چگونه دندان های تمیز و سفید داشته باشیم

0 448

واقعا چگونه دندان های تمیز و سفید داشته باشیم ؟ داشتن دندانهای سالم که تمیز و درخشان به نظر می رسند، می تواند از جهات مختلف در زندگیتان تاثیرگذار باشد. این امر می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس شما و ایجاد احساس خوشایند بر دیگران شود. داشتن دندانهای تمیز و سفید به دو مؤلفه مهم بستگی دارد: رسیدگی روزانه به بهداشت دهان و دندان و استفاده از محصولات سفید کننده.

باید هر صبح و هر شب قبل از خواب دندان های خود را بشویید

بخش اول : رعایت بهداشت روزانه دهان و دندان

1. روزانه دو تا سه بار مسواک بزنید. باید هر صبح و هر شب قبل از خواب دندان های خود را بشویید. در صورت تمایل می توانید در وسط روز نیز یکبار دیگر مسواک بزنید. مسواک زدن صحیح، به جلوگیری از بیماری دندان و لثه کمک می کند و می تواند به از بین بردن لکه های مواد غذایی کمک کند که در نهایت باعث میشود یک لبخند سالم تر ، تمیزتر و سفیدتر داشته باشید.

 • اسید موجود در برخی غذاها مانند سدیم یا بعضی از انواع میوه ها می توانند مینای دندان شما را به طور موقت تضعیف کند. حداقل 30 دقیقه بعد از خوردن این غذاها از مسواک زدن خودداری کنید. در غیر این صورت ممکن است تأثیر ناسالمی روی دندان شما داشته باشد ، مینای دندان شما را تضعیف کرده و منجر به آسیب و ساییدگی آنها شود.

برای اینکه چگونه دندان های سفیدی داشته باشیم ، مسواک زدن باید حداقل به مدت دو تا سه دقیقه به دقت انجام شود

2. هر بار دو تا سه دقیقه مسواک بزنید. برای اینکه چگونه دندان های تمیز و سفید داشته باشیم ، مسواک زدن باید حداقل به مدت دو تا سه دقیقه به دقت انجام شود. این کار را با بی حوصلگی انجام ندهید.اگر برای این مدت زمان برای شما طولانی به نظر میرسد، یکی از آهنگهای مورد علاقه خود را اجرا کنید که دو تا سه دقیقه طول بکشد و از آن به عنوان راهنما استفاده کنید تا مطمئن شوید که به مدت کافی مسواک زده اید.

 • در هنگام شستشو مسواک را در زاویه 45 درجه قرار دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.
 • قسمت داخلی ، خارج و سطح جویدن هر دندان را تمییز کنید. حتماً زبان و دندانهای پشتی و همچنین دندانهای جلوی خود را مسواک بزنید.
 • سطح دندان را با استفاده از حرکات چرخشی (حرکات جهت عقربه های ساعت و ضد جهت عقربه های ساعت) تمیز کرده و از حرکات دادن مسواک به صورت عقب و جلو خودداری کنید

از خمیر دندان حاوی فلوراید برای مسواک زدن استفاده کنید

3. خمیردندان دارای فلوراید خریداری کنید. استفاده از خمیر دندان دارای فلوراید مؤثرترین روش برای تمیز کردن دندان های شما است. گزینه های خمیردندان دیگری نیز وجود دارد ، اما یک خمیر دندان فلوریده شده از کرم خوردگی ها به طور مؤثرتری نسبت به خمیردندان های غیرفلوئید جلوگیری می کند.

هر سه ماه از مسواک جدید استفاده کنید تا به سلامت دهان و دندان کمک کند

4. هر سه ماه یکبار مسواک خود را تعویض کنید. مسواک های قدیمی در تمیز کردن دندان های شما تاثیر کمتری دارند. توجه داشته باشید که هر سه ماه یکبار مسواک های جدید و تازه خریداری می کنید.در صورتی که قبل از سه ماه متوجه خم شدگی یا ساییدگی موهای مسواک شدید، مسواک خود را تعویض کنید. همچنین باید مسواک خود را بعد از بهبود از هرگونه بیماری تعویض کنید تا مانع از انتقال مجدد آن به بدن خود شوید.

 • مسواک خود را خنک و خشک نگه دارید تا از باکتری ها در امان بماند. همجنین توجه داشته باشید که آن را به صورت صاف نگه میدارید تا در معرض هوا قرار گرفته و به درستی خشک شود.

برای سلامت دندان از مسواک هایی با برس نرم استفاده کنید

5. مسواکی با برس نرم بخرید. موهای نرم بهترین روش برای تمیز کردن دندان ها بدون آسیب رساندن به آنها است.خراشیدن خیلی سخت دندان ها می تواند به مینای دندان صدمه بزند: با دندان های خود با ملایمت رفتار کنید. برای جواب اینکه چگونه دندان های تمیز و سفید داشته باشیم ،باید از یک مسواک نرم استفاده کنید تا دندان های شما تا حد امکان تمیز ، سالم و قوی نگه داشته شوند.

 • مسواک برقی همچنین می تواند به شما در مسواک زدن کمک کند و نیز بیماری های دندان و لثه را کاهش دهد.
 • حتی بهتر میشود اگر از یک مسواک برقی سونیک استفاده کنید. این نوع مسواک برقی با سرعت بالا لرزش هایی را ایجاد می کند که به مایعات (بزاق ، آب ، خمیردندان) اجازه می دهد تا به مکانهایی نفوذ کنند که برس های معمولی نمیتوانند.

پرفروش‌ترین مسواک های برقی را ببینید

بعد از مسواک زدن از نخ دندان به صورت روزانه استفاده کنید

6. روزانه از نخ دندان استفاده کنید. نخ دندان به از بین بردن پلاک و باکتری هایی که ممکن است بعد از مسواک زدن همچنان باقی مانده باشند، کمک می کند. نخ دندان برای تمیز کردن فضاهای تنگ بین دندان های شما که مسواک نمی تواند برسد، طراحی شده است. می توانید قبل یا بعد از مسواک زدن از آن استفاده کنید: هر دو روش به خوبی جواب میدهد.

 • هر بار حداقل از 18 اینچ (46 سانتی متر) نخ استفاده کنید. توجه داشته باشید که از نخ تازه و تمیز روی هر دندان استفاده می کنید.
 • نخ را به آرامی بین هر دندان بکشید. حتی اگر دسترسی به آنها سخت باشد (مانند دندانهای پشتی) از رسیدگی به آن دندان اجتناب نکنید. توجه کنید که نخ را به آرامی در برابر خط لثه حرکت دهید.
 • استفاده از ابزارهای مخصوص نخ دندان می تواند برای افرادی که در پیدا کردن زاویه مناسب دچار مشکل میشوند، کمک کننده باشد.

برای محافظت بیشتر از دهان و دندان میتوانید از دهانشویه حاوی فلوراید استفاده کنید

7. روزی یک بار از دهانشویه دارای فلوراید استفاده کنید. اگر مایل به محافظت بیشتر از دندان و دهان خود هستید، می توانید بدون نسخه پزشک از دهانشویه استفاده کنید. حتما توجه داشته باشید که دهانشویه دارای فلوراید است.بیشتر افراد از دهانشویه های بدون الکل بهتر نتیجه میگیرند. 30 تا 60 ثانیه با استفاده از حرکات چرخشی دهان خود را با دهانشویه بشویید. سپس دهانشویه را داخل سینک ظرفشویی بریزید: هرگز دهانشویه را وارد معده خود نکنید.

 • اگر برداشتن پلاک از روی دندان های شما مشکل است، سعی کنید به مدت دو هفته از دهانشویه کلرهگزیدین استفاده کنید، سپس دو هفته به دندان های خود استراحت دهید. این می تواند محافظت دربرابر باکتری ها را افزایش داده و از ایجاد لکه های کلرهگزیدین قهوه ای جلوگیری کند.

انواع محصولات دهانشویه را ببینید

برای از بین بردن ذرات غدا میتوانید با آب دندان ها را نیز تمیز کنید

8. برای از بین بردن ذرات غذا، دهان خود را با آب بشویید. بعضی از افراد برای تمیز کردن دندان های خود تمایل کمی دارند. اگر در مسواک زدن و نخ دندان زدن به طور جدی مشکل دارید، می توانید از یک مایع شوینده استفاده کنید. این محصولات مواد شوینده را مستقیما وارد دهان شده و ذرات مضر مواد غذایی را از بین می برند و دهان را تمیز و سالم نگه می دارند.

قبل از استفاده از محصولات سفید کننده با دندانپزشک خود مشورت کنید

بخش دوم : استفاده از محصولات سفید کننده در خانه

1. به دندانپزشک خود مراجعه کنید. قبل از استفاده از این محصولات سفید کننده اطمینان حاصل کنید که دندان ها کاملا سالم هستند. دندانپزشک میتواند به شما بگوید که دندانهای شما به دلیل بیماری یا عوامل دیگر تغییر رنگ داده اند. همچنین دندانپزشک شما باید بتواند محصولات ایمن و مؤثر را توصیه کند که باعث تحریک دهان شما نمی شود.

 • زنان باردار یا شیرده نباید از محصولات سفید کننده استفاده کنند.

ز محصولاتی با غلظت کم پراکسید استفاده کنید تا بدون ایجاد تحریک، خاصیت سفید کنندگی دندان داشته باشد

2. محصولات سفید کننده با غلظت پراکسید 10٪ یا کمتر خریداری کنید. محصولات سفید کننده بدون نسخه همه به گونه ای طراحی شده اند که به منظور از بین بردن لکه ها، مواد را به مدت چند دقیقه روی دندان ها قرار دهند. از محصولاتی با غلظت کم پراکسید استفاده کنید تا بدون ایجاد تحریک، خاصیت سفید کنندگی داشته باشد.به دنبال محصولاتی باشید که توسط انجمن دندانپزشکی ملی تأیید شده و از ایمنی آنها اطمینان حاصل شده باشد. محصولات سفید کننده اشکال مختلفی دارند از جمله:

 • نوارها. این نوارها به دندانهای شما چسبیده و باعث می شوند دندانهای شما در تماس با مواد سفید کننده قرار بگیرد.
 • محصولات رنگی. با استفاده از محصولات سفیدکننده قبل از خواب، می توانید لکه ها را در طول شب از بین ببرید.
 • قالب های ژلی دندان قالب هایی که به فرم دندانهایتان ساخته شده اند را با ژل سفید کننده پر می کنید. قالب ژلی را برای مدت زمان توصیه شده در دهان خود نگه دارید تا دندان هایتان را در تماس با ماده سفید کننده قرار گیرد. همچنین می توانید یک چراغ سرعت دهنده خریداری کنید که از چراغ های LED برای فعال سازی ژل و تقویت روند سفید کردن استفاده می شود.

قبل از استفاده از محصولات سفید کننده دندان دستورالعمل های آن را مطالعه کنید

3. دستورالعمل های بسته را با دقت دنبال کنید. هر محصول سفید کننده کمی متفاوت عمل می کند. برخی از آنها باید بعد از گذشت چند دقیقه از سطح دندان پاک شوند. برخی دیگر را میتوان شبانه روز در تماس با دندانها نگه داشت. دستورالعمل های موجود در بسته را با دقت بخوانید تا مطمئن شوید که حداکثر نتیجه را میگیرید، بدون اینکه به دندان یا دهانتان آسیب برسانید. ضروری است که محصولات را بیش از مدت زمان توصیه شده در دهان نگه ندارید.

 • بعد از استفاده از این محصولات، از مصرف غذاهای اسیدی و نوشیدنی ها خودداری کنید. اینها می توانند بر اثربخشی محصول سفید کننده تاثیر منفی بگذارند و باعث تحریک دندانهای حساس شما شوند.
 • استفاده از سفید کننده ها را در صورت لزوم تکرار کنید. دندان های خود را بیش از حد سفید نکنید: هر شش ماه یکبار از یو پی اس استفاده کنید.

برای سفید کردن دندان ها از خمیر دندان سفید کننده استفاده کنید

4. از خمیر دندان سفید کننده استفاده کنید. سفید کردن دندان با خمیردندان روشی ملایم تر و کندتر برای سفید کردن دندان ها است. اینها به سرعت دیگر روشهای سفید کردن نتیجه نخواهند داد. با این حال پس از رسیدن به تمیزی و سفیدی لازم به وسیله محصولات دیگر، می توانند راهی عالی برای حفظ سفیدی دندانهایتان باشند..خمیردندان های سفیدکننده دارای مواد سفید کننده نیستند بلکه برای از بین بردن لکه های سطحی از صیقل دهی و سایر واکنشهای شیمیایی استفاده می کنند.

 • به منظور اطمینان از بی خطر بودن و موثر بودن محصول، به دنبال خمیردندان سفید کننده ای باشید که توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا یا سایر گروه های دندانپزشکی حرفه ای تأیید شده است.

پرفروش‌ترین خمیر دندان های سفید کننده را ببینید

از خمیر دندان دارای جوش شیرین میتوانید برای سفید کردن دندان استفاده کنید

5. یک خمیر دندان دارای جوش شیرین تهیه کنید. برخی مطالعات نشان می دهد که خمیردندان های دارای جوش شیرین ممکن است در تمیز کردن دندان ها نسبت به سایر خمیردندان ها مؤثرتر باشند. جوش شیرین نیز از دیرباز به عنوان ماده طبیعی سفید کننده دندان مورد استفاده قرار میگرفته است. با این حال ، جوش شیرین می تواند پوست ظریف شما را در اطراف دهان تحریک کند. خمیر دندان دارای نوشیدن جوش شیرین باید غلظت کافی داشته باشد که بدون آنکه تحریک کننده باشد تاثیرات مثبت خود را بر روی دندان ها به جا بگذارد.

از روش های طبیعی برای سفید کردن دندان از جمله توت فرنگی و یا لیمو با احتیاط استفاده کنید

6. در مورد روشهای طبیعی سفید کردن دندان احتیاط کنید. برای رسیدن به جواب چگونه دندان های تمیز و سفید داشته باشیم اطلاعات جامعی در مورد سودمندی یا ایمنی در روش های طبیعی سفید کردن دندان وجود ندارد. با این حال، برخی از افراد اثرات مثبتی را گزارش می دهند.در استفاده از این روش های طبیعی احتیاط کنید و خوب است که ابتدا با دندانپزشک خود صحبت کنید. این روشهای طبیعی شامل موارد زیر است:

 • قرار دادن توت فرنگی رنده شده روی دندان ها. توت فرنگی ها آنزیم اسید مالیک دارند که ظاهراً دندان ها را درخشان می کند. توت فرنگی های تازه را رنده کرده و روی دندان های خود بمالید. پس از پنج دقیقه، با استفاده از آب لیمو و جوش شیرین دهان خود را بشویید.
 • مقدار کمی جوش شیرین را به یک قاچ لیمو اضافه کنید. دندان های خد را درون این قاچ قرار داده مدتی نگه دارید تا زمانی که خنکی آن را احساس کنید.
 • توجه داشته باشید که توت فرنگی و لیمو هر دو حاوی اسید سیتریک هستند که می تواند باعث ضعیف تر شدن دندان ها و افزایش حساسیت آنها شوند. با احتیاط از روش های طبیعی سفید کننده دندان استفاده کنید و به ادعاهای آنها مشکوک باشید.

برای مراقبت از دندان های خود هر شش ماه به دندانپزشک خود مراجعه کنید

بخش سوم : مراقبت از دندان ها به صورت حرفه ای

1. سالانه دو بار به دندانپزشک خود مراجعه کنید. برای مراقبت از دندان های خود ، هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک می تواند در مورد چگونگی مراقبت از دندان هایتان به شما مشاوره دهد و در صورت مشاهده هرگونه مشکل، شما را در جریان قرار میدهد. علاوه بر این برای اینکه چگونه دندان های سفید داشته باشیم ، دندانپزشک در تمیز کردن عمیق دندان ها میتواند به شما کمک کند. تمیز کردن عمیق و حرفه ای دندان ها، به از بین بردن لکه های سطحی و همچنین پلاک ها کمک می کند: حتی بدون مواد سفید کننده، احتمالاً بعد از مراجعه به دندانپزشک لبخند زیباتری خواهید داشت.

 • در صورت مشاهده خونریزی لثه، درد یا تغییر رنگ دندان ممکن است لازم باشد بیشتر از دو بار در سال به دندانپزشک خود مراجعه کنید. در صورت بروز این علائم ، برای رفع پوسیدگی دندان، یک نوبت ویزیت بگیرید.

قبل از استفاده از مواد سفید کننده دندان در مورد آنها تحقیق کنید

2. در مورد مواد سفید کننده حرفه ای سؤال کنید. برای اینکه چگونه دندان های تمیز و سفید داشته باشیم ، روش های سفید کننده دندان حرفه ای اغلب سریعتر از روش های خانگی نتیجه میدهند. با این حال ، این روش ها می توانند کمک کننده باشند و اغلب تحت پوشش بیمه دندانپزشکی قرار نمیگیرند. بیشتر روش های سفید کننده حرفه ای دارای درصد بیشتری از مواد سفید کننده هستند و معمولا به همراه لیزرها یا چراغ های دیگر برای کمک به فرآیند سفید کردن، انجام میشوند.از آنجا که این درمان ها را در مطب دندانپزشکی انجام می دهید، لثه های شما از مواد شیمیایی مضر مورد استفاده، محافظت می شود.

 • توجه داشته باشید که برخی از مطالعات نشان می دهد که روش های خانگی می توانند به همان اندازه روش های حرفه ای مؤثر باشند.

فقط به متخصصان دندانپزشک مراجعه کنید

3. مطمئن شوید که به متخصصان دندانپزشکی دارای مجوز مراجعه می کنید. بیشتر کشورهای توسعه یافته دارای سیستم های صدور مجوز هستند که برای اطمینان از ایمن بودن و مسئولیت پذیری دندانپزشکان و سایر متخصصان دندانپزشکی انجام میشود. تنها متخصص دندانپزشکی که دارای مجوز رسمی است را ملاقات کنید. برای سفید کردن دندان به سالن های زیبایی نروید: اینها ممکن است ارزان تر باشند اما خطرات زیادی به دنبال دارند.

سعی کنید در طول روز برای سفید ماندن دندان ها از میان وعده غذایی کمتر استفاده کنید

بخش چهارم : مصرف مواد غذایی سالم برای دندان

1. از میان وعده های غذایی استفاده نکنید. ذرات غذایی روی دندان های شما به پوسیدگی و لکه دار شدن دندان ها منجر میشود. به همین دلیل باید مدت زمانی که دندان های شما در معرض مواد غذایی قرار دارد را به حداقل برسانید. سعی کنید از مصرف میان وعده های غذایی خودداری کنید تا زمان تمیز بودن دندان ها را به حداکثر برساند.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان از مصرف شکر زیاد خودداری کنید

2. روزانه کمتر از 50 گرم شکر میل کنید. شکر یکی از مضرترین مواد برای دندان ها است و می تواند به سلامت و ظاهر دهان شما آسیب برساند.سعی کنید از محصولاتی که دارای قندهای اضافه شده هستند خودداری کنید تا پوسیدگی و لکه شدن دندان ها به حداقل برسد. این شامل شکر و قندهای دیگر میشود از جمله: شیره، عسل ، شربت، قند قهوه ای و… دندان و بدنتان از شما تشکر می کنند.

 • به “کربوهیدراتهای تخمیر شده” نیز توجه داشته باشید، که بعد از مصرف شروع به تجزیه و تبدیل شدن به قند در دهان میشوند، که می تواند برای دندان های شما بسیار مضر باشد. کربوهیدراتهای تخمیر شده شامل این موارد میشوند: کلوچه، نان ، موز و غلات صبحانه و همچنین موارد بارزتری مانند کوکی ها ، کیک ها و شیرینی ها.

برای سفید و تمیز ماندن دندان ها از مصرف نوشیدنی های قندی تا جایی که امکان دارد خودداری کنید

3. نوشیدنی های بدون قند بنوشید. نوشیدنی های شیرین شده با قند برای دندان ها بسیار مضر هستند. مصرف نوشیدنی های قندی دندان های شما را برای مدت زمان طولانی در معرض مواد مضر قرار می دهد و باعث تسریع پوسیدگی دندان ها می شود. حتی نوشیدنی های سالم مانند نوشیدنی های ورزشی پر از قند هستند. گزینه های دیگری برای نوشیدن انتخاب کنید. آب ساده شیر (که در اکثر شهرهای ایالات متحده همراه با فلوراید هستند) سالم ترین گزینه نوشیدنی برای سلامت دهان شما و بهترین گزینه برای ظاهر دندان های شما است.به یکسری از نوشیدنی ها توجه داشته باشید مانند:

 • چای و قهوه های شیرین
 • نوشابه
 • کوکتل و سایر مشروبات الکلی
 • نوشیدنی های انرژی زا
 • نوشیدنی های ورزشی
 • آب میوه ها

نوشیدنی های مضر برای دندان مثل چای و قهوه را به حداقل برسانید

4. نوشیدنی های مضر برای دندان را محدود کنید. قهوه و چای می توانند باعث لکه های زرد ناخوشایند شوند. با این حال ، قهوه و چای تا زمانی که آنها را بدون شیرین کننده بنوشید ، برای سلامتی دهان شما خیلی بد نیستند. هنوز هم، اگر می خواهید لبخند شما روشن و سفید باقی بماند ، سعی کنید مصرف نوشیدنی های مضر را به حداقل برسانید.

استفاده از میوه و سبزیجات به داشتن دندان های سفید و تمیز کمک میکند

5. میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید. برای سوال ” چگونه دندان های تمیز و سفید داشته باشیم ” ، غذاهای تازه با فیبر و آب زیاد مانند میوه و سبزیجات باید مصرف کنیم، مواد مغذی لازم برای قوی نگه داشتن دندان ها را در اختیار شما قرار می دهند. آنها همچنین به تمیز کردن و روشن تر کردن دندان های شما کمک می کنند.سیب ، هویج و کرفس همگی می توانند ضمن سلامتی دهان، ذرات مواد غذایی را از دندانهای شما جدا کنند.

 • مرکبات را محدود کنید، اما آنها را کاملاً قطع نکنید. آنها حاوی اسید سیتریک هستند، که می تواند به مینای دندان آسیب برساند ، اما همچنین به ایجاد یک محیط pH کمی قلیایی در دهان شما کمک می کند (باکتری هایی که باعث پوسیدگی دندان در محیط اسیدی می شوند). سعی کنید از مرکبات در کنار وعده های غذایی بزرگ استفاده کنید.

از مصرف غذاهایی که باعث میشود به دندان ها بچسبند خودداری کنید

6. غذاهای چسبنده نخورید مگر اینکه بعد از آن مسواک بزنید. غذاهای چسبنده طولانی تر روی دندان ها باقی می مانند و منجر به رنگ گرفتن و پوسیدگی می شوند.از خوردن غذاهای چسبناک و جویدنی مانند کشمش، برخی شیرینی ها و کارامل خودداری کنید. به جای آن سعی کنید گزینه های مناسب و طبیعی پیدا کنید. با این وجود ، اگر مایلید از غذاهای چسبنده میل کنید، در نظر داشته باشید که سریعا دهان خود را با آب شستشو دهید: این می تواند آسیبهای احتمالی را به حداقل برساند.

از غذاهای لبنی کم چرب مانند ماست یا پنیر و یا میل کردن بادام برای تمیز و تقویت کردن دندان ها استفاده کنید

7. لبنیات و مغزهای کم چرب بخورید. غذاهای لبنی کم چرب (مانند ماست و پنیر) و آجیل به تمیز کردن دندانها به طور طبیعی کمک می کند.پروتئین ها و کلسیم موجود در لبنیات نیز می توانند به تقویت دندان کمک کنند. به جای جوییدن آب نبات، یک مشت بادام میل کنید.

برای جلوگیری از آسیب دیدن مینای دندان از خوردن غذا قبل از خواب پرهیز کنید

8. قبل از خواب غذا نخورید. هنگامی که جریان بزاق شما کاهش می یابد، رشد پلاک به بالترین میزان خود میرسد. چند ساعت قبل از خواب از خوردن یا آشامیدن (به غیر از آب) خودداری کنید.عدم استفاده از مواد غذایی قبل از خواب نیز می تواند احتمال ریفلاکس اسید معده را، که باعث آسیب به مینای دندان شما می شود، کاهش دهد.

استفاده از دخانیات ما را از داشتن دندان های سفید محروم میکند

9. دخانیات را کنار بگذارید. استفاده از دخانیات می توانند ما را از چگونه دندان های تمیز و سفید داشته باشیم محروم کنند و آنها را لکه دار کرده و منجر به بیماری های دهان از جمله سرطان دهان شود.سیگار و تنباکو همه برای دندان و لبخند شما مضر هستند. آنها را ترک کنید یا حداقل به طور قابل توجهی مصرف آنها را کاهش دهید تا دندانهای تمیز و سفیدی داشته باشد.

 • آدامس های بدون قند را به عنوان جایگذینی برای سیگار امتحان کنید. آدامس های بدون قند می توانند به تمیز کردن و روشن تر شدن دهان کمک کنند.
نکات
 • مسواک های چرخشی در تمییز کردن دندان مؤثر هستند، اما باید یک در میان از یک مسواک معمولی استفاده کنید.
 • محصولات سفید کننده دندان روی دندان هایی که به علت مصرف مواد غذایی یا نوشیدنی ها زرد رنگ شده اند، بهترین اثربخشی را دارند. متاسفانه بر روی دندان های رنگی شده در اثر بیماری یا داروها، به همان اندازه مؤثر نیستند.
 • توجه داشته باشید که محصولات سفید کننده دندان روی روکش و یا دندان های پر شده نتیجه ای نمیدهند: فقط روی خود دندان ها تاثیر میگذارند. اگر تعدادی روکش یا دندان پر شده دارید، با دندانپزشک خود در مورد استفاده از این مواد صحبت کنید.
هشدارها
 • زنان باردار یا شیرده نباید از محصولات سفید کننده استفاده کنند. اگر خانم باردار یا شیرده هستید، در مورد مراقبت از دهان و دندان خود با دندانپزشک صحبت کنید.
 • اگر مسواک شما خیلی سفت و یا قدیمی شده است، استفاده از آن میتواند به دندان ها و لثه های آسیب وارد کند. به یاد داشته باشید که مسواک شما باید موهای نرمی داشته باشد و باید به آرامی مسواک بزنید.
 • در صورت مشاهده خونریزی لثه یا درد، به دندانپزشک مراجعه کنید. اینها نشانه هایی از مشکلات دندانپزشکی است که ممکن است در خانه قابل حل نباشد.
 • در حالی که به طور کلی محصولات سفید کننده دندان ایمن تلقی می شوند ، ممکن است عوارض ناشناخته یا گزارش نشده ای بر سلامت دندان ، سلامت لثه و یا سلامت عمومی داشته باشند. هنگام انجام هرگونه روش خانگی برای سفید کردن دندان، احتیاط کنید.
 • محصولات سفید کننده اغلب باعث بروز حساسیت در لثه و دندان می شوند ، هرچند که این اثر باید موقت باشد.
 • اگر محصول سفید کننده باعث تغییر رنگ لثه شما شده است ، فوراً با دندانپزشک خود صحبت کنید.
 • سفید کردن بیش از حد می تواند باعث آسیب به مینای دندان شود. دستورالعمل های دندانپزشک و محصولات سفیدکننده را با دقت دنبال کنید

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
80%
 • چگونه دندان های تمیز و سفید داشته باشیم
منبع WIKIHOW
دریافت کتاب رایگان با ثبت ایمیل
دریافت کتاب رایگان با ثبت ایمیل
کتاب الکترونیکی 41 خوراکی بی‌نظیر برای چربی سوزی
ایمیل شما نزد ما محفوظ میماند و در هر زمان میتوانید عضویت خود را لغو کنید
ممکن است شما دوست داشته باشید
به گفتگو بپیوندید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected by Copyscape در صورت استفاده از محتوای وب‌سایت بدون دادن لینک مستقیم، محتوای شما هم به صورت خودکار و هم به صورت دستی به فرم DMCA گزارش خواهد شد.

این وبسایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. با ادامه کار با وبسایت باروکات شما در استفاده از کوکی ها موافقت خواهید کرد. موافقم

قوانین استفاده از کوکی ها