چگونه قابل اعتماد باشیم ؟

0 468

شاید این سوال را از خودتان بپرسید که چگونه قابل اعتماد باشیم یا اعتماد چیست و چگونه جلب اعتماد کنیم ؟ مورد اعتماد بودن مستلزم این است که در موقعیت‌های مختلف، مطمئن، سازگار و ثابت‌قدم باشید. برای دستیابی به این هدف، باید خیال دیگران را راحت کنید که به وعده‌های خود پایبند هستید. میدانید که اعتماد از دست رفته قابل جبران نیست .همچنین آنچه را که به‌عنوان وظیفه خود می‌دانید با دقت در نظر بگیرید و به آن جامه عمل بپوشانید. البته درنهایت عمل و کردار شما نشان می‌‌دهد که چقدر قابل اعتماد هستید.

اعتماد چیست؟

روش اول: تغییر عادات

1. خودت را نشان بده (خوش‌قول بودن)

اگر قرار است جایی بروید، هدف خود را به‌موقع بودن در آنجا قرار دهید. اگر زودتر از موعد مقرر برسید بهتر است. اگر احتمال می‌دهید که با ترافیک یا موانع دیگری روبه‌رو خواهید شد، زودتر به سمت محل قرار بروید، در این صورت وقت بیشتری برای خود می‌خرید.

 •  منظم بودن یکی از بهترین راه‌هایی است که نشان می‌دهد شما فرد مورد اعتمادی هستید.
 • سعی کنید از تلفن همراه یا ساعت رومیزیتان کمک بگیرید تا با خیال راحت‌تر صبح‌ها از خواب بیدار شوید یا هنگام ترک خانه، به شما یادآوری کند.
 • اگر می‌‌دانید به زمان زیادی برای آماده شدن نیاز دارید، سعی کنید به اندازه کافی زودتر از خواب بیدار ‌شوید تا کار‌هایتان عقب نیفتد.

راه های جلب اعتماد

2. پاسخگویی سریع به ایمیل و پیام‌ها

اگر ایمیل، تلفن، پیامک یا نامه‌ای دریافت کردید، بخوانید و طی 24ساعت پاسخ آنها را بدهید. با انجام این کار مطمئن خواهید شد که آنها پاسخ مناسب را دریافت می‌کنند و فراموش نمی‌کنید که به مسائل مهم پاسخ دهید.

 • اگر کسی با شما تماس بگیرد و در دسترس نباشید، از طریق ایمیل یا پیام متنی بپرسید که آیا می‌توانند بعدا با شما تماس بگیرند؟ 30دقیقه از صبح و بعدازظهر را به پاسخگویی ایمیل‌ها و پیام‌هایتان اختصاص دهید.

اعتماد به آدم ها

3. اشتباهات خود را به‌موقع اصلاح کنید.

گاهی اشتباه کردن به معنی قابل اعتماد بودن نیست فقط مطمئن باشید که مسئولیت همه اشتباهات خود را می‌‌پذیرید یا می‌پذیرید که در زمانی کوتاه، آنها را برطرف کنید.

 • برای مثال اگر وظیفه خریدن مواد غذایی به شما محول شده اما فراموش کرده‌اید، سریعا در پی جبران باشید.
 • اگر در محل کار، خطایی مرتکب شده‌اید، به رئیستان بگویید که درصدد جبران هستید و بلافاصله آن موضوع را برطرف خواهید کرد.

اعتماد کردن

4. همیشه کار را در نهایت دقت و به‌خوبی انجام دهید

هرگاه به دوست خود کمک می‌کنید که برای محل کار خود، گزارش یا ارائه‌ای را آماده کند، همیشه بهترین کار خود را انجام دهید. در صورت امکان، فراتر از آنچه به شما محول شده است، انجام دهید تا ثابت کنید که می‌توانید کار‌های درست را به‌طور مداوم انجام دهید و اعتماد آدم ها را به دست آورید.

 • یا اگر به کسی در نصب تابلو روی دیوار کمک می‌کنید، وقت خود را برای هرچه بهتر انجام‌دادن این کار اختصاص دهید یعنی فقط میخ را به دیوار نزنید و بروید.

اعمتاد در زندگی

5.در صورت نیاز، وظایف را واگذار کنید

وقتی بیش از حد برای یک شخص، مسئولیت در نظر گرفته شود، مسئولیت‌پذیری امری دشوار می‌شود. وقتی احساس خستگی و ضعف دارید، نترسید و از دوستان، خانواده و همکارانتان کمک بخواهید.

 • اگر نیاز شد از دیگران کمک بگیرید تا بتوانید روی کار اصلی خود متمرکز شوید. برای مثال به همسرتان بگویید که امروز می‌توانی بچه‌ها را از مدرسه بیاوری؟ چون به رئیسم قول داده‌ام این گزارش را تا پایان روز تحویل دهم بنابراین شاید لازم باشد تا دیر وقت کار کنم.

اعتماد داشتن به همسر

6. صبور باشید

تغییر عادات شما، نیاز به زمان و تعهد دارد. برای اینکه مدام عادت‎هایتان را تغییر دهید، باید برای مدت زمان طولانی از تکرار آن‌ها پرهیز کنید. مطالعات نشان می‌دهد به‌طور متوسط، شصت و شش روز تلاش مداوم برای تغییر یک عادت نیاز است.

 • احتمالا در این راه با برخی مشکلات مواجه می‌شوید که طبیعی است. فقط سعی کنید آنچه را که باعث اشکال شده است، شناسایی کرده تا بتوانید از وقوع دوباره آن جلوگیری کنید.

اعتماد در کار

روش دوم : به وعده‌های خود پایبند باشید

1. تنها با کارهایی که توانایی انجام آن‌ها را دارید، موافقت کنید

از اعتماد دیگران سوء استفاده نکنید ،اگر مطمئن نیستید که از پس کاری که به شما سپرده شده است، برمی‌آیید، تقاضای زمان بیشتری برای فکر کردن کنید یا از شخص دیگری کمک بگیرید.

 • به برنامه‌ها و تعهدات دیگر خود نگاه بیندازید. بررسی کنید که برای کامل کردن کارهایتان چقدر زمان دارید.
 • درباره کاری که باید انجام دهید، سوال کنید تا بدانید چه چیزهایی پیش رو دارید. هر کدام چه موقع باید انجام شوند؟ چقدر زمان می‌برند؟ دقیقا باید چه کاری انجام شود؟
 • قول و قرارتان را برای تحقق یک وعده دیگر رها نکنید. مثلا درصورتی‌که احتمال می‌دهید تماشای مسابقه بیس‌بال کودک خود را از دست می‌دهید به همکارتان قول ندهید که رایانه‌اش را تعمیر می‌کنید.
 • از اغراق در مورد آنچه می‌توانید انجام دهید، پرهیز کنید. برای مثال اگر رئیستان از شما خواست که گزارش را تا انتهای هفته تمام کنید، درصورتی‌که به زمان بیشتری نیاز دارید، نگویید که تا دو روز آینده، کار را به اتمام می‌رسانید.

اعتماد زیاد

2. نه گفتن را بیاموزید ، اگر نمی‌توانید مسئولیت کاری را قبول کنید

چگونه قابل اعتماد باشیم ؟ با نه گفتن . نه گفتن به این معنا نیست که فرد غیر قابل اعتمادی هستید بلکه نشان می‌‌دهد که اهمیت این درخواست را متوجه شده‌اید. اگر وقت، انرژی یا حتی منابعی مرتبط برای انجام این کار ندارید، بهتر است از انجام آن صرف‌نظر کنید.

 • نیازی نیست که به‌طور مستقیم نه بگویید. شما می‌توانید از جملات نرم‌تری برای رد درخواست دیگران استفاده کنید. برای مثال: من فکر نمی‌کنم بتوانم این کار را انجام دهم یا اینکه نمی‌توانم قول بدهم. هرگز بهانه‌ و دروغ نیاورید.

بهترین کار برای اعتماد

3. وعده‌های خود را به‌صورت برنامه‌ریزی شده، یادداشت کنید

اگر سرتان شلوغ شود، احتمالا به‌راحتی مسئولیت‌ها و تعهدات خود را فراموش خواهید کرد. وقتی موظف به انجام کاری هستید، آن را بنویسید و برای تکمیل آن، زمانی را در نظر بگیرید. از تقویم برای پیگیری تمام وظایفتان استفاده کنید، به‌طوری که یک ایده واقع‌بینانه از کاری که باید هر روز انجام دهید، داشته باشید.

 • اگر قولی را از روی منطق داده‌اید، سعی کنید به آن وفادار بمانید و مدام برنامه‌هایتان را یادآوری کنید.
 • برای تکمیل کار، یک جدول زمانی تهیه کنید چراکه ممکن است در طول روز کمی از کار را قطع کنید اما باید مراقب باشید در مدت زمان معین آن را تحویل دهید.

4. اهداف خود را هوشمندانه تعیین کنید

اگر آنها را با درایت خاص و ویژه، قابل اندازه‌گیری، قابل دستیابی، مرتبط و با زمان محدود مدیریت کنید، اجرای اهداف و تعهدات ساده‌تر می‌شود.

 • برای مثال به جای تعیین یک هدف سازنده عمومی، ممکن است بگویید من قصد دارم این دو گزارش اصلی را تا پایان این هفته به پایان برسانم.

5. در صورت لزوم، وعده قبلی را لغو کنید

بعضی اوقات چیزهایی خارج از کنترل ما، مانع عمل به وعده‌هایمان می‌شوند. در این موارد بهتر است به محض اینکه نتوانستید کاری را انجام دهید، با شخص دیگری تماس بگیرید تا هماهنگی‌های لازم انجام شود.

 • عذرخواهی کنید و توضیح دهید که چرا قادر به انجام آن کار نیستید. برای مثال می‌گویید: من می‌دانم که روز شنبه باید در محل کارم حضور داشته باشم اما همسرم کسالت دارد و فکر نمی‌کنم بتوانم کارم را انجام دهم، متاسفم!
 • شخص دیگری را که بتواند کمک کند، پیشنهاد دهید. برای مثال بگویید: من فکر می‌کنم فلانی بتواند در جا‌به‌جا کردن صندلی‌هایت کمک کند. آیا می‌خواهی از او بپرسم که می‌تواند این کار را انجام دهد؟
 • سعی نکنید در آخرین لحظه، وظیفه‌ای را به کسی بسپارید مگر اینکه کاملا ضروری باشد.

در کار چگونه قابل اعتماد باشیم

روش سوم: چگونه قابل اعتماد باشیم ؟

1. اینکه چگونه قابل اعتماد باشیم به دیگران بستگی دارد

یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توانید از آن طریق، قابل اعتماد بودن خود را ثابت کنید این است که اعتماد دیگران را جلب کنید.
وقتی از دیگران کمک بخواهید یعنی به آنها اعتماد دارید، در نتیجه آنها نیز متعاقبا به شما اطمینان می‌کنند.

 • برای مثال اگر رایانه شما دچار مشکل شد و علت آن را نمی‌دانید یا اطلاعی از ساز و کار رایانه ندارید، به درست کردن آن وانمود نکنید بلکه از همکارتان بخواهید کمکتان کند.
 • اگر برای ناهار پول کم دارید، از دوستاتتان بخواهید این بار حساب کند و قول دهید بعدا مبلغ را می‌پردازید. اطمینان او جلب کنید که حتما در اولین فرصت، پول را برمی‌گردانید.

در دوستی چگونه قابل اعتماد باشیم

2. با دیگران رابطه‌ای پایدار برقرار کنید

اعتماد یک فرایند آهسته است. افزایش اعتماد، نیاز به زمان دارد. برای ایجاد ارتباط قوی بین دوستانتان تلاش کنید. همکاران، اعضای خانواده و سایر عزیزان هرگاه به شما نیاز داشتند، آنجا باشید و در موقعیت‌های شاد و غمگین با آنها شریک شوید.

 • اعتماد در زندگی مشترک را جدی بگیرید .تولدها، سالگرد‌ها و دیگر تاریخ‌های مهم را در تقویمتان علامت‌گذاری کنید تا آنها را از یاد نبرید. همیشه به خاطر داشته باشید که هدیه یا کارت تبریک بفرستید.
 • داشتن ارتباط قوی و موثر با مردم باعث جلب اعتماد بیشتر آنها در راه توسعه ارتباط بلندمدت با شما می‌شود.

در زندگی چگونه قابل اعتماد باشیم

3. به اهداف خود برسید

ثبات داشتن روشی مهم برای اثبات قابل اعتماد بودن شماست. برای خود هدفی تنظیم کنید و به آن برسید. هر روز در جهت آن کار کنید. این کار به افراد دیگر نشان می‌دهد که می‌توانید به پروژه‌ها و اهداف بزرگ‌تر نیز دست پیدا کنید.

 • اگر تصمیم قاطع شما در سال جدید، داشتن تناسب اندام است، هفته‌ای سه تا پنج روز به باشگاه بروید. ورزش کنید یا یاد بگیرید که چگونه به اندام ایده‌آل خود دست یابید تا دیگران شما را به خاطر موفقیتتان تحسین کنند.
 • اگر قصد کوهنوردی دارید، کم‌کم مراحل آن را شروع کنید. برای مثال به یک باشگاه کوهنوردی بپیوندید و با پیاده‌روی‌های سبک، تمرین کنید یا برای تعطیلات به کوه بروید.

چه کارهایی برای جلب اعتماد انجام دهیم

4. در هنگام پرسش، حقیقت را بگویید

یکی دیگر از راه های اینکه چگونه قابل اعتماد باشیم این است که اگر کسی عقیده یا پیشنهادتان را پرسید، حقیقت را صادقانه بگویید. اگر دیگران متوجه دروغتان شوند، ممکن است دیگر از شما کمک نخواهند.
به خاطر داشته باشید علاوه‌بر صادق، دقیق نیز باشید.

 • برای مثال اگر دوستتان از شما توقع نقد رمانش را دارد، صادق و دقیق باشید. همچنین شما می‌توانید از کار‌های آنها تعریف کنید، اما مطمئن باشید که آنها نتیجه مورد نظر خود را به دست آورده‌اند. مثلا ممکن است بگویید که داستان شما واقعا تاثیرگذار است و من لذت بردم اما در بخش‌هایی از داستان دچار ابهام شدم که می‌خواستم از شما بپرسم.

چگونه برای دیگران قابل اعتماد باشیم

5. از انتشار شایعات خودداری کنید

برای اینکه چگونه قابل اعتماد باشیم ، اگر کسی مسائل شخصی و محرمانه‌ای را با شما در میان گذاشت، آن را پخش نکنید. شایعه می‌تواند یک عامل مهم نقض اعتماد باشد. اگر به آن دامن بزنید، دیگران به شما اعتماد نخواهد کرد.

 • برای مثال اگر خواهرتان در حال متارکه است، تازمانی‌که او اجازه نداده با کسی درباره این موضوع صحبت نکنید زیرا با این کار مانع شایعه‌پراکنی می‌شوید.

چگونه قابل اعتماد باشیم

6. برای دیگران احترام قائل باشید

اگر در همه حال مراعات دیگران را بکنید و به نیازهایشان احترام بگذارید، آنها نیز طبعا به شما اعتماد خواهند کرد. همیشه سعی کنید وام یا قرضی را که گرفته‌اید، فورا و در شرایط مناسب برگردانید. در این صورت با افزایش اعتبارتان بین مردم، آنها راحت‌تر به شما پول قرض می‌دهند.

 • برای مثال اگر کسی به شما پول قرض داد، تمام تلاش خود را به‌کار بگیرید تا در بازه زمانی توافق‌شده، آن را پرداخت کنید.

 

منبع WIKIHOW
دریافت کتاب رایگان با ثبت ایمیل
دریافت کتاب رایگان با ثبت ایمیل
کتاب الکترونیکی 41 خوراکی بی‌نظیر برای چربی سوزی
ایمیل شما نزد ما محفوظ میماند و در هر زمان میتوانید عضویت خود را لغو کنید
ممکن است شما دوست داشته باشید

این وبسایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. با ادامه کار با وبسایت باروکات شما در استفاده از کوکی ها موافقت خواهید کرد. موافقم

قوانین استفاده از کوکی ها