چگونه در مصرف کاغذ صرفه جویی کنیم؟

0 26,616

درختان بخش مهمی از زیست‌بوم سیاره ما هستند. آن‌ها برای ما اکسیژن فراهم می‌کنند، هوا را تمیز می‌کنند، منبع غذایی خوبی هستند، سایه ایجاد می‌کنند و خانه بسیاری از حیوانات می‌باشند. برای تولید کاغذ و دیگر لوازم چوبی، سالانه باید میلیون‌ها درخت جدید کاشته شود.
محیط زیست و کاغذ ارتباط نزدیکی باهم دارند .از بین بردن درختان، صدمات زیادی مانند آلوده شدن آب‌های پیرامون، فرسایش خاک، از بین رفتن زیست‌گاه بسیاری از موجودات و اتلاف هزینه و انرژی زیادی را به همراه خواهد داشت. با این حال در این مقاله به روش های صرفه جویی در مصرف کاغذ می پردازیم تا هریک از شما برای استفاده صحیح از کاغذ و کمک به کاهش قطع درختان کار‌هایی در خانه، مدرسه، و محل کارتان انجام دهید تا مصرف کاغذ را کاهش ‌دهید.

روش های صرفه جویی در مصرف کاغذ

بخش اول : روش های صرفه جویی در مصرف کاغذ

1. از وسایلی که بسته‌بندی بیهوده دارند استفاده نکنید. یکی از بزرگ‌ترین مقصران ایجاد زباله‌های کاغذی، برچسب‌ها یا بسته‌بندی‌هایی است که دور غذا‌ها، اسباب‌بازی‌ها، لباس‌ها و دیگر وسایل پیچیده شده‌اند. برای کمک به صرفه‌جویی در مصرف کاغذ می‌توانید کالاهایی بخرید که بسته‌بندی ساده‌ای دارند یا اصلا بسته‌بندی نشده‌اند.

 • بسیاری از وسایل مصرفی این روز‌ها، بارها بسته‌بندی می‌شوند. مثلا هر شکلات جداگانه بسته‌بندی‌شده و در کیسه‌ای قرارگرفته، که آن کیسه هم در جعبه‌ای جای می‌گیرد. در عوض به دنبال وسایلی باشید که به جای یک جعبه یا محفظه، فقط یک برچسب کاغذی دارند. همچنین به دنبال وسایلی باشید که چندین بار بسته‌بندی نشده‌اند.
 • خرید فله‌ای یکی دیگر از روش های صرفه جویی در مصرف کاغذ میباشد و کمک به کاهش زباله‌های کاغذی میکند. یادتان باشد دفعه بعدی که با خانواده‌تان به خرید می‌روید، کیسه‌های نخی باقابلیت استفاده مجدد به همراه ببرید و تا جایی که می‌توانید فله‌ای خرید کنید.

انواع کارتن‌های بسته بندی را ببینید

کاهش مصرف کاغذ، موثرتر از بازیافت آن است. کَترین کِلاگ نویسنده ۱۰۱ راه برای زندگی‌ بدون زباله، می‌گوید: «تولید کاغذ نه‌تنها منابع را مصرف می‌کند، بلکه آلاینده‌های بسیاری نیز تولید می‌کند. پس کاهش میزان مصرفتان مهم است و نباید فقط به بازیافت کردن قانع شوید. تا جای ممکن از موادی استفاده کنید که ۱۰۰٪ قابل بازیافتند و از وسایل دورریختنی کاغذی استفاده نکنید. برای مثال اگر کیسه‌های کاغذی استفاده می‌کنید، به‌جایش کیسه‌هایی حمل کنید که باز هم قابل ‌استفاده‌اند. اگر مصرف کاغذ توالتتان زیاد است، برای شستشو از آب استفاده کنید.»

2. شرکت‌های موردعلاقه‌تان را به صرفه‌جویی در مصرف کاغذ تشویق کنید. تا زمانی که مصرف‌کنندگانی مانند شما به شرکت‌ها نگویند که از چه روش و کالا‌هایی خوششان می‌آید، آن‌ها چیزی متوجه نخواهند شد. اگر مصرف بی‌رویه بعضی شرکت‌ها آزارتان می‌دهد، در پیام الکترونیکی یا تماس صوتی از آن‌ها در‌خواست کنید تا در جنگ برای نجات درختان به شما بپیوندند.

 • برای یافتن راه ارتباطی شرکت‌ها می‌توانید در سایت آن‌ها به دنبال شماره تلفن یا آدرس پست الکترونیک باشید.
 • برای مثال اگر شرکت موردعلاقه شما بسته‌بندی‌ و زباله‌های کاغذی بیش‌ از اندازه دارد، از آن‌ها تولید کننده درخواست کنید خلاق‌تر عمل کند و بسته‌بندی‌هایی استفاده کند که زباله کمتری ایجاد کنند.

صرفه جویی در مصرف کاغذ در رستوران

3. در رستوران‌ها، به‌جای گرفتن بیرون بر، همان‌جا غذایتان را میل کنید. یکی دیگر از بزرگ‌ترین مقصران تولید زباله کاغذی، بسته‌بندی‌های غذا‌های بیرون بر است که یا از مشتقات کاغذ هستند یا خود کاغذ را به دور غذا می‌پیچند. دفعه بعد که همراه خانواده‌تان برای صرف غذا بیرون رفتید، به‌جای اینکه ظروف یک‌بار مصرف در‌خواست کنید در همان مکان غذایتان را میل کنید.

 • اکثر فست‌فودی‌ها تک‌تک غذا‌هایشان را با کاغذ بسته‌بندی می‌کنند، پس برای دفعات بعدی از خانواده‌تان درخواست کنید که در رستوران سنتی غذا میل کنید.

صرفه جویی در مصرف کاغذ هنگام چاپ

4. در چاپ کردن حواستان را جمع کنید. در خانه، مدرسه یا محل کار، می‌توانید با کاهش میزان چاپ‌های خود، در استفاده از کاغذ صرفه‌جویی کنید. قبل از چاپ از خود بپرسید که آیا واقعا به نسخه کاغذی نیاز دارید یا خیر و تنها زمانی که مجبور بودید مطلب را چاپ کنید.

 • زمانی که نیاز به چاپ کردن بود، فونت را کوچک کنید، حاشیه‌ها را کم کنید و پشت‌ و رو چاپ کنید تا در مصرف کاغذ صرفه‌جویی شود.
 • اگر استاد یا کارفرمایتان به کپی پروژه‌ها و تکلیف‌هایتان نیاز دارد، قبل از چاپ کردن از آن‌ها بپرسید که آیا نسخه الکترونیکی را قبول می‌کنند؟
 • قبل از چاپ تکلیف‌ها، نامه‌ها یا پروژه‌های شخصی خود، آن‌ها را بازخوانی و اصلاح کنید تا نیازی به چاپ دوباره نباشد.
«اگر میزان چاپ شما زیاد است، سعی کنید همه‌چیز را پشت ‌و رو چاپ کنید و تا حد ممکن از چاپ کردن دوری‌ نمایید.»
صرفه جویی در مصرف کاغذ برای یادداشت

5. یادداشت‌ها و مدارک خود را به صورت الکترونیکی ارسال، دریافت و ذخیره کنید. امروزه اکثر اسناد را می‌توان به صورت الکترونیکی ذخیره کرد و به اشتراک گذاشت. پس دیگر نیازی نیست که برای نگه‌داری از آن‌ها چاپشان کنید. برای مثال، اگر به کپی سند الکترونیکی نیاز دارید، درخواست کنید تا آن را به صورت پست الکترونیکی برای شما ارسال کنند.

 • اسناد محرمانه‌ای که نمی‌توان با پست الکترونیکی ارسال کرد را، در صورت امکان، مستقیما در فلش خود بریزید.
 • درصورتی که نسخه اصلی چاپ شده از مدرک یا سندی وجود دارد و شما به کپی آن نیاز دارید، به‌جای کپی کردنش، آن را اسکن کرده و در رایانه خود ذخیره کنید.
 • وقتی نیاز بود تا کپی اسناد را در اختیار دوستان، خانواده، استاد یا همکارانتان قرار دهید، ابتدا ببیند آیا ممکن است آن را به صورت الکترونیکی برای آن‌ها ارسال کنید؟

صرفه جویی در مصرف کاغذ در ادارات و مدارس

6. از دیگر روش‌ های صرفه جویی در مصرف کاغذ به دنبال ارتباطی بدون کاغذ بروید. شرکت‌ها و سازمان‌های بسیاری، مکاتبات خود را به صورت الکترونیکی انجام می‌دهند. این کار به‌جای روشِ سنتیِ پست نامه انجام می‌شود. هر زمان که امکان پذیر بود، درخواست ارتباط الکترونیکی کنید، مثلا برای:

 • قبوض
 • خبرنامه‌ها
 • پست‌های ماهیانه
 • تراکت‌ها و کوپن‌ها
 • اشتراک‌های روزنامه‌ها و مجله‌ها

استفاده از تقویم الکترونیکی به جای تقویم کاغذی

7. از تقویم و روزشمار‌های الکترونیکی استفاده کنید. تقویم و برنامه‌های زمان‌بندیِ رایگانِ بسیاری در اینترنت موجود است که می‌توانید به کمک آن‌ها برنامه‌ریزی کنید، پی‌گیر تاریخ و تکلیف‌هایتان باشید و قرار‌های ملاقات‌ و مصاحبه‌هایتان را به خاطر بسپارید. با استفاده از تقویم‌های الکترونیکی، از مصرف کاغذ‌هایی که در ساخت تقویم‌ها، دفترچه‌ها و دیگر دفتر‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرند، جلوگیری می‌کنید.

 • گوگل و اپل، هردو تقویم‌های رایگان دارند.
 • برنامه‌های تقویم متعددی نیز موجود است که می‌توانید روی تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمندتان نصب کنید.

راه های صرفه جویی در کاغذ

8. دیگران را به صرفه‌جویی در کاغذ تشویق کنید. شما می‌توانید با تشویق دوستان، خانواده، هم‌کلاسی‌ها و همکاران خود به صرفه‌جویی در مصرف کاغذ، تاثیر بسیار بزرگ‌تری در این روند داشته باشید. یکی از بهترین روش‌های اطلاع‌رسانی به دیگران قرار دادن اعلامیه‌هایی در اطراف محل سکونت، مدرسه و یا محل کار خود است.

 • اعلامیه‌های گوناگونی در اینترنت وجود دارد که می‌توانید با چاپ آن‌ها مردم را از اهمیت نجات درختان آگاه کنید. صندوق جهانی طبیعت علامت‌هایی دارد که می‌توانید دانلود و سپس چاپ کنید.
 • حواستان باشد تا اعلامیه‌ها را روی کاغذ‌های استفاده‌شده یا بازیافتی چاپ کنید (مثلا پشت برگه‌های امتحانی قبلی).
 • سطل‌های زباله و بازیافت مکانی مناسب برای اعلامیه‌ها است.

پیدا کردن جایگزین برای صرفه جویی در مصرف کاغذ

بخش دوم : پیدا کردن جایگزین برای صرفه جویی در مصرف کاغذ

1. از پارچه‌ به‌جای مواد کاغذی استفاده کنید. در خانه‌ها سالیانه مقدار زیادی کاغذ به شکل دستمال کاغذی‌‌ها هدر می‌شود. اگر شما نیز زیاد از مواد کاغذی برای تمیز کردن، خشک‌کردن و گرفتن بینی خود استفاده می‌کنید، با شروع استفاده از پارچه در نجات درختان سهیم شوید.

 • برای جایگزین کردن دستمال‌کاغذی در آشپزخانه و دستشویی‌ها، از حوله‌های کوچک برای خشک‌کردن، پارچه‌های کهنه برای تمیز کردن، و اسفنج‌ها برای پاک کردن مایعات استفاده کنید.
 • برای جایگزینی دستمال‌کاغذی برای صورت، تعدادی دستمال پارچه‌ای بخرید که قابل شستشو بوده و بتوانید از آن‌ها مجددا استفاده کنید.
 • برای جایگزینی دستمال روی میز‌های نهارخوری، از نوع پارچه‌ای آن‌ها استفاده کنید که قابل شستشو هستند و می‌توان مجددا از آن‌ها استفاده کرد.

مصرف کاغذ و محیط زیست

2. از ظروف کاغذی و یک‌بار مصرف استفاده نکنید. شاید ظروف یک‌بارمصرف در دسترس باشند اما برای محیط‌زیست مضرند. اکثر ظروف یک‌بار مصرف مستقیم وارد زباله‌ها شده و درست بازیافت نمی‌شوند. در جشن‌ها یا هرزمانی که با ظروف یک‌بار مصرف مواجه شدید، درخواست کنید تا آن را برای شما تعویض کنند.

 • اگر خانواده شما به پیک‌نیک‌ و بیرون رفتن علاقه دارد، بهتر است یک دست ظرف پلاستیکی خریداری کنید. این‌گونه بشقاب، کاسه، لیوان و ظروفی دارید که بادوام هستند، نمی‌شکنند، مجددا‌ قابل استفاده هستند، و مهم‌تر از همه کاغذی نیستند.

پرفروش‌ترین ظروف پیک نیک را ببینید

3. از کاغذ دیگر گیاهان استفاده کنید. گاهی نمی‌شود از مصرف کاغذ جلوگیری کرد. خوشبختانه محصولات کاغذی غیر درختی‌ در دسترس است که از منابع گیاهی جایگزین به دست می‌آیند. تاثیر استفاده از اکثر این منابع، بر محیط‌زیست کمتر است.

 • گیاه کنف کاربرد‌های متفاوتی دارد و بسیار سریع‌تر از درخت رشد می‌کند. بعلاوه فیبر بیشتری نیز تولید می‌کند. می‌توان از کنف، پارچه، کاغذ نوشتاری، کارت دعوت، پاکت نامه و دیگر محصولات را به‌دست آورد.
 • بامبو گونه دیگری از گیاهان است که جایگزین مناسبی برای محصولات کاغذی است. محصولاتی چون کاغذ توالت‌، کاغذ نوشتاری، حوله و دستمال، و حتی ظروف یک‌بار مصرف تولید شده از بامبو در دسترس هستند.

4. فلاکس یا لیوان خود را به کافه‌ها ببرید. سالیانه کاغذ زیادی توسط لیوان‌های کاغذی رستوران‌ها و کافه‌ها هدر می‌شود. همانند ظروف یک‌بار مصرف، لیوان‌های یک‌بار مصرف نیز همراه زباله‌های دیگر دور ریخته می‌شوند و به درستی بازیافت نمی‌شوند.

 • قهوه، هات‌چاکلت یا هر نوشیدنی داغ دیگری که از کافه یا رستوران‌ها می‌گیرید را داخل فلاکس یا لیوان خود بریزید.

پرفروش‌ترین ماگ ها را ببینید

5. از کیسه‌هایی استفاده کنید که مجددا قابل‌استفاده‌اند. بسیاری از فروشگاه‌ها کیسه‌های کاغذی در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. با خرید کیسه‌های پارچه‌ای و پلاستیکی، به صرفه‌جویی در مصرف کاغذ کمک کنید. اگر نهارتان در کاغذ بسته‌بندی می‌شود، درخواست کنید تا از کیسه‌هایی استفاده کنند که قابلیت استفاده مجدد دارند.

 • اگر خانواده‌تان نسبت به این تغییر تردید داشتند، از آن‌ها بخواهید تا مخارج سالیانه کیسه‌های کاغذی را محاسبه کنند. سپس آن را با قیمت کیسه‌های بادوام‌تر مقایسه کنید.

6. کارت‌های الکترونیک ارسال کنید. بسیاری از مردم به ارسال کارت برای تولد، عید و دیگر مناسب‌ها علاقه دارند. اما این‌گونه مقدار زیادی زباله کاغذ تولید می‌شود. زیرا نه‌تنها این کارت‌ها از کاغذ تولید می‌شوند، بلکه در پاکتی کاغذی نیز ارسال می‌گردند. از این‌ پس، به‌جای پست کارت‌های تبریک به دوستان و خانواده‌تان، کارت تبریک الکترونیکی ارسال کنید.

 • سرویس‌های ارائه دهنده کارت‌های الکترونیکی بسیاری وجود دارند، که به شما اجازه می‌دهد آن‌گونه که می‌خواهید طرح، پیام و نگاره‌سازی را شخصی‌سازی کنید تا مطابق با مناسبت و میلتان شود.
 • کارت‌های الکترونیکی برای ارسال دعوت‌نامه به جشن‌، عروسی‌ و دیگر مناسبت‌ها عالی است.

7. از کتاب‌خانه‌ها کتاب بگیرید، یا کتاب الکترونیک بخوانید. کتاب‌ها منابع بسیار مهمی برای پروژه‌های کاری و مدرسه‌ای هستند و خواندنشان در اوقات فراقت لذت بخش است. اما کتاب‌های چاپی نیز از کاغذ ساخته‌شده‌اند. پس می‌توانید با استفاده از نسخه‌های عمومی موجود در کتاب‌خانه‌ها یا نسخه الکترونیک آن‌ها، در مصرف کاغذ صرفه‌جویی کنید.

 • خرید کتاب‌های دسته دوم نیز ایده‌ای عالی است. چرا که مجددا از برگه‌های چاپ‌شده استفاده می‌کنید.

صرفه جویی کاغذ در مدارس

8. برای‌ کار و مدرسه‌تان از رایانه به‌جای دفتر استفاده کنید. دفتر راهی فوق‌العاده برای ثبت و بازنگری آموخته‌ها و پرو‌های کاری و مدرسه‌ای شما است. اما می‌توانید این اطلاعات را به صورت الکترونیکی ذخیره کنید. بدین ترتیب دیگر به دفتر‌های کاغذی وابسته نخواهید بود و اطلاعاتتان در کامپیوترتان ذخیره می‌شود.

 • اگر به مدرسه یا دانشگاه می‌روید، نزد استادتان بروید و از مجاز بودن استفاده از کامپیوتر برای یادداشت برداری اطمینان حاصل کنید.

بخش سوم : بازیافت و استفاده مجدد از کاغذ

1. یکی دیگر از روش های صرفه جویی در مصرف کاغذ این است که محصولات کاغذی بازیافت شده بخرید و با این کار شما به صرفه جویی در مصرف آب هم کمک کرده‌اید. محصولات کاغذی بسیاری وجود دارند که از کاغذ‌های بازیافتی به‌دست‌ آمده‌اند. به این معنا که دیگر درختی برای تولید آن‌ها قطع نشده است. اگر می‌خواهید محصولات کاغذی خریداری کنید، به دنبال محصولات تولیدشده از «ضایعات پس از مصرف» بگردید. مانند:

 • کاغذ توالت
 • کاغذ‌های چاپ
 • کارت‌های تبریک
 • کیسه‌های کاغذی

2. از هر دو سمت کاغذ استفاده کنید. وقتی چاپ می‌کنید یا می‌نویسید، سعی کنید با پشت و رو نویسی، از حداکثر ظرفیت برگه استفاده کنید. اگر اکنون فقط از یک‌سوی برگه استفاده می‌کنید، فقط با استفاده از طرف دیگر پنجاه‌درصد در مصرف کاغذتان صرفه‌جویی خواهید کرد!

 • نوشتن و چاپ کردن در سایز یا فونت‌ کوچک‌تر از میزان کاغذ موردنیاز تکالیف و پروژه‌های شما می‌کاهد.
 • در استفاده از دفتر، از تمام فضای برگه‌ها استفاده کنید و تا وقتی همه‌ برگه‌های آن را پر نکرده‌اید به سراغ دفتر جدیدی نروید.

استفاده مجدد از کاغذ ها روش دیگر صرفه جویی در مصرف کاغذ میباشد

3. از کیسه‌ها، کاغذ کادو‌ها، روزنامه‌ها و دستمال‌کاغذی‌ها استفاده مجدد کنید. تمام افراد از هدایای کادو شده و زیبا خوششان می‌آید، اما به این معنا نیست که هر دفعه برای کادو دادن باید کاغذ کادوی جدیدی تهیه کنید. در عوض زمانی که هدیه‌ای می‌گیرید، کاغذ کادوی آن را نگه‌دارید تا در آینده از آن استفاده کنید.

 • می‌توانید از روزنامه نیز به‌عنوان کاغذی دوست‌دار محیط‌زیست برای کادو یا پر کردن جعبه هدیه استفاده کنید.

4. از محصولات کاغذی قدیمی، کاردستی درست کنید. کاردستی‌های زیادی را می‌توان با کاغذ درست کرد. به‌جای اینکه برای ساخت این کاردستی‌ها از برگه‌های نو استفاده کنید، به سراغ کاغذ‌های قدیمی‌ که قرار بود بازیافت شوند بروید. با استفاده از روزنامه‌ها، یادداشت‌ها، کارت‌ها و دیگر کاغذ‌های قدیمی، اشیاء زیر را بسازید:

 • اوریگامی
 • حلقه گل
 • گل‌کاغذی
 • عروسک

بازیافت از روش های صرفه جویی در مصرف کاغذ میباشد

5. بازیافت میتواند یکی دیگر از روش های صرفه جویی در مصرف کاغذ باشد ، کاغذ‌هایی که نمی‌توانید استفاده کنید را بازیافت کنید. کاغذی را که استفاده‌ای برایش ندارید، حتما بازیافت کنید و در سطل زباله معمولی نیندازید. کاغذی که درون سطل زباله می‌افتد، فقط به گورستان ضایعات می‌رود. اما کاغذی که در سطل بازیافتی انداخته می‌شود، می‌تواند به تاسیسات خاصی فرستاده شود و در‌ آنجا به وسیله جدیدی تبدیل شود.

 • سوال های متداول

اگر از کاغذ استفاده‌ خاصی نمی‌کنید آن را هدر ندهید. درست کردن چیز‌های بی‌ارزشی مانند هواپیمای کاغذی، یا نوشتن یک کلمه روی کاغذ و دور انداختن آن، هدر دادن هستند.

اگر کاغذ سالم است، کوچکش کنید و هدایای دیگری را با آن کادو کنید. می‌توانید از آن، کیسه‌ کاغذی کادو نیز درست کنید. درنهایت هم می‌توانید روی سینی یا جعبه‌های چوبی دکوپاژشان کنید تا زیبا و رنگین‌تر بشوند.

راه‌های زیادی برای مطلع کردن مردم نسبت به اهمیت کاغذ وجود دارد. یکی از آن‌ها اضافه کردن «automatic signature» برای تمام ایمیل‌هایتان است که در آن از مردم درخواست می‌کنید تا قبل از پرینت یک‌بار دیگر تامل کنند. می‌توانید از کافی بودن تعداد سطل‌های بازیافت با علامت‌های توضیح دهنده اهمیتِ کاهش، استفاده مجدد و بازیافت، در اطراف مدرسه، محل کار یا خانه خود اطمینان حاصل کنید. همین‌طور با اضافه کردن یادداشتی کوتاه روی هدیه‌ای که با کاغذ بازیافتی ساخته، یا کادو‌ کرده‌اید، توضیح دهید که چه‌کاری انجام داده‌اید و دریافت‌کننده هدیه نیز چطور می‌تواند کار شمارا انجام دهد. می‌توانید همکلاسی و همکاران خود را تشویق کنید تا در مصرف کاغذ خود مراقب‌تر باشند.

می‌توانید از اسپری پولی‌اورتان، که در هر فروشگاه رنگ و ابزاری موجود است، استفاده کنید. با استفاده از این اسپری لایه‌ای نازک، ولی سخت روی کاغذها کشیده می‌شود که آن‌ها را ضد آب نیز می‌کند. می‌توانید همان نوعی که در صنایع‌دستی استفاده می‌شود، از اسپری‌ چسب‌ استفاده کنید.

فرآیند تولید و سوزاندن پلاستیک، آب، خاک و هوا را آلوده می‌کند و کارگران را در معرض مواد شیمیایی سمی ازجمله مواد سرطان‌زا، قرار می‌دهد. پلاستیک مصنوعی زیست تجزیه‌پذیر نیست. فقط در گورستان‌های ضایعات باقی‌می‌ماند و روی‌هم جمع می‌شود یا محیط‌زیست را آلوده می‌کند.


نظر شما چیست؟ برای صرفه جویی در مصرف کاغذ چه راه های دیگری میشناسید؟ برای ما در قسمت نظرات بنویسید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
90%
 • چگونه در مصرف کاغذ صرفه جویی کنیم؟
منبع WIKIHOW
دریافت کتاب رایگان با ثبت ایمیل
دریافت کتاب رایگان با ثبت ایمیل
کتاب الکترونیکی 41 خوراکی بی‌نظیر برای چربی سوزی
ایمیل شما نزد ما محفوظ میماند و در هر زمان میتوانید عضویت خود را لغو کنید
ممکن است شما دوست داشته باشید
به گفتگو بپیوندید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected by Copyscape در صورت استفاده از محتوای وب‌سایت بدون دادن لینک مستقیم، محتوای شما هم به صورت خودکار و هم به صورت دستی به فرم DMCA گزارش خواهد شد.

این وبسایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. با ادامه کار با وبسایت باروکات شما در استفاده از کوکی ها موافقت خواهید کرد. موافقم

قوانین استفاده از کوکی ها