طالبی، هلو، گلابی و پیازچه می توانند موجب فساد سریع مواد غذایی شوند این خوراکی ها با آزاد کردن گاز اتیلن در فساد دیگر میوه ها نقش داشته و باید به صورت جداگانه نگهداری شوند.

 3. کاهش اسراف مواد غذایی با روش های قدیمی

  مادربزرگ ها راه های جالبی برای جلوگیری از هدر دادن و کاهش اسراف مواد غذایی داشتند که این روزها کمتر به آن اهمیت می دهیم. ترشی انداختن، شور کردن، نمک سود کردن، خشک کردن، تخمیر و انجماد از روش های سنتی نگهداری مواد غذایی هستند که مانع فساد مواد غذایی می شوند. به جای ریختن مواد غذایی در سطل زباله می توانید از روش های نگهداری قدیمی استفاده کنید و صرفه جویی خوبی داشته باشید. با کمی سرکه می توانید هر میوه ای را تبدیل به ترشی کنید و از طعم خوش آن لذت ببرید. تبدیل میوه های مختلف به لواشک هم ایده ای است که کودکان را خوشحال می کند.

 4. سوا کردن میوه ها ممنوع!

  همه میوه ها و سبزیجات دارای خواص و ویتامین هستند. میوه های کوچک‌تر ویتامین کمتری از میوه های درشت تر ندارند بلکه تنها از لحاظ ظاهری تفاوت دارند. با خرید میوه به صورت درهم، می توانید در کاهش اسراف مواد غذایی و دور ریز میوه ها نقش داشته باشید و قیمت کمتری هم بپردازید. بسیاری از فروشندگان میوه های درهم را به قیمت هایی بسیار کمتر عرضه می کنند. اگر مهمانی در پیش ندارید می توانید برای مصرف خانوار از این مواد غذایی مصرف کنید.

 5. خانه تکانی یخچال

  یخچال پر از مواد خوراکی بسیار جذاب و دوست داشتنی است ولی مشکلاتی هم دارد. گاهی پیدا کردن برخی مواد غذایی در یک یخچال شلوغ، مشکل می شود و چند قلم از دید پنهان می ماند. یخچال های پر از مواد خوراکی، اغلب به دور ریختن برخی خوراکی ها منجر می شوند. برای کاهش اسراف مواد غذایی بهتر است مواد غذایی را به صورتی مرتب بچینید و از انباشت بیش از حد خوراکی ها در یخچال خودداری کنید. به زمان خرید و تاریخ مصرف مواد غذایی توجه کنید و بر اساس اولویت خوراکی ها را مصرف کنید. بسته های جدید تر را پشت شیشه ها و بسته های قدیمی تر قرار دهید تا مدیریت مصرف بهتری داشته باشید.
  کاهش اسراف مواد غذایی با 20 ترفند ساده

 6. مصرف باقی مانده غذاها

  پس از پایان یک مهمانی، مقدار زیادی مواد غذایی باقی می ماند که باید به تدریج مصرف شود. این امری عادی در همه منازل است اما گاهی فراموش می کنیم مواد غذایی باقی مانده از روز قبل را مصرف کنیم. باقی مانده غذاها را در ظروف شفاف نگهداری کنید تا به خوبی دیده شوند و در اولین فرصت این خوراکی ها را مصرف کنید. البته بهتر است هر روز به اندازه همان وعده غذایی، غذا بپزید تا دور ریز کمتری داشته باشید.

 7. مصرف پوست میوه ها آری یا خیر؟

  پوست میوه ها دارای املاح و ویتامین های بسیاری است که اغلب نادیده گرفته می شود. اگر مشکل گوارشی و بیماری خاصی ندارید بهتر است پوست میوه ها را جدا نکنید و تا جایی که می توانید میوه ها را با پوست بخورید. پوست میوه هایی نظیر هویج، خیار، سیب و هلو دارای املاح و فیبر بالایی است که در سلامتی نقش دارند. البته نیازی به خوردن پوست مرکبات یا هندوانه نیست ولی باور کنید اغلب میوه ها را می توان با پوست مصرف کرد.
  کاهش اسراف مواد غذایی با 20 ترفند ساده

 8. زرده تخم مرغ مقوی

  مصرف تخم مرغ کامل در بزرگسالان و کودکان بلا مانع است و مشکلی به همراه ندارد. بسیاری از افراد در رژیم غذایی خود با حذف زرده تخم مرغ، مواد غذایی را هدر می دهند. طبق تحقیقات مصرف تخم مرغ کامل تاثیری در چاقی و یا افزایش سطح کلسترول خون نداشته و بسیار مقوی است. زرده تخم مرغ دارای ویتامین A،B، آهن، سلنیوم و مقدار زیادی پروتئین است که برای رشد و سلامت اندام های داخلی ضروری است. اگر مزه زرده نخم مرغ را دوست ندارید می توانید با اسانس های معطر، بو و مزه زرده را تغییر دهید.

 9. مصرف دانه های خوراکی میوه ها

  برخی میوه ها نظیر کدو، خربزه و هندوانه دارای دانه هایی هستند که مصرف خوراکی دارند. دانه های خوراکی مفید و سرشار از مواد مغذی هستند و به بهبود قند خون و فشار خون کمک می کنند. با جمع آوری تخم کدو می تواند قدم بزرگی در کاهش اسراف مواد غذایی داشته باشید و به فکر جیب تان هم باشید. تخم کدو یکی از اجزای اصلی آجیل است که قیمت بالایی هم دارد. تخم کدو تنبل را شسته و خشک کنید و روی حرارت تفت دهید به همین سادگی.

 10. مصرف همه قسمت های مواد خوراکی

  همه قسمت های سبزی ها قابل مصرف هستند و می توانند در مواد غذایی وارد شوند. ساقه، ریشه و پوست محصولات کشاورزی را به صورت مخلوط و چرخ کرده در آورده و یک سوپ مقوی و خوشمزه تهیه کنید. باقی مانده میوه های یخچال را به صورت مخلوط در یک اسموتی خوشمزه ترکیب کنید. با کمی خلاقیت می توانید کاهش اسراف مواد غذایی را تجربه کنید. از ابتکارات جدید در تهیه مواد غذایی استقبال کنید.

 11. مصرف آب گوشت و مرغ

  بسیاری از خانم های کدبانو صرفه جویی در مصرف گوشت را با استفاده از آب گوشت یا مرغ و باقیمانده سبزیجات خوراکی معطر و مقوی تهیه می کنند که بسیار خوشمزه است. یک آبگوشت خانگی جدید با ترکیبی از ریشه سبزیجات و آب گوشت می تواند موجب کاهش اسراف مواد غذایی شده و ویتامین های لازم را به بدن برساند. آب گوشت و مرغ به تنهایی بد بو هستند ولی با سبزیجات بسیار خوش طعم می شوند.

 12. طعم دار کردن آب

  نوشیدن آب به اندازه کافی در حفظ سلامتی بدن تاثیرگذار است ولی برخی از افراد نمی توانند به اندازه کافی آب مصرف کنند. یک راه ساده برای مصرف آب، طعم دار کردن آن است. پوست مرکبات دارای اسانس زیادی است و می تواند وارد آب شود. تکه ای میوه یا پوست میوه را در آب ریخته و 10 دقیقه بعد مصرف کنید از طعم آن شگفت زده خواهید شد.

 13. صرفه جویی در مصرف غذا

  اگر در مورد هدر رفتن مواد غذایی حساسیت ندارید پس به فکر سلامتی خود باشید. چاقی و اضافه وزن یک مشکل جدی است که در اثر کم تحرکی و مصرف بیش از اندازه مواد غذایی به وجود می آید. با توجه به حجم غذایی مورد نیاز خانوار غذا تهیه کنید تا مجبور به دور ریختن اضافی وعده های غذایی نشوید.

 14. استفاده بهینه از یخچال فریزر

  یخچال تنها برای سرد نگه داشتن مواد خوراکی نیست. برای کاهش اسراف مواد غذایی از یخچال به درستی استفاده کنید. سبزی های نرم شده را در فریزر قرار داده و برای پخت مواد غذایی نظیر آش یا سوپ استفاده کنید. باقی مانده خوراکی های گیاهی را با روغن زیتون و سیر مخلوط کرده و در فریزر نگهداری کنید. این مواد را به عنوان چاشنی در هنگام پخت غذا استفاده کنید و یک وعده غذایی خانگی بدون افزودنی های مضر را تجربه کنید.

 15. هشدار زمان انقضای مواد غذایی

  اطلاعات روی بسته بندی مواد غذایی را جدی بگیرید. تاریخ تولید و تاریخ انقضا روی مواد غذایی فاسد شدنی بسیار اهمیت دارد. نگهداری بیش از حد مواد غذایی منجر به بروز بیماری های گوارشی و مسمومیت می شود. شرکت کننده مواد غذایی با زدن برچسب و تاریخ مصرف، سلامت مواد غذایی را تضمین می کند. توجه داشته باشید که برخی مواد خوراکی دارای تاریخ” بهترین زمان مصرف” هستند که این با ” تاریخ مصرف” تفاوت دارد. بهترین زمان مصرف، پیشنهادی برای مصرف در زمان تعیین شده است و به مفهوم فاسد شدن مواد خوراکی نیست. این مواد حتی پس از زمان مشخص شده نیز قابلیت مصرف را دارند.

 16. کمپوست از مواد باقی مانده

  باقی مانده برخی از مواد غذایی می توانند برای کمپوست استفاده شوند. کمپوست نوعی کود کشاورزی است که از بقایای  پوسیده گیاهی به دست می آید. اگر در منطقه روستایی زندگی می کنید می توانید باقی مانده مواد گیاهی خوراکی را برای تهیه کمپوست و کود گیاهی در گوشه ای از باغچه نگهداری کنید و یا آن باغچه و گلدان ها را کود پاشی کنید.
  کاهش اسراف مواد غذایی با 20 ترفند ساده

 17. بسته بندی ناهار

  یکی از راه های کاهش اسراف مواد غذایی ، استفاده از باقی مانده مواد غذایی برای ناهار فردا است. ظرف کوچکی را برای غذای فردا در نظر بگیرید و با خود به محل کار ببرید. این غذای خانگی بسیار سالم تر از غذاهای بیرون از منزل است و هزینه اضافی هم برایتان نخواهد داشت.

 18. جمع کردن تفاله ها!

  تفاله چای یا قهوه سرشار از مواد معدنی هستند و می توانند کاربردهای دیگری هم داشته باشند. هر چند استفاده خوراکی از تفاله چای و قهوه امکان پذیر نیست ولی این تفاله ها می توانند کود مناسبی برای گیاهان آپارتمانی کوچکتان باشند. تفاله های چای و قهوه دارای مقدار زیادی نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند که برای رشد گیاهان آپارتمانی ضروری می باشند. به جای خرید کودهای شیمیایی از تفاله ها یک کود غنی و بی ضرر تهیه کنید  تا در کاهش اسراف مواد غذایی نیز سهم داشته باشید.

 19. خلاقیت در آشپزی

  خلاقیت در آشپزی با تغییر مواد غذایی و دست‌پخت یک ایده جالب است که موجب تنوع در طعم و مزه مواد غذایی شده و می تواند در کاهش اسراف مواد غذایی نیز تاثیرگذار باشد. از مواد غذایی باقی مانده به صورتی دیگر استفاده کنید. با افزودن سیر و پیاز، طعم مواد غذایی را تغییر دهید و از دست‌پخت خود لذت ببرید.

 20. راههای جلوگیری از اسراف غذا با ماسک های طبیعی

  ماسک های زیبایی مختلفی در داروخانه ها به فروش می رسند که حاوی مواد شیمیایی هستند. به جای مصرف ماسک های شیمیایی در خانه ماسک طبیعی درست کنید. میوه هایی که نرم شده اند و قابل مصرف نیستند را برای تهیه ماسک میوه ای انتخاب کنید و جوانی و شادابی را به پوست بازگردانید. با هلو، خیار، آووکادو و هر میوه ای می تواند در ساخت ماسک استفاده شود. از میوه های غیر قابل مصرف و چروکیده استفاده کنید. چای کیسه ای و تکه ای خیار هم می توانند در کاهش پف زیر چشم موثر باشند. با نگاهی دوباره به یخچال مواد غذایی زیادی را پیدا می کنید که می توانند در تهیه یک ماسک طبیعی به کار روند.


این مطلب به قصد ایجاد انگیزه برای کاهش اسراف مواد غذایی و جلوگیری از هدر رفتن مواد خوراکی تهیه شده و می تواند ایده های خوبی را برای علاقه مندان داشته باشد. با کمی دقت و تغییرات جزئی در سبک زندگی می توان مقدار قابل توجهی از مواد غذایی را به مصرف رساند و از آسیب به محیط زیست جلوگیری کرد. کره زمین محل زندگی همه انسان هاست و نباید با انبوهی از زباله های مواد غذایی اشغال شود. همه ما باید در کاهش اسراف مواد غذایی و جلوگیری از فساد خوراکی ها کوشا باشیم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
98%
 • کاهش اسراف مواد غذایی با 20 ترفند ساده
منبع HEALTHLINE
دریافت کتاب رایگان با ثبت ایمیل
دریافت کتاب رایگان با ثبت ایمیل
کتاب الکترونیکی 41 خوراکی بی‌نظیر برای چربی سوزی
ایمیل شما نزد ما محفوظ میماند و در هر زمان میتوانید عضویت خود را لغو کنید
ممکن است شما دوست داشته باشید
به گفتگو بپیوندید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected by Copyscape در صورت استفاده از محتوای وب‌سایت بدون دادن لینک مستقیم، محتوای شما هم به صورت خودکار و هم به صورت دستی به فرم DMCA گزارش خواهد شد.

این وبسایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. با ادامه کار با وبسایت باروکات شما در استفاده از کوکی ها موافقت خواهید کرد. موافقم

قوانین استفاده از کوکی ها