چگونه کارهای منزل را مدیریت کنیم

2 2,617

اگر در انجام امور خانه هدفمند نباشید قطعاً با هرج‌ و مرج مواجه خواهید شد. مخصوصاً اگر صاحب فرزند هم باشید. پس یک نفر باید قبول مسئولیت کند و کارها را شخصاً و یا با دستور دادن به دیگران، به سرانجام برساند. البته اکثر والدین خانه‌دار معتقدند که هر دوی این موارد برای نظم دادن به زندگی و منزل لازم است. در این مطلب روش‌های کاربردی در پاسخ به سوال ” چگونه کارهای منزل را مدیریت کنیم ” به شما ارائه می شود. همچنین به نکاتی برای مدیریت خانه مشابه یک کسب‌ و کار و دخیل نمودن همه اعضا برای رتق‌ و فتق بدون زحمت امور خانه اشاره می‌کنیم. اینکه چطور امور خانه را مدیریت کنیم تنها به همکاری همه اعضای خانواده و تدبیر خود شما بستگی دارد. مواردی که در ادامه مطلب به آن‌ها اشاره می‌کنیم را به خاطر بسپارید.

یک نفر را به عنوان مدیر خانواده منسوب کنید

1.  یک نفر را به عنوان مدیر خانواده منسوب کنید

اگر سررشته کارهای خانه از دستتان در رفته باشد، حتما از خود می‌پرسید چگونه کارهای منزل را مدیریت کنیم ؟ اما مدیریت کارهای خانه با انتخاب یک مدیر شایسته، دیگر کار دشواری نیست.

 • منزل خود را همانند یک کسب‌وکار مدیریت کنید

شاید شما در محیط کار یک مدیر بسیار موفق باشید اما برایتان عجیب باشد که چگونه کارهای منزل را مدیریت کنیم، آن هم مشابه یک کسب ‌و کار! اما توجه کنید که منظور ما از این حرف تبدیل خانه به یک شرکت بی‌روح نیست. بلکه هدف پیاده‌سازی راهکارهای مدیریت تجاری به عنوان راهی برای نظم بخشیدن به خانه است. برای درک بهتر اینکه چگونه کارهای خانه را مدیریت کنیم اما منزل را به یک شرکت بی روح تبدیل نکنیم توجه به چند نکته مهم است:

 • بهتر است نگاهی به ساختارهای مدیریت تجاری بیندازیم تا شکل اندکی رسمی‌تر از نقش «مدیر خانه» را مشاهده کنیم.
 • می‌توانیم از یک سبک مدیریتی سلسله مراتبی سنتی استفاده کنیم. در این سبک یک «رئیس» برای مدیریت چند نفر زیردست وجود دارد که این افراد نیز به ‌نوبه خود مدیریت چند نفر زیردست را به عهده ‌دارند.
 • سبک دیگر مدل سازمان‌های «مسطح» است. در این سبک نه یک نفر بلکه گروهی از افراد در رأس جای دارند و ارتباطات آزادی با زیردستان دارند.

مدیر خانه را انتخاب کنید

 • مدیر خانه را انتخاب کنید

پس‌ از اینکه به این نتیجه رسیدید که خانه به یک نظام مدیریتی نیاز دارد نوبت به برگزیدن یک مدیر خانه (یا «مدیر خانواده») می‌رسد. با توجه به اینکه کار این فرد نظارت دقیق بر انجام فعالیت‌های مربوط خانه است لذا انتخاب مناسب احتمالاً یکی از والدین که بیشتر در خانه حضور دارد خواهد بود.

 • اینکه کدام ‌یک از والدین این نقش را بپذیرند، چندان فرقی ندارد و تنها مهم است که یکی از آن‌ها این نقش را عهده‌دار شوند. درست است که در اکثر خانه‌ها مادر کاندیدای محتمل‌تری است اما پدر نیز همین‌قدر برای عهده‌داری این نقش صلاحیت دارد.
 • اینکه هر دوی والدین سر کار بروند و یا یکی برای مراقبت از فرزندان در خانه بماند، تفاوتی ایجاد نمی‌کند و همین مطلب برقرار است. البته هر کس بیشتر در خانه حضور دارد گزینه مناسب‌تری برای عهده‌داری نقش مدیر خانه است.
 • اگر هر دوی والدین از داخل خانه کار می‌کنند آنگاه عبارت «هر کس بیشتر در خانه حضور دارد» به کسی که اکثر اوقات توجه کامل خود را به خانواده اختصاص داده است برمی‌گردد.

وظایف را به دسته‌های مختلف تقسیم‌بندی کنید

 • وظایف را به دسته‌های مختلف تقسیم‌بندی کنید

احتمالا هنوز پاسخ سوال خود، یعنی این سوال که چگونه کارهای منزل را مدیریت کنیم را نگرفته‌اید. اما باید بدانید که تقسیم‌بندی وظایف، نقش مهمی در مدیریت آسان کارای منزل دارد. اکثر کارهای منزل را می‌توان در یکی از این شش دسته جای داد: خانواده و دوستان، خوراک، مراسم خاص، زمان و برنامه‌ریزی، مالی و خود-مدیریتی.

 • می‌توانید در انتخاب اینکه امور کدام ‌یک از دسته‌ها در هر هفته انجام شوند، از خود خلاقیت به خرج دهید. اما تقسیم‌بندی کارهای خانه به دسته‌بندی‌های ملموس، اینکه چطور امور منزل را مدیریت کنیم را بسیار تسهیل می‌کند.
 • ایجاد یک فهرست از کارهای هر دسته از امور، به سازمان‌دهی و اولویت‌بندی امور خانه کمک می‌کند.
 • سازمان‌دهی وظایف هر دسته به طرق مختلفی قابل انجام است. یک راه این است که هر روز هفته یک دسته از کارها را انتخاب کنید و تمامی آن‌ها را انجام دهید. راه دیگر اختصاص دادن ساعت مشخصی از روز به هر دسته از کارها است؛ به این شکل که با اتمام زمان از پیش تعیین شده صرف‌نظر از میزان پیشرفت کار از آن دست بکشید. درست مثل زنگ‌های یک مدرسه.

سبک مدیریتی خود را مشخص کنید

 • سبک مدیریتی خود را مشخص کنید

هنوز هم از خود و همسرتان می‌پرسید که چگونه کارهای منزل را مدیریت کنیم ؟ پس تصمیم بگیرید که تمایل دارید وظایف را در اولین فرصت به سایرین واگذار کنید یا می‌خواهید همه امور را خودتان انجام دهید؟ با نگاهی به شش ناحیه مدیریتی معرفی شده، می‌توانید سبک موردعلاقه خود را مشخص کنید و نقاط ضعف و قوت خودتان را شناسایی کنید. برای بهبود وضعیت در بخش‌هایی که توسط شما با موفقیت چندانی پیش نمی‌روند، از دیگران کمک بخواهید.

 • نمی‌توان یک نسخه کلی برای همه پیچید و به طور دقیق مشخص نمود که چگونه کارهای منزل را مدیریت کنیم. زیرا حقیقت امر این است که هیچ سبک رهبری مناسب همه زمان‌ها و همه شرایط وجود ندارد. یک مدیر کارآمد، انعطاف‌پذیر است و خود را با هر شرایطی انطباق می‌دهد. واضح است که افراد مختلف (اعضای خانواده شما) به سبک‌های مختلف مدیریتی واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهد.

نقاط قوت خود را شناسایی کنید

 • نقاط قوت خود را شناسایی کنید

اگر از توانایی‌ها و نقاط قوت خود آگاه نباشیم چگونه امور خانه را رهبری کنیم؟ در نتیجه گام بعدی پس از ایجاد این شش دسته‌بندی، مشخص کردن نقاط قوت و ضعف مدیر خانواده است. داشتن تصوری از نقاط قوت به شناسایی کارهایی که به شما انگیزه می‌بخشد و کارهایی که شما را خسته می‌کند بسیار کمک می‌نماید.

 • برای فهم نقاط قوت مدیر خانواده به وضعیت منزل نگاهی بیندازید. آیا او در به پایان رساندن کارهای روزمره منزل از قبیل شستن لباس‌ها یا ظروف خوب عمل می‌کند یا آن‌ها را به‌قصد درست کردن یک غذای خوشمزه نیمه‌کاره رها می‌کند؟
 • مدیر خانواده می‌تواند از این اطلاعات برای تقویت نقاط قوت خود و یاری جستن برای نقاط ضعف خود بهره بگیرد. با این شیوه در همه‌ی کارهای منزل تعادل وجود دارد و نه‌تنها یک جنبه آن‌ها.

برای نقاط ضعف خود به دنبال راه‌حل بگردید

 • برای نقاط ضعف خود به دنبال راه‌حل بگردید

برای مدیریت یک خانه، تنها شناسایی نقاط قوت و تکیه بر آن‌ها کفایت نمی‌کند. زیرا همه ما انسان هستیم و هر انسانی ناتوانی‌ها و نقاط ضعف مشخصی دارد که می‌تواند او رادر انجام امور دچار مشکل کند. اما بدون شناسایی و غلبه بر نقاط ضعف خود چگونه کارهای منزل را مدیریت کنیم؟ پس از یافتن بخش‌هایی که در آن‌ها قوی هستید متوجه بخش‌های نیازمند پیشرفت می‌شوید. به‌کارگیری دیگران برای پوشش دادن نقاط ضعف شما و ایجاد یک توازن در کارها به مناسب ماندن روند انجام امور کمک می‌کند.

 • زمانی که در رهبری امور منزل دچار مشکل می‌شویم و از خود می‌پرسیم چگونه کارهای منزل را مدیریت کنیم ، باید توجه کنیم که آیا در کار برخی افراد خانواده بهم ‌ریختگی وجود دارد که آرامش ما را گرفته است؟ به شما توصیه می‌کنیم فردی از بین اعضای خانواده یا دوستان پیدا کنید که کار را با حداقل ریخت و پاش به سرانجام برساند.
 • از اعضای خانواده کمک بطلبید و یا برای انعطاف‌پذیری بیشتر، کتاب و مطالب اینترنتی مطالعه کنید. همچنین می‌توانید دوستانی پیدا کنید که در کارهایی که شما در آن‌ها ضعف دارید بسیار توانا هستند و از آن‌ها یاد بگیرید.

منزلتان را سازمان‌دهی کنید

2. منزلتان را سازمان‌دهی کنید

در مرحله اول، پس از اینکه از خود پرسیدیم چگونه کارهای منزل را مدیریت کنیم، به انتخاب مدیر خانواده پرداختیم. حال وقت آن است که در قدم دوم، به کارهای خانه نظم و ترتیب ببخشیم. پس مراحل زیر را دنبال کنید:

 • محلی برای یک تقویم خانوادگی انتخاب کنید

تقویم خانوادگی باید در مرکز خانه و ترجیحاً در آشپزخانه قرار داده شود. دیدن اینکه هر یک از اعضا مشغول چه کاری هستند، از این جهت مهم است که مانع فراموشی وظایف می‌شود.

 • ایجاد این تقویم روی یک تخته سفید به شما اجازه می‌دهد وظایف همه را به‌سرعت بنویسید و در صورت تغییر به‌راحتی آن را پاک کنید. به‌عبارت‌دیگر یک تقویم منعطف شما را انعطاف‌پذیر می‌کند.
 • یک لیست هفتگی هم ایجاد کنید تا اعضای خانواده مجبور نباشند مرتباً از مدیر خانه سؤال بپرسند. تا جایی که اعضا حاضر به پذیرش وظایف متفاوتی باشند به آن‌ها اجازه ایجاد تغییرات دهید.
 • یک لیست خرید جاری برای خواربار ایجاد کنید تا اعضای خانواده در صورت مشاهده رو به اتمام بودن موجودی خانه و یا نیاز داشتن به یک‌چیز خاص قادر به اضافه کردن موارد به لیست باشند.
 • همچنین می‌توانید برای به حداقل رساندن استرس یک ردیف برای درج شماره تلفن‌ها در نظر بگیرید.

یک روال همیشگی برای خرید خواربار در پیش بگیرید

 • یک روال همیشگی برای خرید خواربار در پیش بگیرید

خرید بخش مهمی از امور منزل است و باید بابرنامه و حساب شده صورت گیرد. به عنوان یک رهبر، با وجود هرج و مرج چگونه کارهای خانه را رهبری کنیم ؟  پس لازم است مشخص کنید که خرید خواربار در چه زمانی از ماه انجام می‌شود و چه مقدار هزینه برای آن صرف خواهد شد. دانستن زمان انجام خرید ماهانه استرس همه را به حداقل می‌رساند و مدیریت موجودی و هزینه‌ها را آسان‌تر می‌نماید.

یک مکان برای نگهداری نامه‌ها مشخص کنید

 • یک مکان برای نگهداری نامه‌ها مشخص کنید

در صورت نبود مکان مشخص برای نامه‌ها امکان روی هم تلنبار شدن آن‌ها وجود دارد. با قرار دادن نامه‌ها در جایی که مدیر خانه قادر به بررسی هفتگی آن‌ها باشد درهم‌ریختگی را به حداقل برسانید.

 • می‌توانید فضایی را به نامه‌های مهم اختصاص دهید تا وقتی یکی از فرزندان از شما تقاضای امضای برگه اجازه‌نامه می‌کند یا یک قبض نیاز به پرداخت دارد، چیزی گم نشود. مدیر خانواده باید هر روز عصر این محل را بررسی کند و امضاهای موردنیاز را انجام دهد. فرزندان نیز باید هر روز صبح قبل از رفتن به مدرسه آن را چک کنند.

جدولی از وظایف تهیه کنید

 • جدولی از وظایف تهیه کنید

بسیاری از افرادی که مدیریت خانه را بر عهده می‌گیرند، خصوصا خانم‌های خانه‌دار، سعی می‌کنند به تنهایی تمامی کارهای خانه را انجام دهند. در حالی که این کار نادرست است و موجب ناتمام ماندن امور و تضعیف آنان خواهد شد. اما به تنهایی چطور کارهای منزل را مدیریت کنیم ؟ یکی از بهترین راه‌ها برای مدیریت یک خانه کمک گرفتن از سایرین است، نه تنهایی انجام دادن آن‌ها. یک جدول هفتگی از وظایف تهیه کنید تا هر یک اعضای خانواده وظیفه‌ای داشته باشد و بار کل کارهای منزل روی دوش یک نفر نباشد. تقسیم وظایف توسط رئیس (مدیر خانواده) جزئی از ساختار مفهوم مدیریت تجاری است.

 • جدول وظایف اعضای خانواده در منزل به دلایل متعددی از قبیل کمک گرفتن از دیگران برای مدیریت منزل، تقویت اعتماد به‌نفس فرزندان و آموزش مسئولیت‌پذیری سودمند است.
 • می‌توانید خودتان جدولی از وظایف طراحی کنید و یا قالب قابل ‌چاپ آن را در اینترنت پیدا کنید.

منطقه مخصوصی را  به شلوغی و در هم‌ ریختگی اختصاص دهید

 • منطقه مخصوصی را  به شلوغی و در هم‌ ریختگی اختصاص دهید

با اینکه هدف از داشتن یک خانه سازمان ‌یافته از بین بردن بهم‌ ریختگی است، اما خواه ‌ناخواه در هم‌ ریختگی اتفاق می‌افتد. پس می‌توان ماهی یک‌ بار به این شلختگی‌ها رسیدگی نمود تا از کنترل خارج نشوند.

چگونه کارهای منزل را مدیریت کنیم

 • روزهایی را به تمیزکاری جامع خانه اختصاص دهید

یک یا دو بار در سال، در زمان‌های تغییر فصل، به تمیزکاری مناطقی از خانه که در حالت عادی چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرند بپردازید. آلودگی انباشته شده در این اماکن می‌تواند موجب بیماری‌های تنفسی یا انواع حساسیت‌ها شود. اگر خودمان یکی از اعضای خانواده بیمار باشد، چگونه کارهای منزل را مدیریت کنیم ؟ رسیدگی منظم به نواحی از خانه که به‌ ندرت تمیزکاری می‌شوند، باعث حفظ ظاهر و حس تمیزی خانه در تمام طول سال می‌شود.

 • شما احتمالاً دو بار در سال لباس‌های زمستانی یا تابستانی کنار می‌گذارید. بنابراین اندکی تلاش بیشتر برای انجام تمیزکاری امر کاملاً معقولی است.

چگونه کارهای منزل را مدیریت کنیم

3. آموزش خانواده

در ابتدا این سوال برایمان مطرح بود که چگونه کارهای منزل را مدیریت کنیم. در اولین قدم به انتخاب یک مدیر شایسته پرداختیم و مرحله دوم را به سازماندهی منزل اختصاص دادیم. حال به عنوان قدم نهایی باید به آموزش اعضای خانواده بپردازیم تا در مدیریت هرچه بهتر خانه با ما همکاری کنند.

 • یک دورهمی خانوادگی برگزار کنید

پس از انتخاب مدیر خانواده باید موقعیت را به کل خانواده توضیح دهید. با اینکه ممکن است در ابتدا برخی از آن‌ها متعجب شوند، اما پس از مشاهده رتق  ‌وفتق بهتر امور خانه با این شیوه جدید، با شما همراه می‌شوند.

 • نقش مدیر خانه و هدف مدیریت خانه مشابه یک کسب ‌و کار را برای اعضای خانه توضیح دهید. شش دسته کلی امور منزل‌ را برای همه شرح دهید تا هر فرد دسته‌ای که در آن قوی‌تر است را بشناسد. اگر شخصی در بخشی که مدیر خانه ضعف دارد قوی است، وی را برای کمک به مدیر خانه در آن بخش به‌کار گیرید.
 • درصورتی‌که برای مساعدت با مدیر خانواده در نقاط ضعف وی قصد کمک آوردن از خارج خانه‌دارید، این مطلب را با اعضای خانه در میان بگذارد.

چگونه کارهای منزل را مدیریت کنیم

 • تغییرات سازمانی جدید را توضیح دهید

برنامه شما شامل ایجاد یک تقویم خانوادگی، یک جدول وظایف خانگی و یک نظام نامه‌نگاری جدید می‌شود. عادت کردن به همه این‌ها زمان‌بر است. نحوه کارکرد هر یک از این موارد را به تفضیل توضیح دهید.

 • اگر خانواده شما تاکنون با چنین سطحی از سازمان‌دهی رو به‌رو نبوده است، این گردهمایی خانوادگی را به عنوان یک جلسه «آموزشی» برای «کارکنان جدید» فرض کنید. البته طبیعی است که آموزش در جریان زندگی روزمره هم ادامه خواهد داشت.

چگونه کارهای منزل را مدیریت کنیم

 • در مورد مقررات جدید در خانه توافق کنید

از اعضای خانواده بپرسید که بدون قانون چگونه کارهای منزل را مدیریت کنیم ؟ مسلما همه آن‌ها قبول دارند که هیچ خانه‌ای فاقد نوعی از مقررات نیست. اما اکنون که قصد اداره هدفمند امور خانه کرده‌اید، وضع یک سری قوانین ثابت الزامی است. این کار تصور واضحی از آنچه از تک‌تک اعضای خانواده انتظار می‌رود ارائه می‌کند.

 • وقتی توقعات افراد ناگفته می‌ماند، ناامیدی حاصله می‌تواند منجر به عصبانیت یا حتی تنفر گردد. تعریف مجموعه‌ای از مقررات مانع از ایجاد چنین توقعاتی می‌گردد و بدین شکل به‌ کلی از خشم و عصبانیت جلوگیری می‌شود. عصبانیت کمتر به معنای یک‌ خانه‌ شادتر است. این نتیجه خوشایند اداره صحیح یک خانه است.
 • اطمینان حاصل نمایید که در تعریف این قوانین صدای همه شنیده شود. این امر مانع دلخوری و سرکشی عده‌ای خواهد شد.
 • مقرراتی که مورد موافقت قرار گرفته‌اند را یادداشت کنید. حتی می‌توانید آن را در کنار تقویم خانوادگی نصب کنید.

چگونه کارهای منزل را مدیریت کنیم

 • یک بیانیۀ مأموریت خانوادگی بسازید

گام نهایی برای متحد ساختن خانواده تحت این سبک جدید مدیریتی، ایجاد یک بیانیۀ مأموریت با مشارکت همه است. این بیانیه می‌تواند یک تکیه‌کلام یک ‌جمله‌ای باشد که ارزش‌های خانوادگی شما را توصیف می‌کند.

 • به‌عنوان‌مثال بیانیۀ مأموریت شما می‌تواند مثل سه تفنگدار باشد، «همه برای یکی، یکی برای همه.»
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
95%
 • چگونه کارهای منزل را مدیریت کنیم
منبع WIKIHOW
دریافت کتاب رایگان با ثبت ایمیل
دریافت کتاب رایگان با ثبت ایمیل
کتاب الکترونیکی 41 خوراکی بی‌نظیر برای چربی سوزی
ایمیل شما نزد ما محفوظ میماند و در هر زمان میتوانید عضویت خود را لغو کنید
ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. آرش می گوید

  ممنون. مطلب خیلی خوبی بود. سپاس

  1. جمشید قلع گری می گوید

   خواهش میکنم دوست عزیز

به گفتگو بپیوندید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected by Copyscape در صورت استفاده از محتوای وب‌سایت بدون دادن لینک مستقیم، محتوای شما هم به صورت خودکار و هم به صورت دستی به فرم DMCA گزارش خواهد شد.

این وبسایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. با ادامه کار با وبسایت باروکات شما در استفاده از کوکی ها موافقت خواهید کرد. موافقم

قوانین استفاده از کوکی ها