چطور از زندگی لذت ببریم؟

0 234

ممکن است این سوال را از خود پرسیده باشید که چطور از زندگی لذت ببریم ؟ برخی افراد لذت بردن از زندگی را ذهنیتی می‌دانند که نتیجه عمل، عکس‌العمل و قدردانی است. درحالی‌که اکثر ما زمان فراغت کافی برای فرار به معبد بالای کوه برای رسیدن به سعادت را نداریم و بهترین روش یافتن شادی، ایجاد تغییرات روزمره و عملی است. تنها با انتخاب‌‌های آگاهانه برای قدردانی از مردم در زندگی و فراهم کردن فضا برای انجام کارهایی که در آنها عالی هستید، به‌زودی این تغییرات کوچک باعث بیشتر شدن لذت در زندگی خواهد شد.

چطور از زندگی لذت بیشتری ببریم

بخش اول : پرورش احساسِ خوب بودن

1. حیوان خانگی داشته باشید (اختیاری). داشتن یک حیوان خانگی، موجب ایجاد عشق، همراهی و ساعت‌ها سرگرمی می‌شود. داشتن یک حیوان خانگی فوایدی برای سلامتی نیز دارد، نظیر کاهش فشار خون و خطر حمله قلبی، افزایش احساس خوب بودن و ارتباط، همچنین درس‌هایی درباره همدلی کردن و تربیت به همراه دارد.

 • برای داشتن احساسات گرم‌تر، حیوانی را از پناهگاه محلی نجات دهید.
 • با این حال تنها در صورتی حیوانی را به خانه بیاورید که مطمئن باشید می‌توانید آگاهانه از او نگهداری کنید. فقط به‌خاطر منافع شخصی از آن نگهداری نکنید.

گوش کردن به موسیقی میتواند اعجاز کند

2. به علاقه‌تان به موسیقی توجه کنید. یکی از راه های اینکه چطور از زندگی لذت ببریم گوش کردن به موسیقی مورد علاقه میباشد، موسیقی قدرت تصویرسازی ذهن و حس انطباق را فعال کرده، عزت نفستان را بیشتر می‌کند و حس تنهایی را کاهش می‌دهد. گوش کردن به موسیقی حس قدرتمندی به همراه دارد. آلبوم مورد علاقه‌تان یا موسیقی را که برایتان پرمعناست، پخش کنید. صدا را زیاد کرده و همه عوامل حواسپرتی را کنار بگذارید، به این ترتیب می‌توانید از اعجاز موسیقی استفاده کنید.

 • برخی موارد نشان داده است که موسیقی به مردم در مقابله با زوال عقل کمک می‌کند و حس بهتری از قدرتمندی به آنها می‌دهد. موسیقی‌درمانی نیز برای افرادی که با مشکل اضطراب و افسردگی مواجه هستند، مفید است.

چطور از لحظه لحظه زندگی لذت ببریم

3. روز را با لبخند شروع کنید. از قدیم حالت چهره را پنجره‌ای به حس می‌دانستند اما این‌طور در نظر گرفته می‌شود که حالت چهره می‌تواند روی وضعیت روحی نیز اثر بگذارد. بنابراین آزادانه لبخند بزنید تا مطمئن شوید که بشّاش هستید. حتی ممکن است بخواهید به‌عنوان اولین کار روزانه، با یک لبخند در آینه به خودتان سلام کنید و این چهره خوشحال می‌تواند برای سرحال نگه‌داشتن شما در طول روز کافی باشد.

چگونه شاد باشیم واز زندگی خود لذت ببریم

4. استراحت کنید. استراحت کردن به معنی تماشای تلویزیون یا گشت و گذار در دنیای پیچیده اینترنت نیست بلکه به معنای‌ در نظر گرفتن یک زمان مشخص و خاص برای آن است. برای قدردانی از خودتان، تعطیلاتی در بیرون یا درون خانه داشته باشید؛ یک تغییر در منظره، حتی اگر تنها به معنای یک پیک‌نیک در حیاط پشتی یا درست‌کردن قلعه با کودکانتان در اتاق نشیمن باشد در نظر بگیرید. استراحتی داشته باشید که متفاوت با همیشه باشد و اجازه دهید این بی‌خیالی بتواند حس نشاط، خلاصی و به مراد دل رسیدن را القا کند.

برای لذت بردن از زندگی با افراد مثبت و دلچسب ارتباط برقرار کنید

5. یکی دیگر از راه های  اینکه چطور از زندگی لذت ببریم این است که با افراد دلپسند و دلچسب وقت بگذرانید. به‌خوبی می‌دانید افرادی که دایره دوستی آنها وسیع‌تر است، بیشتر عمر می‌کنند. مطمئنا هر پرنده‌ای با دسته خودش پرواز می‌کند و رفتار دوستان می‌تواند تاثیر زیادی بر رفتار شما داشته باشد. مطمئن شوید که دورتان را افرادی مثبت و دلپسند گرفته‌اند تا به شما انگیزه یک زندگی غنی‌تر را بدهند.

 • آیا رابطه‌تان با یک دوست قدیمی را فراموش کرده‌اید؟ امروز با او تماس بگیرید. اگر نمی‌توانید تماس بگیرید، زمانی را اختصاص دهید و ایمیلی طولانی بنویسید یا از روش سنتی کاغذ و قلم استفاده کنید.
 • آیا حس می‌کنید با یک دوستی نا‌سالم به پایین کشیده شده‌اید؟ واداشتن بقیه به انجام یک کار ناپسند، موجب خوبی شما نمی‌شود. روحتان را جست‌وجو کنید و تصمیم بگیرید که آیا می‌توانید این مسائل را از اعماق قلبتان حل کنید یا اینکه رابطه را خاتمه دهید.
 • آیا با ملاقات افراد جدید مشکل دارید؟ با رفتن به مکان‌‌های جدید، مکالمه با افراد جدید، انجام یک کار جدید یا حتی پیوستن به یک فعالیت اجتماعی یا چیزی شبیه آن، از دایره امن خود بیرون بیایید.

بخش دوم : پرورش خوب بودن ذهنی

1. استرس را کاهش دهید. نیاز به پزشک نیست تا بگوید استرس جذاب نیست اما آیا می‌دانستید که یک اختلال خلقی ناشی از استرس مانند افسردگی می‌تواند موجب تخریب سیستم ایمنی بدن شود؟ در حقیقت مدت‌ زمان دوره ماندن در استرس نسبت به شدت آن، تاثیر بیشتری بر ایمنی دارد. برای مبارزه با استرس ابتدا آن را تشخیص دهید و سعی کنید که به تنهایی با آن نجنگید. روش‌هایی برای زمین زدن خودتان از خستگی پیدا کنید. ورزش، تمرین، یک عادت دلچسب و گذراندن زمان با دوستان، همگی راه‌‌های خوبی برای مقابله با استرس هستند. ممکن است بخواهید شبیه‌سازی، یوگا یا تای‌چی را امتحان کنید و اگر دارای اختلال خلقی شدیدی هستید، به دنبال مشاور یا پزشک باشید.

2. اگر نمی‌توانید استرس را از بین ببرید، مدیریت استرستان را بهبود دهید. آیا می‌توانید دلیل استرس را از بین ببرید؟ پس این کار را انجام دهید. با این حال در بسیاری از موارد، استرس به کار، پول یا خانواده مربوط می‌شود. در زمان‌های نامشخص، تغییر کار می‌تواند سخت باشد که در این موارد باید روش‌هایی برای مدیریت بهتر آن پیدا کنید.

 • مدیریت استرسی که ناشی از کار یا خانواده است، با جسورتر بودن در مورد نیازهایتان و ایجاد حد و مرز انجام می‌شود. جسارت و ایجاد حد و مرز شامل یادگیری نه گفتن به کارهایی است که با زمان‌بندی شما تداخل دارد، داشتن زمان‌هایی برای خودتان و اجتناب از تماس‌‌های کاری هنگام استراحت در خانه با خانواده یا دوستان یا برعکس است.
 • سایر روش‌‌های مدیریت استرس کاری شامل کار کردن هوشمند‌تر و نه سخت‌تر است که به معنای شکستن وظایف بزرگ به پیشرفت‌‌های کوچک‌تر و حذف وظایف دیگر در صورت لزوم است. همچنین از منابع محل کار نظیر رویدادهای توسعه حرفه‌ای و شخصی برای مقابله با اقدامات مخربی که می‌تواند روی سلامتی و خوب بودنتان اثر بگذارد، استفاده کنید.

یاد گرفتن کارهای جدید و چیزهای جدید در زندگی باعث میشه از زندگی لذت ببرید

3. چیزهای جدید یاد بگیرید. داشتن تحصیلات بالاتر، عزت نفس شما و علاقه‌تان را به دنیا بیشتر می‌کند. اما برای همه این‌طور نیست و این تنها راهکار نیست. مطالعه، سفر، حضور در کلاس‌های جذاب و سخنرانی‌ها به‌عنوان مهمان، همچنین ملاقات با افرادی از فرهنگ‌‌های دیگر نیز همین اثر را دارند. یا اینکه دوره‌‌های رایگان آنلاین را تجربه کنید. این دوره‌ها راه‌‌های محرکی برای تقویت دانش و توانایی در زمان خودش است. در نهایت به جای فرار از تجربیات جدید، آنها را بپذیرید و هرچه می‌توانید به جاهای جدیدتری بروید، چراکه تنها یک بار زندگی می‌کنید.

4. یک عادت دلچسب پیدا کنید، خواه جمع‌آوری تمبر باشد، خواه ورزش کیک بوکسینگ. عادت‌ها و فعالیت‌‌های خارج از برنامه برای لذت‌بردن از زندگی لازم هستند. برنامه‌‌های روزمره سخت، عاری از انگیزش و هیجان هستند. کمی در برنامه‌تان انعطاف قرار دهید تا به شکل روزمرگی و یکنواختی درنیاید. عادت یا فعالیتتان را به این خاطر انجام دهید که دوستش دارید، نه به دلایلی نظیر همگام شدن با دیگران یا رسیدن به استانداردهای اجتماعی غیر واقعی.

 • تحقیقات نشان می‌دهد که داشتن اوقات فراغت، تاثیر مثبتی بر سلامت ذهنی و فیزیکی و خوب بودن دارد. مزایای عادت‌ها شامل فشار خون پایین، کورتیزول کم، شاخص توده بدنی کم و بیشتر بودن توانایی‌‌های فیزیکی است.

5. یک کتاب خوب بخوانید. پایتان را فراتر بگذارید، تماشای نمایش دلخواهتان در پایان روز، نوعی درمان است اما از آنجایی‌که مشاهده یک داستان، تخیل شما را به‌خوبی فعال نمی‌کند، می‌تواند به شما این حس را بدهد که خستگی‌تان در نرفته است. برای تغییر این وضعیت، کتابی را پیدا کنید که بتوانید برای مدتی خودتان را در آن گم کنید. اگر خودتان را یک خواننده نمی‌دانید، فراتر از چارچوب‌ها بیندیشید و چیزی پیدا کنید که به عادت‌‌های دلچسبتان مرتبط است: اگر طرفدار بیس‌بال هستید، زندگی‌نامه «بیل وک» را بخوانید و اگر یک موتورسوار هستید، هنر تعمیر و نگهداری موتور‌سیکلت را به دست بگیرید.

 • از متن‌ها و ایده‌هایی که به ذهنتان می‌رسد، یادداشت بردارید. اگر در زمان‌های معمول مطالعه، یک دفتر یادداشت داشته باشید، آماده دریافت این الهام‌ها خواهید بود و به‌زودی مجموعه الهام‌بخشی از ایده‌هایی دارید که برایتان جالب است و می‌تواند شما را در پیشروی به سمت هدفتان طی سال‌های آینده کمک کند.

پرفروش‌ترین کتاب‌های چاپی را ببینید

6. مدیتیشن کنید. مدیتیشن، استرس را کم کرده و احساس آسودگی را افزایش می‌دهد. انجام چند دقیقه مدیتیشن در روز می‌تواند دیدگاه مثبت را افزایش دهد و به تعادل احساسی و آرامشتان کمک کند. داشتن ژست بدنی خوب و انجام مدیتیشن در محیطی بدون مزاحم اهمیت دارد.

با مراجعه به مقاله مدیتیشن عمیق با 4 روش آسان میتوانید آن را در خانه انجام دهید.

بخش 3 : تقویت فیزیکی خوب بودن

1. سیستم ایمنی بدنتان را تقویت کنید. هیچ‌کس وقتی بیمار است، احساس شادمانی نمی‌کند. حتی کارهای ساده‌ای مثل مصرف مولتی‌ویتامین و ویتامین C، E و A، سلنیوم و بتاکاروتن می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی کمک کند.

 • داشتن سیستم ایمنی قوی به شما امکان پاسخ‌دهی بهتر به استرس یا بیماری فیزیکی را می‌دهد. سایر استراتژی‌ها نظیر ورزش منظم، داشتن استراحت کافی و رژیم غذایی سالم نیز برای افزایش ایمنی بدن لازم هستند.

2. ورزش کنید. ورزش روی انتشار اندورفین که پیام را به مغز می‌رساند و آن را به حس مثبت ترجمه می‌کند، اثر دارد. ورزش منظم نه‌تنها موجب کاهش افسردگی، اضطراب و حس تنهایی می‌شود بلکه سیستم ایمنی را نیز تقویت می‌کند. حتی پیاده‌روی هم می‌تواند باعث افزایش آنتی‌بادی و سلول‌های کشنده T شود.

خوب خوابیدن تاثیر مستقیمی بر روی سلامت روح و جسم شما دارد

3. خوب بخوابید. خوابیدن به سلامتی شخص، کاهش سطح استرس، تناسب وزن و بهبود کیفیت زندگی ارتباط دارد. علاوه بر آن، وقتی خواب هستید، بدنتان سلول‌هایی تولید می‌کند که با عفونت، التهاب و استرس می‌جنگد و به این معناست که کم‌خوابی به مدت طولانی، شما را مستعد بیماری می‌کند و زمان مورد نیاز برای ریکاوری پس از بیماری را افزایش خواهد داد.

 • ورزش کردن یکی از بهترین راهها برای بهتر خوابیدن در شب است.

4. با خاک، بازی کنید. محققان متوجه شده‌اند که باکتری‌های بی‌ضرری در خاک وجود دارند که باعث تولید سرتونین در مغز می‌شوند (شبیه داروهای ضد‌افسردگی). اگر باغی دارید، آنجا بروید و کند و کاو کنید. در غیر این صورت یک شروع در نظر بگیرید، اگرنه برای داشتن گل، بلکه برای سبزیجات و گیاهانی که می‌توانید در غذاهای سالم از آنها استفاده کنید. حتی طراحی یک باغ کانتینری نیز می‌تواند اشعه نوری به زندگی شما باشد.

 • بدیهی است باکتری‌هایی که خیلی دوستانه نیستند نیز در خاک وجود دارند. برای مراقبت از دست‌هایتان دستکش بپوشید، به‌خصوص اگر گربه دارید یا اینکه گربه‌‌های اطراف از باغچه‌تان به‌عنوان توالت استفاده می‌کنند. فراموش نکنید که بعد از بازی کردن با خاک، دست‌هایتان را بشویید.

5. غذای سالم بخورید. نیازی به تفکر ندارد که خوب خوردن (غذای تازه، فرآوری‌نشده و واقعی) فواید زیادی برای سلامتی دارد. به‌علاوه با اختصاص زمان برای پختن غذاهای تازه برای خودتان می‌توانید وضعیت احساسی‌تان را بهبود دهید: این نوع غذا، بوی خوبی دارد، ظاهر خوبی دارد، مزه خوبی دارد و هر وقت در پختن آن ماهر شدید، می‌تواند یک مورد جذاب برای زندگی روزمره‌تان باشد. علاوه بر این‌ها آشپزی به نفع کیف پولتان است. اگر تازه‌کار هستید، با فست‌فود و دستورات غذایی خطاناپذیر شروع کنید که باعث نشود دیگر سمت آشپزی نروید. هرچه میزان غذاهای فرآوری‌شده در رژیمتان کمتر باشد، سلامت‌تر خواهید بود که باعث ایجاد شادمانی بیشتر در شما می‌شود.

چند نکته
 • هر روز از تخیلتان استفاده کنید. خلاقانه بیندیشید و لذت ببرید.
 • نگرانی شکل بی‌فایده هدر دادن انرژی است. همان‌طور که نیوت اسکمندر می‌گوید: نگرانی به معنی رنج دوبرابری است. انرژی نگرانی را نگه دارید و به‌جای فرسایش، کاری کنید. اگر در این فکر غرق شدید که چیزی با شما می‌جنگد، استراحت کنید یا چُرت بزنید و بعد برگردید و با مشکلی که پیش روست مقابله کنید. این کار حس بهتری نسبت به انجام ندادن آن به شما می‌دهد.
 • نگاهی به اطرافتان بیندازید. اگر از زندگی لذت نمی‌برید، چیزهای منفی را دور بیندازید. چیزهایی پیدا کنید که دوست دارید و مردمی که مراقب خوب‌بودنتان هستند.
 • با اینکه این راهنمایی‌ها، تئوری‌های علمی دارند که از آنها در مورد شادی، پشتیبانی می‌کنند، به یاد داشته باشید که توانایی لذت بردن از زندگی به شخص بستگی دارد. هیچ سنجش علمی برای شادی وجود ندارد و ایده هر کس در مورد شادی و رضایت متفاوت است. مخلص کلام اینکه، شما می‌توانید انتخاب کنید که شاد باشید یا نه و تنها کسی که روی آن کنترل دارد، خود شمایید.
هشدارها
 • برخی منفی‌گرایی‌ها باعث بروز افسردگی و اضطراب می‌شود. اگر این گزاره، درباره شما درست است‌، به دنبال کمک باشید. درمان‌های منظم و داروهای تجویز شده، به همراه خود‌مراقبتی و عشق به خویشتن می‌تواند اعجاز کند.
 • اگر احساس می‌کنید زندگی در حدی است که مایل به پایان دادن آن هستید، لطفا این موضوع را به کسی بگویید و فورا طلب کمک کنید. شما لایق زندگی هستید و لایق احساس شادی، امنیت و عشق. اگر نیاز دارید با کسی درباره این احساسات صحبت کنید با مرکز اورژانس اجتماعی و یا با شماره تلفن سه رقمی 123 پیشگیری از خودکشی تماس بگیرید.همچنین برای مشاوره فوراً با شماره 1480 یا خدمات اورژانس شهری با شماره 115 تماس بگیرید. هیچ‌کس لایق این نیست که حس کند زندگی‌اش بی‌ارزش است.
 • هیچ راهکار همگانی‌ای و جواب قطعی برای اینکه چطور از زندگی لذت ببریم وجود ندارد. به هر حال مقالات مربوط به ایجاد سلامتی در خود را نظیر مقاله فوق، مطالعه کنید اما آنها را بی‌غلط نپندارید. اگر پیشنهادی برای شما کارآمدی ندارد، خودتان را اذیت نکنید. یک راهکار جایگزین پیدا کنید که کارآمد باشد و به آن بچسبید.همچنین با مراجعه به مقاله 3 روش بسیار مفید و کاربردی برای جذاب کردن زندگی شما میتواند راه کارهای دیگری به شما معرفی کند.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
80%
 • چطور از زندگی لذت ببریم؟
منبع WIKIHOW
دریافت کتاب رایگان با ثبت ایمیل
دریافت کتاب رایگان با ثبت ایمیل
کتاب الکترونیکی 41 خوراکی بی‌نظیر برای چربی سوزی
ایمیل شما نزد ما محفوظ میماند و در هر زمان میتوانید عضویت خود را لغو کنید
ممکن است شما دوست داشته باشید
به گفتگو بپیوندید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected by Copyscape در صورت استفاده از محتوای وب‌سایت بدون دادن لینک مستقیم، محتوای شما هم به صورت خودکار و هم به صورت دستی به فرم DMCA گزارش خواهد شد.

این وبسایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. با ادامه کار با وبسایت باروکات شما در استفاده از کوکی ها موافقت خواهید کرد. موافقم

قوانین استفاده از کوکی ها