چطور میتوانیم همیشه شاد باشیم؟

0 3,668

اینکه بعضی وقت‌ها نسبت به اوقات دیگر احساس شادی بیشتری کنید، عادی است اما به این معنا نیست که نمی‌توانید الگوی ثابتی از رضایتمندی، خشنودی و قدردانی در زندگیتان داشته باشید. در گام اول باید یاد بگیرید که چطور میتوانیم همیشه شاد باشیم و خودتان به‌تنهایی، خوشحال و خشنود و در زندگی روزمره‌تان مثبت باشید. برای ادامه دادن به این کارهای نشاط‌آور، عادت‌هایی ایجاد کنید که بتواند در ایجاد حال خوب و اعتماد به‌نفس به کمکتان بیاید.

چطور میتوانیم همیشه شاد باشیم

بخش 1 : افزایش میزان رضایت از زندگی

1.  یاد بگیرید که خودتان را دوست داشته باشید. این موضوع بسیار مهمی است. اگر در این راه موفق شوید، نشان می‌دهد خودتان را همانطور که واقعا هستید، قبول کرده‌اید. این رضایت می‌تواند به افزایش اعتماد به نفس شما کمک کند.

 • لیستی از مواردی را تهیه کنید که درباره خودتان دوست دارید. در این صورت می‌توانید خوشحال بودن را تجربه کنید. این موارد می‌تواند خصوصیات ظاهری، مهارت‌ها و ویژگی‌های شخصیتی یا ارتباطی باشد. وقتی احساس می‌کنید عزت نفستان کم شده است، لیست را مرور کنید.
 • جلو آینه بایستید و عشقتان را به خودتان ابراز کنید. مثلا می‌توانید بگویید من عاشق کسی هستم که در آینه می‌بینم و هیچ‌چیزی نمی‌تواند آن را تغییر دهد.
 • در لحظات سخت، با خودتان طوری رفتار کنید که با بهترین دوستتان رفتار می‌کنید. هرچیزی که به بهترین دوستتان می‌گویید به خودتان بگویید.

چطور خوشحال باشیم

2. به خودتان بگویید که می‌توانید بر هر چیزی غلبه کنید. معمولا مردم به چیزی تبدیل می‌شوند که در مورد خودشان باور دارند. اگر باور دارید که نمی‌توانید کاری را انجام دهید، باعث می‌شود که قادر به انجام آن نباشید. به جای آن، به خودتان یادآوری کنید که می‌توانید از عهده هر کاری برآیید.

 • اگر با مساله یا مشکلی مواجه شدید، به جای تسلیم شدن، به خودتان بگویید که من می‌توانم از پس مشکلات بربیایم و این شرایط را به‌عنوان فرصتی برای یادگیری چیزهای تازه در نظر بگیرید.
 • از شکست نترسید. اگر اشتباهی کردید دوباره برگردید و تلاش کنید. به یاد داشته باشید که هر شکستی یک فرصت جدید برای یادگیری است.

چطور میتوانیم همیشه خوشحال باشیم

3. از مقایسه خودتان با دیگران اجتناب کنید. هر کسی زندگی متفاوتی دارد بنابراین مقایسه خودتان با بقیه، بی‌فایده است. موفقیت‌ها، استعدادها و فرصت‌های خود را به خودتان یادآوری کنید. شادی‌هایتان را بر اساس دستاوردهایتان پایه‌گذاری کنید، نه بر اساس کاری که دیگران انجام داده‌اند.

 • رسانه‌های اجتماعی باعث می‌شوند مردم خودشان را با دیگران مقایسه کنند. اگر شما هم دچار این مساله هستید، حساب‌هایتان را در شبکه‌های اجتماعی پاک کنید یا زمانی را که در این رسانه‌ها می‌گذرانید، کاهش دهید.

چطور شاد زندگی کنیم

4. وقتی اشتباه می‌کنید، خودتان را ببخشید و طوری با خودتان رفتار کنید که در چنین شرایطی با دوستتان رفتار می‌کنید. روی اشتباه توقف نکنید اما متعهد باشید که در آینده، بهتر عمل کنید.

خوشحال بودن

5. در کار، ارتباطات و عادت‌هایتان تعادل برقرار کنید. تعادل در همه جنبه‌های زندگی اهمیت دارد. به خودتان زمان کافی برای کار، زندگی اجتماعی، فعالیت‌های خانوادگی، علایق شخصی، ورزش و استراحت بدهید.

 • اگر با ایجاد تعادل در زندگی کاری مشکل دارید سعی کنید زمان‌بندی روزانه تهیه کنید. زمان استراحت و فعالیت‌های اجتماعی را مشخص کنید و اجازه ندهید کارتان وارد این زمان‌ها شود.
 • سعی کنید در برنامه روزمره‌تان کارهایی برای مراقبت از خود داشته باشید. به حمام کف بروید، بدوید، نقاشی بکشید و کارهایی را انجام دهید که به آرامشتان کمک می‌کند.

مثبت فکر کردن

بخش 2 : چطور میتوانیم همیشه شاد باشیم ، مثبت تر شوید

1. مثبت فکر کنید. هرگاه می‌بینید که در حال فکر کردن به چیزهای منفی هستید، مانند «نمی‌توانم این کار را بکنم یا چه روز بدی»، این افکار را متوقف و افکار مثبتی را جایگزین آن کنید. مثلا به این فکر کنید که «اگر روی این کار تمرکز کنم، می‌توانم انجامش بدهم یا اینکه امروز در حال بهتر شدن است». از خودتان بپرسید که «چگونه خوشحال باشم» و «راه‌های ساده برای شاد بودن» را پیدا کنید

 • برای اینکه در یادآوری تفکر مثبت کمک کنید، پیام‌های انگیزشی خود را روی تلفن، کامپیوتر، آینه و کیف پولتان بچسبانید. این پیام‌ها می‌توانند چیزی شبیه اینها باشند: «تو عالی هستی یا می‌توانی به رویاهات برسی».

ذهن شادی داشتن

2. خودتان را تحسین کنید. خودتان را به‌خاطر تلاش‌ها و دستاوردهایتان و حتی برای موفقیت‌های کوچک ستایش کنید. به خودتان یادآوری کنید که چقدر قوی، با استعداد و سخت‌کوش هستید.

 • مثلا می‌توانید به خودتان بگویید: «کارهای امروزت عالی بود یا کارت عالیه».
 • نوشتن این موارد در یک دفتر یا کامپیوتر، به شما کمک بزرگی می‌کند.
 • وقتی کار بزرگی می‌کنید، به خودتان جایزه دهید. خودتان را برای نهار به بیرون ببرید. برای خودتان هدیه بخرید یا اوقاتتان را با کسانی که دوستشان دارید، بگذرانید.

لبخند خوشحالی زدن

3. وقتی احساس خستگی می‌کنید، لبخند بزنید. فقط لبخند زدن می‌تواند احساس شما را بهتر کند. وقتی تحت استرس، اضطراب یا نگرانی هستید سعی کنید لبخند بزنید. یک لبخند واقعی، با تنگ کردن چشم‌ها باعث می‌شود حالتان بهتر شود و تنش‌ها از بین بروند.

راه های ساده برای شاد بودن

4. اطراف خود را پر از افراد مثبت کنید. گروه‌های اجتماعی شما نقش بزرگی در نوع احساستان دارند. اگر توسط افراد منفی یا بدبین محاصره شده باشید، از رفتارشان تاثیر خواهید گرفت. به جای آن، به دنبال ارتباطات مثبت با افراد خوشحال، خوش‌بین و شاد باشید.

 • اگر با رابطه‌هایتان مشکل دارید، سعی کنید با افراد جدید ملاقات کنید. در یک خیریه داوطلب شوید، به یک اجتماع یا کلوب وارد شوید یا کلاسی بگیرید که مهارت جدیدی بیاموزید.
 • اگر افراد خاصی در شبکه‌های اجتماعی شکایت و ناله می‌کنند، دوستی‌تان را با آنها قطع یا پُست‌های آنها را بلاک کنید.

قدردانی از زندگی

5. به‌خاطر چیزها و انسان‌های خوب زندگی‌تان، قدردانی و تشکر کنید. هر روز فهرست جدیدی را تعیین کنید که به‌خاطرشان شاکر هستید. ارتباطات، فرصت‌ها، لحظات مورد علاقه و سایر چیزهایی را که در زندگیتان اتفاق افتاده است، در نظر بگیرید.

 • هر روز تفکراتتان را در دفتری یادداشت کنید. اگر احساس خستگی یا منفی بودن دارید، دفتر شکرگزاری‌تان را بخوانید تا تشویق شوید.
 • به مردم بگویید که چقدر دوست دارید از آنها تشکر و قدردانی کنید. این موضوع باعث می‌شود که هر دو شما، حس بهتری داشته باشید.

چطور شاد زندگی کنیم

6. زندگی‌تان را مثل یک داستان مثبت بنویسید. هر روز چیزهایی را که برایتان اتفاق افتاده است، در دفترتان یادداشت کنید اما مثل یک داستان شاد. روی نکات مثبت تمرکز کنید. وقتی دارید درباره مشکلات می‌نویسید روی چیزی که از آنها یاد گرفتید یا اینکه آن تجربه چطور باعث رشد شما شد، تمرکز کنید.

 • به یاد داشته باشید که همه انسان‌ها در زندگی خود مشکل دارند. اما این مشکلات نباید شما را از رسیدن به شادی بازدارد.
 • تلاش کنید روی یک نکته مثبت در خودتان تمرکز کنید. مهم نیست چقدر کوچک به نظر بیاید.

مهم ترین راه های شاد بودن

بخش 3 : ایجاد عادت‌های بلندمدت

1. انتظاراتتان را بر اساس روند زندگی‌تان تنظیم کنید. هرچه از لحاظ روحی، بزرگ‌تر و پخته‌تر شوید، زندگی‌تان بیشتر تغییر می‌کند. به جای چسبیدن به انتظارات، اهداف و آرزوهای خاص، برای تغییر در آنها آزاد باشید. تنظیم کردن انتظارات، به شما در واقع‌بین‌تر بودن و اجتناب از ناامیدی کمک می‌کند.

 • ممکن است در مواردی، نیاز به کم کردن انتظارات باشد. برای اینکه چطور خوشحال باشیم و چطور میتوانیم همیشه شاد باشیم ، راه‌‌هایی ساده وجود دارد. یکی از این راه‌حل‌ها این است که اگر از خودتان یا دیگران انتظار بالایی داشته باشید باعث ناامیدی و سرخوردگی‌تان می‌شود.
 • مثلا با بالا رفتن سن، انتظارتان از همسرتان عوض می‌شود. حتی ممکن است تصمیم بگیرید لیست نیازهایتان را کمی کوتاه‌تر کنید تا کسی وارد زندگی‌تان شود که شما را شادتر می‌کند.

ارتباط قوی با دوستان و خانواده

2. یکی از مهم‌ترین راه‌های شاد بودن، برقراری ارتباطی قوی با خانواده، دوستان و افراد دوست‌داشتنی است. ارتباطات، عناصر کلیدی شادی بلندمدت هستند. شما نیازی به ده‌ها دوست برای شاد بودن ندارید. پس زمانتان را به ایجاد ارتباط قوی با اشخاص نزدیکتان اختصاص دهید.

 • هر هفته با خانواده یا دوستانتان برنامه تفریح و گردش بگذارید. می‌توانید به پیک‌نیک بروید، با هم فیلم ببینید یا در خانه بمانید.
 • با کسانی که دور از شما زندگی می‌کنند، مرتبا تماس بگیرید، با چت تصویری صحبت کنید یا نامه بفرستید.
 • تاریخ‌های مهم، مثل تولد، سالگردها و ازدواج را به خاطر داشته باشید. یک کارت تبریک یا هدیه برای این مناسبت‌ها بفرستید.
 • به خانواده و دوستانتان بگویید که چقدر دوستشان دارید و قدردان آنها هستید.

خواب کافی برای همیشه شاد بودن

3. هر روز به طور میانگین، 7 تا 9 ساعت بخوابید. اگر خواب کافی ندارید ممکن است بداخلاق، بدبین یا دچار استرس شوید. یک زمان‌بندی خواب مناسب باعث می‌شود هر روز حس خوبی داشته باشید.اگر در هنگام شب دچار اختلال بی خوابی هستید این مطلب را بخوانید

 • یک ساعت قبل از رفتن به تختخواب از کار با صفحات نورانی و الکترونیکی پرهیز کنید. این صفحات، به خواب رفتن شما را سخت‌تر می‌کنند.
 • مطمئن شوید که اتاق خوابتان جای راحتی برای خواب است. شب‌ها پرده را بیندازید. از یک ماشین نویزگیر یا گوشی برای نشنیدن صداهای مزاحم استفاده کنید.

احساس شادی و خوشحالی

4. شاید مدام از خودتان بپرسید که چطور خوشحال باشیم و چطور میتوانیم همیشه شاد باشیم. ما یک توصیه کلیدی داریم، میزان فعالیتتان را بیشتر کنید. ورزش و تحرک برای بهبود حال، عالی هستند. فعالیت بدنی بیشتری در زندگی روزمره‌تان داشته باشید تا احساس شادی و خوشحالی بیشتری کنید. برخی از روش‌های ساده افزایش فعالیت عبارتند از:

 • پیاده‌روی بعد از شام
 • باشگاه رفتن 2 تا 3 بار در هفته
 • استفاده از پله به‌جای آسانسور و بالابر
 • بازی با بچه‌ها یا حیوانات
 • پیاده‌روی یا قایقرانی در آخر هفته

چطور میتوانیم همیشه شاد باشیم

5. وقتی احساس اضطراب، استرس یا خفگی می‌کنید، مدیتیشن کنید. مدیتیشن به آرام کردن فکر و بازیابی حس آرامش کمک می‌کند. همچنین مدیتیشن روزانه، شما را برای رویارویی با شرایط سخت و استرس‌زا آماده می‌کند.

 • به جایی ساکت و آرام بروید. چشمانتان را ببندید و روی تنفستان تمرکز کنید. درباره هیچ چیز دیگری فکر نکنید. اگر در این مدت ذهنتان منحرف شد، فوران آن را به تمرکز روی تنفس برگردانید.
 • با انجام 5 دقیقه مدیتیشن شروع کنید و این میزان را به 10 تا 15 دقیقه برسانید.
 • ویدئوها و برنامه‌های زیادی مثل Headspace، Calm و Insight Timer می‌توانند شما را در انجام مدیتیشن کمک و راهنمایی ‌کنند.

شما چه رویداد مهمی در زندگی تان باعث خوشحالی شما میشود؟ در قسمت نظرات آنرا بیان کنید

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
80%
 • چطور میتوانیم همیشه شاد باشیم؟
منبع WIKIHOW
دریافت کتاب رایگان با ثبت ایمیل
دریافت کتاب رایگان با ثبت ایمیل
کتاب الکترونیکی 41 خوراکی بی‌نظیر برای چربی سوزی
ایمیل شما نزد ما محفوظ میماند و در هر زمان میتوانید عضویت خود را لغو کنید
ممکن است شما دوست داشته باشید
به گفتگو بپیوندید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected by Copyscape در صورت استفاده از محتوای وب‌سایت بدون دادن لینک مستقیم، محتوای شما هم به صورت خودکار و هم به صورت دستی به فرم DMCA گزارش خواهد شد.

این وبسایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. با ادامه کار با وبسایت باروکات شما در استفاده از کوکی ها موافقت خواهید کرد. موافقم

قوانین استفاده از کوکی ها