چگونه از خود در مقابل ویروس کرونا Covid-19 محافظت کنید(2021)

0 230

شما احتمالاً نگران ویروس جدید کرونا باشید، مخصوصا اگر شخصی از نزدیکانتان به این ویروس مبتلا شده باشد. خوشبختانه، دستورالعمل ها و روش های مقابله با ویروس کرونا وجود دارند که برای محافظت از خود و خانواده تان میتوانید به کار بگیرید. موارد ساده مانند ماندن در خانه، قطع ارتباط نزدیک با بیماران، شستن مکرر دستها و ضدعفونی کردن سطوح از جمله مواردی هستند که به حفظ سلامتی تان کمک خواهند کرد. اگر گمان می کنید بیمار هستید، سریعاً با پزشک یا نزدیکترین مرکز بهداشتی تماس بگیرید و تنها در صورتی که نیازمند مراقبت های پزشکی هستید از منزل خارج شوید.

یکی از راه های مقابله با کرونا شستن دست ها با آب و صابون میباشد

روش 1 : روش های مقابله با ویروس کرونا

1.  از بهترین روش های مقابله با ویروس کرونا این است که دستان خود را با آب و صابون بشویید تا خطر ابتلا به عفونت را به حداقل برسانید. بهترین راه برای جلوگیری از COVID-19 شستن هرچه بیشتر دست ها است. دستان خود را با آب گرم خیس کنید. به مدت 20 تا 30 ثانیه با صابون بشویید و مجدد زیر آب گرم بگیرید. این کار همانقدر طول می کشد که آهنگ “تولدت مبارک” را دو بار بخوانید.

 • سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که نه تنها کف دست ها، بلکه انگشتان را در جهت های مختلف روی هم بکشید تا از تمیز بودن تمامی نقاط مطمئن شوید. سپس دستانتان را با یک دستمال کاغذی تمیز خشک کنید و از همان برای بستن شیر آب استفاده کنید.
 • همیشه قبل از خوردن یا نوشیدن چیزی، دستان خود را بشویید. همچنین بهتر است بعد از هربار بیرون رفتن یا ملاقات با شخص مشکوک به بیماری، دستان خود را بشویید.
 • اگر نمی توانید دستان خود را بشویید ، از ضدعفونی کننده دست که حاوی 60-95٪ الکل است، استفاده کنید الکل بالاتر از 95٪ در حقیقت تاثیر کمتری دارد.

محصولات ضدعفونی کننده دست را ببینید

2. دستانتان را به چشم ، بینی و دهان خود نزنید. ممکن است دستگیره های در یا سطوحی که با آنها در تماس هستید مانند میز آشپزخانه، آلوده به ویروس کرونا باشند. در این صورت ویروس به دست شما منتقل میشود و اگر به صورت خود دست بزنید به راحتی ویروس وارد بدنتان میشود. بنابراین از لمس چشم ، بینی و دهان خودداری کنید.

 • اگر لازم است به صورت خود دست بزنید، به منظور کاهش احتمال ابتلا، ابتدا دست ها را بشویید.

برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا از افرادی که عطسه یا سرفه میکنند دوری کنید

3. از افرادی که سرفه یا عطسه می کنند دوری کنید ،این هم یکی از روش های مقابله با ویروس کرونا میباشد. از آنجا که COVID-19 یک عفونت تنفسی است ، سرفه و عطسه از علائم شایع آن است. علاوه بر این ، سرفه و عطسه هر دو ویروس را در هوا آزاد می کنند، بنابراین ممکن است احتمال ابتلای شما را افزایش دهند. فاصله خود را با افرادی که به نظر می رسد علائم عفونت تنفسی دارند، حفظ کنید.

 • اگر ممکن است، از شخص بخواهید که به شما نزدیک نشود. مثلا می توانید بگویید، “من متوجه شدم که سرفه می کنید. امیدوارم به زودی احساس بهتری پیدا کنید ، اما لطفا فاصله خود را حفظ کنید تا من بیمار نشوم. “
 • اگر می دانید که کسی در اطراف بیمار بوده است، بهتر است از آن منطقه هم فاصله بگیرید.

برای مقابله با کرونا با کسی دست ندهید

4. با کسی دست ندهید، حتی اگر علائمی از بیماری ندارند. متأسفانه ، افرادی که به COVID-19 آلوده هستند ممکن است بیماری را به دیگران انتقال دهند حتی اگر علائمی نداشته باشند.

 • در هنگام ملاقات با دیگران بگویید ، “من از دیدار شما خوشحالم! معمولا با شما دست میدادم اما در حال حاظر سازمان بهداشت جهانی از همه ما خواسته تا تماس ها را محدود کنیم تا از گسترش ویروس کرونا جلوگیری شود.”
نکته کارشناسی
از نظر کارشناسان: برای محافظت از خود ، ارتباط با دیگران را محدود کنید. لطفاً از دست دادن یا هرگونه تماس نزدیک خودداری کنید تا زمانی که تهدید ابتلا به ویروس کرونا تمام شود.

برای مقابله با ویروس کرونا سطوح را ضدعفونی کنید

5. سطوحی که بیشترین تماس با آنها را دارید را روزانه با استفاده از محصولاتی که ویروس ها را از بین می برند ضدعفونی کنید. متأسفانه ، ویروس کرونا می تواند بر روی سطوح مانند دستگیره های در، میزها و شیر آب باقی بماند. برای تمیز کردن روزانه این سطوح از اسپری ضد عفونی کننده یا محلول آب و وایتکس استفاده کنید. لازم است که سطح حدودا 10 دقیقه مرطوب بمانند تا ویروس را به طور کامل از بین برود.

 • در خانه دستگیره در ورودی، پیشخوان آشپزخانه ، پیشخوان حمام و شیر آب را ضد عفونی کنید.
 • در محل کار، سطوحی را که افراد بیشتر به آنها دست میزنند را ضدعفونی کنید، از قبیل دستگیره های در، نرده های راه پله، میز و پیشخوان ها.
 • همچنین می توانید با مخلوط کردن 1 فنجان (240 میلی لیتر) سفید کننده با 1 گالن (3.8 لیتر) آب گرم محلول ضد عفونی کننده درست کنید.

محصولات ضدعفونی کننده سطوح را ببینید

6. اگر واقعاً در معرض خطر نیستید خیلی نگران نباشید. اخبار مربوط به COVID-19 در رسانه های اجتماعی گسترش یافته است و بعضی اوقات باعث ترس های غیرضروری می شود. اخبار مربوط به COVID-19 را از یک منبع قابل اعتماد مانند مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (WHO) یا سازمان بهداشت جهانی (CDC) دریافت کنید. علاوه بر این ، قبل از هرگونه تصمیم گیری اعتبار منابع خود را بررسی کنید.

 • اگرچه این گونه جدید از ویروس از چین شروع شده است ، به مردم آسیا مربوط نمیشود. با آنها تنها به این خاطر که آسیایی هستند متفاوت رفتار نکنید و فاصله نگیرید. با همه با مهربانی رفتار کنید و به یاد داشته باشید که هر کسی می تواند آلوده شود.
 • طبق نظر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، شما نمی توانید COVID-19 را از طریق نامه یا محصولات دریافت کنید.
 • مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها همچنین این خبر که مواد غذایی خاصی از COVID-19 جلوگیری می کنند را رد کرده است.

روش 2 : در جهت کاهش آمار مبتلایان تلاش کنید

1. از دیگر روش های مقابله با ویروس کرونا این است که تا حد ممکن در خانه بمانید و از سایرین فاصله بگیرید. احتمالاً در مورد “فاصله گذاری اجتماعی” یا “فاصله فیزیکی” شنیده اید که می تواند منجر به کاهش انتقال ویروس شود. برای تمرین فاصله گذاری اجتماعی ، تنها در مواقع ضروری مثلا خرید مواد غذایی یا رفتن به محل کار، از منزل خارج شوید. اگر می توانید، کارهای مربوط به شرکت، مدرسه یا دانشگاه را در خانه انجام دهید. برای غذا خوردن ، دورهمی ها یا برای دیدن فیلم، از خانه خارج نشوید.

 • با فاصله گذاری اجتماعی ، احتمال ابتلا به ویروس را کاهش می دهید. اگر همه این موارد را جدی بگیرند، ویروس به همین راحتی گسترش نمی یابد.
 • اگر جزء یکی از گروه های حساس و آسیب پذیر هستید، در خانه ماندن برای شما بسیار ضروری است. اگر 65 سال یا بیشتر دارید ، دارای سیستم ایمنی ضعیف هستید یا دچار بیماری هایی مانند بیماری قلبی یا آسم هستید، در دسته افراد حساس و مستعد بیماری قرار میگیرید.
 • در حال حاضر سازمان بهداشت جهانی به ساکنان نیویورک ، نیوجرسی و کانکتیکات توصیه می کند که همه سفرهای غیر ضروری خود را متوقف کنند. این امر برای مشاغل ضروری مانند متخصصان بهداشت و درمان صدق نمی کند.

2. در صورت معاشرت، تعداد همراهان را به 10 نفر یا کمتر محدود کنید و فاصله گذاری اجتماعی را در نظر داشته باشید. ممکن است تصمیم بگیرید که همچنان خانواده یا دوستان خود را ببینید، اما درک کنید که هنوز خطر انتقال ویروس وجود دارد. حتی افرادی که در گروه های پرخطر قرار ندارند هم می توانند به این ویروس مبتلا شوند و آن را به سادگی به دیگران انتقال دهند. در مورد تعداد افرادی که میتوانند باهم در یک جمع حاضر شوند، در هر منطقه توصیه ها و قوانین مختلفی وجود دارد بنابراین با پلیس و یا مراکز بهداشتی محل خود تماس بگیرید. رعایت دستورالعمل های محلی می تواند به کاهش شیوع ویروس کمک کند، به ویژه اگر فاصله خود را با سایرین حفظ کنید.

 • با دوستان یا خانواده در مکان های عمومی قرار ملاقات نگذارید.

برای مقابله با کرونا فاصله اجتماعی را حفظ کنید

3. هنگام بیرون رفتن فاصله 6 فوت (1.8 متر) با دیگران را حفظ کنید. شاید شما برای خرید مواد غذایی یا گرفتن هوای تازه نیاز به ترک منزل داشته باشید. برای محافظت از خود، به هیچ وجه به دیگران نزدیک نشوید. به طور کلی ، یک دایره 6 فوتی (1.8 متری) در اطراف خود در ذهن مجسم کنید و اجازه ندهید کسی وارد آن شود.

 • اگر کسی به شما خیلی نزدیک شده است، خودتان دور شوید و به آنها یادآوری کنید که سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که فاصله 6 فوت (1.8 متر) را حفظ کنید. بگویید ، “سلام ، من قصد بی احترامی ندارم، اما من می خواهم فاصیه بینمان را طبق آنچه که سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده حفظ کنم.”

برای مقابله با ویروس کرونا در اماکن عمومی از ماسک و دستکش استفاده کنید

4. هنگام حضور در اماکن عمومی، بینی و دهان خود را با ماسک بپوشانید این کار یکی دیگر از روش های مقابله با ویروس کرونا میباشد. سازمان بهداشت جهانی حتی به افراد سالم در آمریکا توصیه می کند هنگام مواجهه با دیگران در اماکن عمومی، مانند زمانی که به فروشگاه مواد غذایی میروند یا از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده میکنند، از ماسک استفاده نمایند. استفاده از ماسک جایگزینی برای فاصله گذاری اجتماعی نیست!

 • از ماسک های یکبار مصرفی که برای کارمندان و یا پزشکان بیمارستان یا افراد بیمار طراحی شده اند استفاده نکنید.
 • استفاده از ماسک به منظور جلوگیری از انتقال ویروس از افرادی است که هیچ علامتی ندارند.
 • یک ماسک پارچه ای ساده هم میتواند به شما کمک کند.
 • شهروندان سایر کشورها، در مورد اینکه آیا ماسک پارچه ای یا سایر تجهیزات محافظ برای منطقه شما ضروری است یا خیر، با مراکز بهداشتی محلی خود مشورت کنید.

برای اطلاع از اخبار کرونا از رسانه های معتبر استفاده کنید

5. اخبار جدید را از سازمان های معتبر دریافت کنید. سازمان بهداشت جهانی CDC و سایر مقامات دائماً صفحات خود را با اطلاعاتی درباره بهترین راه های جلوگیری از شیوع COVID-19 به روزرسانی می کنند. توجه جدی به این به روزرسانی ها ممکن است به شما کمک کند تا اقدامات بیشتری را برای محافظت از خود و اطرافیانتان در نظر بگیرید.

 • همچنین کمک به سازمانهایی که با بحران COVID-19 سروکار دارند نیز بسیار عالی است.

روش 3 : مراقبت از بیماران

1. هنگام مراقبت از بیماران از وسایل محافظتی مانند دستکش استفاده کنید. قبل از شروع مراقبت از بیمار، ماسک تهیه کنید. وقتی اتاق آنها را ترک می کنید، وسایل محافظتی خود را درون یک کیسه زباله پلاستیکی بیاندازید و از آنها مجددا استفاده نکنید زیرا ممکن است به ویروس آلوده شده باشند.

 • ویروس کرونا از طریق قطرات کوچک دهان و بینی شخص بیمار پخش می شود و می تواند روی لباس شما بماند، بنابراین خودتان را به بهترین شکل ممکن بپوشانید.

برای مقابله با کرونا از لوازم مشترک استفاده نکنید

2. از وسایل منزل به صورت مشترک استفاده نکنید. ویروس کرونا می تواند روی وسایل مختلف مانند فنجان ، بشقاب ، ظروف و حوله بماند. اگر شخصی در خانه بیمار است، از وسایل مشترک استفاده نکنید. در غیر این صورت ، ممکن است به طور تصادفی ویروس را گسترش دهید.

 • با احتیاط رفتار کنید! اگر از تمییز بودن یک شیء مطمئن نیستید، قبل از استفاده یا تحویل آن به شخص دیگر، یکبار آن را بشویید.

3. برای ضد عفونی کردن لباس ها، از آب داغ استفاده کنید. لباس ، ملافه و حوله همه می توانند ویروس کرونا را روی سطح خود نگه دارند، بنابراین باید آنها را به دقت بشویید. ماشین لباسشویی خود را روی گرمترین حالت تنظیم کنید و مقدار توصیه شده مواد شوینده را به آن اضافه کنید. سپس بسته به مدل لباسشویی خود، آن را روی حالت نرمال یا شست و شوی سنگین تنظیم نمایید.

 • اگر لباس هایتان دچار آسیب نمیشنود، از یک لیوان سفیدکننده یا نوع بدون تغییررنگ دهنده آن، برای ضد عفونی کردن لباس ها استفاده کنید.

4. در صورت مناسب بودن شرایط جوی، پنجره ای را برای تهویه اتاق باز کنید. از آنجا که COVID-19 در هنگام تماس نزدیک به فرد منتقل می شود، اگر با شخص بیمار در یک خانه زندگی کنید، بیشتر در معرض خطر ابتلا قرار میگیرید. تهویه اتاق ممکن است به از بین بردن آلودگی کمک کند، که در نتیجه خطر ابتلا به ویروس به حداقل میرسد. در صورت امکان یک پنجره باز کنید یا تهویه هوا را روشن کنید.

 • اگر باران می بارد و یا دمای هوا به شدت سرد یا گرم است، پنجره را باز نکنید.

روش 4 : جلوگیری از انتقال ویروس از طریق حیوانات

1. گوشت و تخم مرغ را به طور کامل بپزید تا خطر آلودگی کاهش یابد. ویروس کرونا ممکن است از حیوانات به انسان منتقل شود، بنابراین لازم است محصولات حیوانی را به منظور از بین بردن آلودگی به طور کامل بپزیم. دستورالعمل های لازم برای پخت انواع گوشت یا تخم مرغ را دنبال کنید و قبل از مصرف از دماسنج مواد غذایی استفاده کنید. غذاهای خود را در دمای زیر گرم کنید:

 • مرغ و بوقلمون باید 165 درجه فارنهایت (74 درجه سانتیگراد) باشند.
 • گوشت گاو یا گوشت خوک را تا دمای 145 درجه فارنهایت (63 درجه سانتیگراد) بپزید.
 • گوشت چرخ کرده را تا 160 درجه فارنهایت (71 درجه سانتیگراد) گرم کنید.
 • تخم مرغ ها باید درون آب تا 160 درجه فارنهایت (71 درجه سانتیگراد) بجوشند.

2. تماس خود را با حیوانات زنده محدود کنید تا خطر انتقال کاهش یابد. با حیواناتی که ممکن است بیمار باشد، به هیچ وجه نزدیک نشوید. از دست زدن به حیوانات زنده خودداری کنید مگر اینکه با حیوانات کار میکنید و یا از حیوانات خانگی مراقبت می کنید. اگر باید از حیوان دیگری غیر از حیوان خانگی خود مراقبت کنید، از لمس کردن آن تا حد ممکن بپرهیزید.

 • حیوانات مزرعه و خفاش ها منبع آلودگی و عفونت هستند.

بعد از لمس حیوانات دست های خور را بشویید تا از انتقال ویروس به بدن خود جلوگیری کنید

3. اگر مجبور به لمس حیوانات زنده هستید، بلافاصله دست خود را بشویید تا جلوی انتقال ویروس به بدن خود را بگیرید. دستان خود را مرطوب کرده و به مدت 30 ثانیه باصابون تمییز کنید، سپس با آب گرم بشویید. در آخر، دستان خود را با یک حوله تمیز خشک کنید.

 • اگر با حیوانات بسیاری سر و کار دارید، در صورت بیماری یکی از آنها، قبل از دست زدن به حیوان دیگر دستان خود را با آب و صابون بشویید. به این ترتیب حیوانات دیگر را آلوده نخواهید کرد.

از علائم کووید 19 تب، سرفه و تنگی نفس میباشد

روش 5 : مواجهه با علائم بیماری

1. اگر فکر می کنید COVID-19 دارید با پزشک یا مراکز بهداشت تماس بگیرید. اگر تب ، سرفه و تنگی نفس دارید، در خانه بمانید و با پزشک یا مراکز بهداشت تماس بگیرید و در مورد ضرورت آزمایش COVID-19 از آنها سؤال کنید. پزشک از شما میپرسد که آیا اخیراً سفر کرده اید؟ به مکان هایی که شیوع کرونا در آن بالاست رفته اید؟ یا با شخصی که احتمالا ناقل COVID-19 است ملاقات داشته اید؟ اگر پزشک فکر کند شما نیاز به آزمایش COVID-19 دارید، در این مورد شما را راهنمایی خواهند کرد. در ضمن، در خانه بمانید تا دیگران را در معرض خطر قرار ندهید.

 • شایع ترین علائم COVID-19 تب ، سرفه و تنگی نفس است. همچنین برخی از بیماران علائم تنفسی دیگری را نیز گزارش می کنند.
نکته: اگر به مطب پزشک مراجعه می کنید، حتماً از ماسک استفاده نمایید تا از انتقال ویروس به افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند جلوگیری شود. در مورد هرگونه علائم جدید مثل تب یا مشکل در تنفس، پزشک خود را در جریان قرار دهید.

یکی از روش های مقابله با ویروس کرونا ماندن در خانه میباشد

2. اگر علائم عفونت تنفسی دارید در خانه بمانید. اگر بیمار هستید خانه را ترک نکنید. ممکن است ناقل باشید و مسلما نمی خواهید ویروس را به شخص دیگری منتقل کنید. استراحت کنید و به بدن خود فرصت دهید تا بهبود یابد.اگر احساس می کنید نیاز به مراجعه به پزشک دارید، با پزشک خود تماس بگیرید تا مطب بتواند برای پذیرش شما آماده شود و در جهت جلوگیری از انتقال آن به سایر افراد اقدام کند.

 • اگر به پزشک مراجعه میکنید، حتما از ماسک استفاده کنید این کار به جلوگیری از انتشار ویروس کمک می کند، با این حال همچنان باید به فاصله گذاری اجتماعی و شستن مرتب دست ها را جدی بگیرید!
کووید 19 با تب ، سرفه و تنگی نفس مشخص می شود. اما ، آبریزش بینی و گلودرد از نشانه های اصلی ویروس کرونا نیست. اگر این علائم را داشته باشید، باز هم این احتمال وجود دارد که دچار سرماخوردگی شده باشید.

ویروس کرونا با تنگی نفس و سرفه مشخص میشود

3. اگر علائم شدیدی را تجربه کردید، فوراً با پزشک مشورت کنید. سعی کنید نگران نباشید، اما COVID-19 ممکن است عوارض جدی ایجاد کند. در صورت بروز علائم جدی، حتما باید بلافاصله تحت درمان قرار بگیرید. اگر علائم زیر را دارید، احتمالا نیاز به مراقبت های ویژه دارید و با اورژانس تماس بگیرید:

 • مشکل در تنفس یا تنگی نفس
 • درد مداوم یا فشار در قفسه سینه
 • سردرگمی یا احساس گیجی
 • رنگ پریدگی در صورت و لب ها
هشدار: با پزشک خود صحبت کنید و بررسی کنید که آیا علائم دیگری وجود دارد که ممکن است نگران کننده باشند یا خیر. این لیست تمامی علائم جدی را شامل نمی شود و تنها علائم شایع مربوط به این بیماری است.

در هنگام سرفه یا عطسه جهت جلوگیری از از انتقال ویروس کرونا از دستمال استفاده کنید

4. هنگام عطسه یا سرفه ، دهان و بینی خود را بپوشانید. اگر مبتلا به COVID-19 یا عفونت تنفسی دیگری هستید، به احتمال زیاد سرفه و عطسه خواهید کرد. با پوشاندن دهان خود با دستمال یا ماسک (نه دستان) از دیگران در مقابل این ویروس محافظت کنید. این کار باعث می شود که ویروس های موجود در بدن شما در هوا پخش نشوند. بلافاصله بعد از بازگشت به خانه، ماسک یا دستمال را درون یک پوشش در بسته انداخته و به سطل زباله بیاندازید سپس دستان خود را بشویید.

 • سعی کنید همیشه یک دستمال یا ماسک همراه داشته باشید. با این وجود ، اگر ماسک یا دستمال ندارید، به درون آرنج خود عطسه کنید.
نکات
 • علی رغم برخی خبرها در رسانه های اجتماعی، آبجو کورونا باعث ایجاد ویروس کرونا نمی شود و تنها یک تشابه اسمی بوده است.
 • در حال حاضر ، سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای جلوگیری از انتشار COVID-19 توصیه می کند که در مکان های عمومی از ماسک استفاده کنید.
 • علائم ویروس کرونا در طی 2-14 روز پس از ابتلا ظاهر می شود.
 • اگر تا 14 روز پس از مسافرت یا ملاقات با شخص بیمار، دچار تب ، سرفه یا مشکل تنفسی شدید، به پزشک خود مشورت کنید تا ضرورت آزمایش کرونا را برای شما بررسی کند.
هشدارها
 • آنتی بیوتیک ها بر روی ویروس ها تاثیری ندارند و فقط باکتری ها را از بین میبرند و از شما در مقابل COVID-19 محافظت نمی کنند. استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک ها می توانند برای سلامتی شما مضر باشد، بنابراین دقیقاً مطابق با دستور پزشک مصرف نمایید.
 • عفونت ناشی از ویروس کرونا میتواند در موارد حاد باعث التهاب ریه شود، بنابراین در صورت عدم بهبود علائم یا احساس تنگی نفس به پزشک مراجعه کنید.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
80%
 • چگونه از خود در مقابل ویروس کرونا Covid-19 محافظت کنید(2021)
منبع WIKIHOW
دریافت کتاب رایگان با ثبت ایمیل
دریافت کتاب رایگان با ثبت ایمیل
کتاب الکترونیکی 41 خوراکی بی‌نظیر برای چربی سوزی
ایمیل شما نزد ما محفوظ میماند و در هر زمان میتوانید عضویت خود را لغو کنید
ممکن است شما دوست داشته باشید
به گفتگو بپیوندید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected by Copyscape در صورت استفاده از محتوای وب‌سایت بدون دادن لینک مستقیم، محتوای شما هم به صورت خودکار و هم به صورت دستی به فرم DMCA گزارش خواهد شد.

این وبسایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. با ادامه کار با وبسایت باروکات شما در استفاده از کوکی ها موافقت خواهید کرد. موافقم

قوانین استفاده از کوکی ها