چطور صبح ها سرحال باشیم؟

0 6,860

اگر بیرون آمدنتان از تختخواب طول می‌کشد یا ساعات ابتدایی روز، احساس زامبی بودن می‌کنید، تنها نیستید. این اتفاق دقیقا به‌خاطر کاهش جریان خون و چرخه اکسیژن بعد از خواب و در طول شب در بدن ایجاد می‌شود. این سوال را شاید از خودتان بپرسید که واقعا چطور صبح ها سرحال باشیم ؟ خوشبختانه با مراقبت از بدنتان، قبل و بعد از رفتن به تختخواب و انجام حرکات کششی ساده در صبح می‌توانید احساستان را بهتر کرده و حتی به خودتان القا کنید که جهان در دستتانتان است.

چطور صبح ها سرحال باشیمروش 1. انجام ورزش صبحگاهی برای سرحال شدن در صبح

در حالت ایستاده، یک پا را به موازات کف زمین بالا ببرید. سپس دست‌ها را به سمت جلو بکشید تا انگشتان پایتان را حس کنید. 20ثانیه در این حالت بمانید و سپس با پای دیگر تکرار کنید. این کار باعث کشش عضلات پشت زانو و پاهای شما می‌شود.1. روزتان را با حرکات کششی ساده شروع کنید تا ماهیچه‌هایتان شل شوند. بدنتان بعد از هشت ساعت خواب، انعطاف‌پذیری خود را تا حدودی از دست داده است، بنابراین پنج دقیقه اول بعد از بیداری، حرکات ساده‌ای انجام دهید تا انرژی و انگیزه بگیرید.

 • دست‌هایتان را مثل یک آسیاب بادی بچرخانید تا بازوها و شانه‌هایتان کشیده شوند. گردنتان را با کج‌کردن چانه‌تان به سمت بالا و پایین بکشید، سپس سرتان را به چپ و راست کج کنید.
 • باید خودتان را در وضعیتی قرار دهید که احساس فشار کنید اما درد نداشته باشید. اگر احساس درد داشتید، حرکت کششی را متوقف کنید.

چطور صبح ها سر حال باشیم

2. برای اینکه به جواب این سوال برسیم که چطور صبح ها سرحال باشیم ؟ یک سری حرکات فشاری و بشین و پاشو انجام دهید. انجام این حرکات، به بهبود گردش خون کمک کرده و ماهیچه‌هایتان را آماده می‌کند تا در طول روز فعال‌تر باشید. یک ست از حرکات فشاری و بشین و پاشو در نظر بگیرید و خودتان را مقید کنید که تا وقتی احساس راحتی دارید و خسته نشده‌اید، آن را کامل کنید.

 • با اینکه انجام حرکات فشاری، روش خوبی برای ماهیچه‌سازی است اما فقط به اندازه کافی انجام دهید تا خون به قلب و عضلات پمپاژ شود.
 • هیچ راهنمایی خاصی وجود ندارد که چند حرکت فشاری یا بشین و پاشو در هر ست داشته باشید. اگر راحتید از هر حرکت 10 ست انجام دهید.

چگونه صبح سرحال بیدار شویم

3. برای درگیر کردن پاها و شانه‌ها، یک ست حرکت پرشی انجام دهید. حرکات پرشی جزو ورزش‌های قلبی و عروقی هستند که ضربان قلب را بالا می‌برند و باعث فعالیت پاها و شانه‌های شما می‌شوند. بعد از بیدار شدن 30 تا 50 پرش انجام دهید تا ضربان قلبتان بالا برود و فورا انرژی بگیرید.

 • اگر نمی‌توانید 30 حرکت پرشی انجام دهید، دو ست 15 یا 10 تایی در نظر بگیرید تا به نتیجه مشابهی برسید.
 • بعد از حرکات کششی، حرکات پرشی را انجام نیز دهید تا ریسک صدمه به حداقل برسد.

چگونه در طول روز سرحال باشیم

4. یک ست اسکات برای شروع مجدد متابولیسم و ماهیچه‌سازی انجام دهید. حرکات اسکات بزرگ‌ترین ماهیچه‌‌های پای شما را به‌کار می‌گیرند و تاثیر زیادی در افزایش متابولیسم شما دارند. بعد از کشش صبحگاهی و آماده شدن بدنتان برای فعالیت روزانه و افزایش حرکت، اسکات بزنید.

 • اسکات تمرینی عالی برای افزایش دامنه حرکت در باسن و مچ پا است که به کاهش دردهای زانو و پشت نیز کمک می‌کند. با این حال زانوهایتان نباید از سطح انگشتان پا عبور کنند، در غیر این صورت احتمال ایجاد صدمه در قسمت مفاصل زانوها وجود دارد.

چیکار کنم صبح سرحال باشم

5. بدوید یا پیاده‌روی کنید. دویدن در هوای تازه، می‌تواند شما را سرحال کند و خیلی زود کسلی را از بین ببرد. هر صبح 5 تا 10 دقیقه بدوید تا حالتان خوب شود و برای بقیه روز، انرژی بالایی داشته باشید.

 • خیلی سریع ندوید. یک حرکت سبک باعث افزایش متابولیسم می‌شود و تمرین خوبی به حساب می‌آید.
 • اگر نمی‌توانید بدوید، 30 تا40 دقیقه پیاده‌روی کنید تا نتیجه مشابهی بگیرید.

چه بخوریم تا پر انرژی باشیم

روش 2 . چطور صبح ها سرحال باشیم ؟ بدنتان را با طراوت کنید

1. هر صبح، اول یک لیوان آب بنوشید. ممکن است وقتی بیدار می‌شوید احساس تشنگی داشته باشید، شاید هم نه اما در هر دو حالت بدنتان به آب نیاز دارد. بعد از بیدار شدن یک لیوان آب (240میلی‌لیتر) بنوشید تا متابولیسم بدنتان تسریع شود و احساس هوشیاری بیشتری کنید.

 • اگر صبح زود سر کار می‌روید سعی کنید قبل از بیرون رفتن از خانه، دومین لیوان آب را هم بنوشید. این اقدام به شما در متمرکز ماندن کمک کرده و طی روز به بدنتان آبرسانی می‌کند.
 • شب‌ها یک بطری آب در اتاقتان بگذارید.

چی بخوریم صبح سرحال باشیم

2. چی بخوریم صبح سرحال باشیم ؟ صبحانه کامل و مغذی بخورید. شروع کردن صبح با صبحانه سالم به شما انرژی صبحگاهی می‌دهد و جلوی احساس بی‌حالی را می‌گیرد. صبحانه‌ای بخورید که به حد کافی دارای کربوهیدرات، فیبر و پروتئین باشد.

 • میوه‌ها، گندم کامل و پروتئین‌های ساده، بهترین موادغذایی برای صبحانه هستند. تخم‌مرغ، پنیر، ماست یا پنیر کوتاژ هم برای وعده صبح مناسب‌اند و به سرحال شدن در صبح کمک میکند.
 • از خوردن کربوهیدرات یا پروتئین‌های زیاد برای وعده صبحانه اجتناب کنید. پرخوری می‌تواند باعث ایجاد احساس تنبلی شود.

چه کنیم صبح سرحال باشیم

3. برای پاک کردن ذهن خود، تمرین‌های تنفسی یا مدیتیشن انجام دهید. انجام این حرکات در هنگام صبح می‌تواند به شما در داشتن افکار خوب، رهایی از اضطراب و تنش در ماهیچه‌هایتان کمک کند. هر صبح 5دقیقه مدیتیشن کرده و روزتان را با آرامش و راحتی شروع کنید.

 • با تنفس عمیق، هوای زیادی را وارد شکمتان کنید و 5 تا 7 ثانیه قبل از بیرون دادن، نگه دارید. متوجه می‌شوید که در هنگام بازدم، تنشی که در بدنتان وجود دارد، از بین می‌رود.

سرحال شدن در اول صبح

4. تا اواخر روز، قهوه ننوشید. بسیاری از ما اولین چیزی که صبح‌ها می‌خوریم، قهوه است. با این حال نوشیدن قهوه بلافاصله بعد از بیدار شدن تاثیر کافئین را کم می‌کند و باعث می‌شود تحمل بدنتان بالاتر رود. چند ساعت بعد از بیداری قهوه بنوشید تا تاثیر کافئین به حداکثر برسد.

 • مثلا اگر ساعت 7 بیدار شدید، برای خوردن قهوه تا ساعت 10 صبر کنید.
 • برای گرفتن نتیجه بهتر، کافئین را از برنامه صبحتان حذف کنید و فقط روزهایی که واقعا به آن نیاز دارید، بنوشید (مثلا وقتی باید زودتر از همیشه از خواب بیدار شوید).

برای خرید انواع قهوه اینجا را ببینید

برای اینکه صبح سرحال باشیم

روش 3 . از شب قبل برای سرحال شدن در صبح آماده شوید

1. برای اینکه صبح سرحال باشیم قبل از خواب یک ساعت دراز بکشید و ریلکس باشید. اگر تا زمان رفتن به رختخواب در حال فعالیت هستید یا استرس دارید، مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید تا به خواب بروید. قبل از خواب، یک ساعت به خودتان زمان بدهید تا آرام بگیرید و از فعالیت‌های روزانه فاصله بگیرید تا بدنتان زودتر به خواب برود.

برای درمان بی خوابی پیشنهاد میکنیم این مطالب را بخوانید.

 • فعالیت‌های ریلکس‌کننده شامل مطالعه، تماشای برنامه تلویزیونی محبوبتان یا گوش کردن به یک موسیقی آرام می‌شوند.
 • مدیتیشن یا انجام تمرینات تنفسی نیز روش خوبی برای آرام کردن بدن و ذهنتان در هنگام آمادگی برای خواب است.

برای سرحال شدن چه بخوریم

2. قبل از رفتن به رختخواب، از خوردن اجتناب کنید تا از هضم غذا در طول شب جلوگیریبه عمل آید. بدن شما انرژی زیادی صرف هضم غذا می‌کند بنابراین اگر قبل از خواب، غذای زیادی بخورید بدنتان در طول شب در حال هضم آن خواهد بود و الگوی خوابتان به هم می‌ریزد. غذایتان را زودتر، یعنی هنگام غروب میل کنید تا مطمئن شوید که خواب آرام‌تری خواهید داشت.

 • اگر اصلا نمی‌توانید از خوردن غذا قبل از خواب اجتناب کنید، یک وعده غذایی سبک بخورید تا خوابتان را تحت تاثیر قرار ندهد. این غذاها شامل گیلاس، موز، برنج و بوقلمون می‌شود.
 • باید از خوردن شکلات تیره، قهوه یا مشروب قبل از به خواب رفتن اجتناب کنید.

برای سرحال شدن چه بخوریم

3. قبل از رفتن به رختخواب یک لیوان آب بخورید تا هیدراته بمانید. حتی وقتی خواب هستید نیز بدنتان کارهای نرمالش را انجام می‌دهد و از آب برای این فرآیندها استفاده می‌کند. قبل از خواب مقداری آب بنوشید تا بدنتان هیدارته بماند، به هضم کمک کند و هنگامی که خواب هستید از بدنتان سم‌زدایی شود.

 • یک بطری که درِ آن قابلیت بسته شدن دارد، پر از آب کنید و کنار رختخواب بگذارید. این کار نه‌تنها باعث می‌شود که قبل از خواب آب بنوشید، بلکه منبع مناسب آب برای بعد از بیدار شدن است.

چگونه انرژی زیادی داشته باشیم

4. هر شب در زمان خاصی به رختخواب بروید. بدن شما ساعت درونی خودش را دارد که طبیعتا از آن پیروی می‌کند بنابراین به خواب رفتن و بیدار شدن در زمان مشخص، به احساس پرانرژی بودن و بازدهی داشتن کمک می‌کند. یک ساعت برای به رختخواب رفتن مشخص کنید و هر ساعت آن را انجام دهید تا صبح‌ها احساس تنبلی نکنید.

 • مهم نیست که چه ساعتی را برای رفتن به رختخواب انتخاب می‌کنید، هدفتان را 7 تا 8 ساعت خواب در روز قرار دهید.
 • حتی در پایان هفته و روزهایی که مجبور نیستید، صبح زود از خواب بیدار شوید، به زمان‌بندی خوابتان عمل کنید. بدنتان به‌خاطر این کار از شما ممنون خواهد بود.

چیکار کنیم صبح سرحال باشیم

5. به‌موقع از خواب بیدار شوید و به خودتان اجازه ندهید که بیش از حد بخوابید. خوابیدن بیش از حد باعث می‌شود احساس بی‌انرژی بودن و تنبلی کنید، دقیقا همان‌طور که نداشتن خواب کافی باعث بروز این مشکل می‌شود. برای اینکه سر ساعت از رختخواب بیرون بیایید، زنگ هشدار بگذارید و به خودتان اجازه ندهید که بعد از آن بخوابید.

 • از هشدارهایی استفاده کنید که گزینه تکرار هشدار را نداشته باشد.
 • سعی کنید بیش از 9 ساعت نخوابید چون می‌تواند روی روحیه‌تان در روز بعد تاثیر منفی بگذارد.
برای جواب این سوال که چطور صبح ها سرحال باشیم ؟ آنقدر زود به رختخواب بروید که هر شب 8 ساعت کامل بخوابید. این یکی از بهترین روش‌هایی است که حال خوبی را در صبح تجربه کنیم و حس تازگی و سرحالی داشته باشیم.
صبح‌ها بعد از بیدار شدن، دوش آب گرم بگیرید. این کار نه‌تنها باعث طراوت و پاکسازی می‌شود بلکه روش خوبی برای خلاصی از احساس زامبی بودن است.

شما چه پیشنهادی برای اینکه چگونه صبح ها سرحال باشیم ،دارید ؟ با ما در قسمت نظرات مطرح کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
90%
 • چطور صبح ها سرحال باشیم؟
منبع WIKIHOW
دریافت کتاب رایگان با ثبت ایمیل
دریافت کتاب رایگان با ثبت ایمیل
کتاب الکترونیکی 41 خوراکی بی‌نظیر برای چربی سوزی
ایمیل شما نزد ما محفوظ میماند و در هر زمان میتوانید عضویت خود را لغو کنید
ممکن است شما دوست داشته باشید
به گفتگو بپیوندید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected by Copyscape در صورت استفاده از محتوای وب‌سایت بدون دادن لینک مستقیم، محتوای شما هم به صورت خودکار و هم به صورت دستی به فرم DMCA گزارش خواهد شد.

این وبسایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. با ادامه کار با وبسایت باروکات شما در استفاده از کوکی ها موافقت خواهید کرد. موافقم

قوانین استفاده از کوکی ها