اصول رانندگی در زمستان با رعایت حفظ امنیت

0 840

رانندگی کردن در مسیر پر از برف و یخ برای رسیدن به محل کار شروع چندان خوبی برای یک روز بی خطر به نظر نمی‌رسد. همانطور که می‌دانید، رانندگی در هوای زمستانی کار پر استرسی است. با این‌حال در چنین شرایطی نیز می‌توان ایمن رانندگی کرد. فقط کافی است با اصول رانندگی در زمستان آشنا باشید. برای رانندگی در شرایط زمستانی پیش از هر چیز از سرویس کردن وسیله نقلیه خود اطمینان حاصل کنید. سطح همه‌ مایعات خودرو را چک کنید و آن‌ها را در وضعیت پر نگه‌ دارید. به منظور پرهیز از هر گونه خطر، در هنگام توقف یا پیچیدن کاملاً احتیاط کنید.

تسلط بر اتومبیل با استفاده از مهم‌ترین اصول رانندگی در زمستان

اصول رانندگی در زمستان شامل 7 نکته مهم است که با دانستن آن‌ها می‌توانید جلوی خطرات احتمالی به هنگام رانندگی در شرایط سخت را بگیرید. حتی در صورت بروز هرگونه حادثه احتمالی، با به خاطر آوردن قوانین رانندگی در زمستان، می‌توانید مجددا کنترل ماشین را به‌دست آورید.

پیش از شروع رانندگی خودرو را تمیز کنید

1. پیش از شروع رانندگی خودرو را تمیز کنید

وقتی به سراغ خودرو می‌روید و مشاهده می‌کنید که کاملاً با برف و یخ پوشیده شده است، حتماً باید تمام آن‌ها را از روی اتومبیل پاک ‌کنید. این کار به دید شما در حین رانندگی کمک می‌کند. از پاک کردن شیشه تنها به ‌اندازه‌ی یک روزنه برای دیدن اطراف خودداری کنید. زیرا این کار میدان دید شما را به ‌شدت کاهش می‌دهد. اصول رانندگی در زمستان صرفا به زمان رانندگی مربوط نمی‌شود و باید پیش از روشن کردن اتوموبیل نیز اقدامات زیر را برای حفظ ایمنی هنگام رانندگی انجام دهید:

 • پیش از به حرکت درآوردن خودرو تمامی پنجره‌ها و آینه‌ها را کاملاً پاک‌کنید.
 • همچنین باید برف روی چراغ‌ها را نیز تمیز کنید تا سایر رانندگان توانایی دیدن چراغ جلو، راهنماها و چراغ‌های ترمز شما را داشته باشند.
 • سطح کاپوت، صندوق‌عقب، سقف و درب‌ها را با جارو تمیز کنید. در غیر این صورت امکان لغزیدن برف به روی شیشه و مسدود شدن دید هنگام رانندگی وجود خواهد داشت، که مطمئناً اتفاق خوبی نیست! حتی ممکن است برف روی بدنه خودرو شما به سمت سایر ماشین‌ها پرتاب شود. در بسیاری از کشورها پاک کردن برف روی خودرو پیش از ورود به جاده از لحاظ قانونی الزامی است.

آهسته برانید

2. آهسته برانید

ممکن است دیرتان شده باشد و مضطرب باشید. اما ایمنی شما از همه‌چیز مهم‌تر است. فارغ از اینکه چقدر تجربه رانندگی دارید، باید در هوای زمستانی آهسته رانندگی کنید و با دقت تمامی اصول رانندگی در زمستان را رعایت نمایید. حتی اگر اتومبیل خود را برای شرایط زمستانی آماده کرده‌اید، هنوز احتمال از دست دادن کنترل خودرو وجود دارد. رانندگی آهسته و با آرامش یکی از قوانین رانندگی در زمستان است. با آهسته راندن و تمرکز کردن روی رانندگی، نه‌تنها قادر به کنترل خودرو خواهید بود بلکه می‌توانید مراقب خودروهای اطراف نیز باشید. توجه کنید که همه رانندگان به ‌اندازه شما احتیاط نمی‌کنند.

 • پدال‌های گاز و ترمز را با ملایمت فشار دهید. سرعت گرفتن و ترمز گرفتن را به ‌آرامی انجام دهید و از پیچیدن با سرعت بالا دوری ‌کنید. برای متوقف کردن ماشین کمی زودتر از روزهای معمولی ترمز بگیرید تا از توقف‌ ناگهانی خودرو اجتناب کنید.

انواع روغن‌های ترمز را ببینید

سومین اصل از اصول رانندگی در زمستان، در نظر گرفتن فضای کافی برای توقف

3. سومین اصل از اصول رانندگی در زمستان، در نظر گرفتن فضای کافی برای توقف

توقف در جاده‌های یخ‌زده بسیار متفاوت از جاده‌های خشک است. یکی از مهم‌ترین اصول رانندگی در زمستان که حوادث را به میزان قابل توجهی کاعش می‌دهد، نحوه متوقف کردن اتومبیل است. هنگام ترمز گرفتن در مسیرهای برفی و لغزنده، به ‌هیچ‌ وجه نباید مشابه توقف روی جاده‌های عادی عمل کنید. زیرا این کار احتمالاً منجر به تصادف خواهد شد! حداقل هشت الی ده ثانیه برای توقف کامل در نظر بگیرید. پدال ترمز را به‌آرامی با کف پا بفشارید و از یکباره کوبیدن آن اجتناب‌ کنید.

 • در صورت امکان قبل از رسیدن به چراغ ‌قرمز پای خود را از روی پدال گاز بردارید و سعی کنید با کاهش سرعت، رسیدن به چراغ ‌راهنما را تا سبز شدن آن به تعویق بیندازید، تا مجبور به توقف نباشید. رعایت همین اصل ساده از راهکارهای رانندگی در زمستان، جلوی بروز بسیاری از تصادفات را خواهد گرفت.

حفظ فاصله مطمئنه با خودرو روبرو، چهارمین قدم از اصول رانندگی در زمستان

4. حفظ فاصله مطمئنه با خودرو روبرو، چهارمین قدم از اصول رانندگی در زمستان

هنگام رانندگی در زمستان، فاصله بین اتومبیل خود و خودروی روبه‌رویی را به ‌اندازه‌ دو برابر حالت معمول حفظ کنید. مرتباً مراقب ماشین جلوی خود و چراغ‌های ترمز آن باشید. اگر فاصله را حفظ کرده باشید قادر به متوقف کردن خودرو و نگه‌داشتن فضای اضافه با خودروی روبه‌رو خواهید بود در غیر این صورت مجبور به فشردن ناگهانی پدال ترمز و به‌ دنبال آن لغزش و برخورد با خودروی مقابل خواهید بود.

 

از سرعت گرفتن در سربالایی‌ها خودداری کنید

5. از سرعت گرفتن در سربالایی‌ها خودداری کنید

قانون پنجم اصول رانندگی در زمستان به مسیرهای شیب‌دار و سربالایی اختصاص دارد. در حین نزدیک شدن به یک تپه برای بالا رفتن از آن، بیش‌ از حد پدال گاز را فشار ندهید زیرا این کار می‌تواند به چرخیدن خودرو منجر شود. در عوض از قانون اینرسی برای بالا رفتن از تپه استفاده کنید. پنجمین قانون رانندگی در زمستان می‌گوید تا حد امکان در سربالایی‌ها توقف نکنید. زیرا حرکت مجدد دشوار خواهد بود. اگر مجبور به فشردن پدال گاز شدید، این کار را به‌آرامی و با ملایمت انجام دهید.

مهار کردن لغزش با ششمین نکته از اصول رانندگی در زمستان

6. مهار کردن لغزش با ششمین نکته از اصول رانندگی در زمستان

سُرخوردن می‌تواند فوق‌العاده ترسناک باشد! برای رهایی از سُرخوردن خودرو، پدال گاز را اندکی رها کنید و فرمان را بسیار ملایم به سمت موردنظر بچرخانید. مواظب باشید فرمان را بیش‌ از حد نچرخانید و تا زمانی که مجدداً در راستای موردنظر قرار نگرفته‌اید، پدال گاز را فشار ندهید.

 • اگر خودرو گردش نمی‌کند یا گردش وسیعی انجام می‌دهد، به آرامی میزان گاز را کاهش دهید. اما اگر این اتفاق نیفتاد، بسیار آرام به پدال ترمز ضربه بزنید و فرمان را اندکی بیشتر به سمت پیچ مورد نظر بچرخانید. وحشت کردن و چرخاندن شدید فرمان به‌طرف پیچ، برخلاف روش‌های رانندگی در زمستان است و تنها توانایی کنترل شما را کاهش می‌دهد.
 • درصورتی‌که خودرو در حال آب‌پیمایش است (حرکت تایر بر روی لایه نازکی از آب براثر قرار گرفتن آب در بین سطح تماس تایر با جاده)، پدال گاز را ‌آرام و بدون رها کردن کامل آن آزاد کنید و در صورت لزوم آن را به‌طور کامل رها کنید.

از به‌کارگیری کروز کنترل اجتناب کنید

7. از به‌کارگیری کروز کنترل اجتناب کنید

کروز کنترل روش آرامش بخشی برای رانندگی است. اما استفاده از آن در تضاد با اصول رانندگی در زمستان است. زیرا شتاب‌گیری و کاهش سرعت را از اختیار شما خارج می‌کند. این کار احتمال سُر خوردن اتومبیل و از دست دادن کنترل آن، روی سطوح لغزنده‌ای که برف، یخ یا شن نیز رویشان وجود دارد را افزایش می‌دهد.

سرویس خودرو را انجام دهید

سرویس‌کاری خودرو

سرویس کردن خودرو، نه تنها یکی از با اهمیت‌ترین اصول رانندگی در زمستان است، بلکه باید در سایر فصل‌های سال نیز طبق برنامه مشخصی انجام شود تا احتمال هرگونه حادثه رانندگی کاهش پیدا کند.

1. سرویس خودرو را انجام دهید

اصول رانندگی در زمستان سرویس‌کاری‌های دوره‌ای انومبیل را نیز شامل می‌شود. چرا که برای رانندگی امن باید مطمئن شوید که خودرو شما طی فصل زمستان در بهترین شرایط خود قرار دارد. قطعاً نمی‌خواهید زیر برف و در دمای زیر صفر درجه با خرابی ماشین مواجه شوید. چنین موقعیتی بسیار استرس‌زا خواهد بود! خودرو خود را برای انجام معاینه کلی به تعمیرگاه ببرید یا اینکه خودتان تعمیر و نگهداری دوره‌ای خودرو را انجام دهید.

 • متداول‌ترین خرابی‌های فصل زمستان به قطعاتی از قبیل شلنگ‌ها، تسمه‌ها، پمپ آب و سیم شمع‌ها مربوط هستند. یکی از قواعد اصول رانندگی در زمستان در بخش سرویس‌کاری، بررسی فشار باد لاستیک‌ها است.

باتری خودرو را بررسی کنید

2. باتری خودرو را بررسی کنید

رانندگی با باتری خراب و از کار افتاده کاملا در تضاد با اصول رانندگی در زمستان است. باید در ابتدای زمستان باتری خودرو را بررسی نمایید. احتمال از کار افتادن باتری‌های قدیمی در هوای سرد زیاد است. همچنین ممکن است سیستم شارژ به‌درستی عمل نکند. بنابراین بررسی باتری به همراه سایر بخش‌ها یکی از قانون های رانندگی در زمستان و امری اجتناب ناپذیر است.

 • اگر قصد خریداری باتری جدید دارید، مطمئن شوید که توان کافی برای روشن کردن خودرو در شرایط زمستانی را داشته باشد. روشن شدن خودرو در فصل زمستان، نسبت به فصل تابستان دشوارتر است.

انواع باتری خودرو را در اینجا ببینید

ضد یخ را چک کنید

3. ضد یخ را چک کنید

ضد یخ برای کارکرد خودرو در فصل زمستان حیاتی است. به همین علت چک کردن سطح ضد یخ هنگام سرویس‌کاری اتومبیل، یکی دیگر از اصول رانندگی در زمستان را شامل می‌شود. اکثر خودروها با ترکیبی از آب و ضد یخ بهترین کارایی را نشان می‌دهد. معمولا در شرایط زمستانی 60 درصد ضد یخ و 40 درصد آب کفایت می‌کند. در شرایط فوق‌العاده سرد زمستانی از 70 درصد ضد یخ و 30 درصد آب استفاده کنید. با این کار موتور خودرو در عین داشتن نقطه انجماد پایین خنک نگه‌داشته می‌شود.

 • از کتابچه راهنما برای آگاهی از نوع خاص ضد یخ توصیه‌شده بهره بگیرید.

انواع ضدیخ خودرو را ببینید

برف‌پاک‌کن‌ها را تعویض کنید

4. برف‌پاک‌کن‌ها را تعویض کنید

یکی از اصول رانندگی در زمستان که اغلب اوقات فراموش می‌شود، بررسی خرابی برف‌پاک‌کن‌ها در حین رانندگی در جاده است که خطرات زیادی به همراه خواهد داشت. اگر در منطقه مملو از برف و یخ زندگی می‌کنید باید روی خودرو خود برف‌پاک‌کن‌های زمستانی نصب کنید. این نوع برف‌پاک‌کن‌ها سنگین هستند و طوری طراحی‌شده‌اند که یخ روی آن‌ها جمع نشود.

 • فراموش نکنید که پیش از خاموش کردن خودرو برف‌پاک‌کن‌ها را غیرفعال کنید. زیرا ممکن است تیغه برف‌پاک‌کن روی شیشه جلو منجمد شوند و در جریان راه‌اندازی مجدد به موتور برف‌پاک‌کن‌ها فشار بیاید.

انواع تیغه برف پاک کن را ببینید

لاستیک‌های زمستانی خریداری کنید

5. لاستیک‌های زمستانی خریداری کنید

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که هرساله به‌طور مرتب بارش برف اتفاق می‌افتد، اصول رانندگی در زمستان به شما توصیه می‌کند که روی اتومبیلتان لاستیک‌های زمستانی نصب کنید. نصب لاستیک‌های زمستانی کار دشواری است. بنابراین آن‌ها را به‌طور دائم روی رینگ‌های فولادی سوار کنید و برای نصب آن‌ها در مواقع نیاز به یک فروشگاه لوازم چرخ خودرو مراجعه کنید.

 • می‌توانید لاستیک‌های اصلی را در فصل زمستان نگه‌داری کنید یا لاستیک و رینگ را برای نگهداری به یک فروشگاه لوازم چرخ خودرو تحویل دهید.

انواع لاستیک خودرو را ببینید

مخزن مایع شیشه‌شور خودرو را پر کنید

6. مخزن مایع شیشه‌شور خودرو را پر کنید

شرایط برفی و یخبندان دید از شیشه جلو را مشکل می‌سازد که این امر مخالف اصول رانندگی در زمستان و بسیار خطر آفرین است. اگر پشت خودرو دیگری در حال رانندگی باشید، احتمال پاشیده شدن نمک یا گرد و خاک جاده روی شیشه جلوی اتومبیل شما وجود دارد. پس حتماً باید در مخزن ماشن، شیشه‌شور مخصوص شرایط برفی و دمای زیر صفر بریزید.

 • ترکیبات زمستانی شیشه‌شورها به پاک کردن برف و یخ کمک می‌کند و درعین‌حال از انجماد آن جلوگیری می‌نماید.

آماده‌سازی خودرو برای شرایط زمستانی

آماده نگه داشتن اتومبیل برای رانندگی در برف و یخ یکی از مهم‌ترین اصول رانندگی در زمستان است که به هیچ عنوان نباید از آن چشم‌پوشی کنید. زیرا عواقب جبران ناپذیری در پی خواهد داشت. در حقیقت آماده سازی مایشن، پیش درآمدی بر رانندگی در شرایط سخت زمستان است. پیش نیاز قوانین رانندگی در زمستان (که در بخش اول بیان شد)، شامل 4 مرحله مهم است:

باک سوخت را پر نگه‌دارید

1. باک سوخت را پر نگه‌دارید

یکی از پراهمیت‌ترین اصول رانندگی در زمستان موجود بودن سوخت کافی در باک است. اگر با خرابی خودرو مواجه شدید، حتماً باید آن را روشن نگه‌دارید تا گرم بماند و این کار نیازمند داشتن سوخت کافی است. بنابراین از پر بودن باک سوخت برای موارد اضطراری اطمینان حاصل کنید.

 • در جا کار کردن خودرو با هدف گرم نگه‌داشتن آن، سوخت زیادی مصرف نمی‌کند و سوخت در این وضعیت برای مدت‌زمان زیادی کفاف می‌دهد.
 • پر نگه‌داشتن باک به شما کمک می‌کند در مواقع کم شدن سطح سوخت، آن را به‌طور کامل از دست ندهید.

اگر خودرو شما دیفرانسیل عقب است، مقداری شن در عقب خودرو قرار دهید

2. اگر خودرو شما دیفرانسیل عقب است، مقداری شن در عقب خودرو قرار دهید

احتمال لغزش خودروهای دیفرانسیل عقب در جاده‌های برفی یا یخ‌زده بیشتر از سایر ماشین‌ها است. طیق اصول رانندگی در زمستان، با قرار دادن دو کیسه ‌شن در صندوق ‌عقب خودرو، پایداری آن را بهبود دهید.

 • براساس قوانین رانندگی در زمستان، بهتر است کیسه ‌شن‌ها را در حوالی وسط صندوق‌عقب و پشت محور عقب خودرو جای دهید.
 •  از قرار دادن وزن بیش ‌از حد در صندوق‌عقب خودداری کنید. زیرا این کار باعث بالا آمدن بخش جلوی خودرو می‌شود. سعی کنید با وزن حدود 20 پوند شروع کنید.

اصول رانندگی در زمستان

3. در خودرو تجهیزات زمستانی قرار دهید

حتماً تجهیزات اولیه کمکی فصل زمستان در خودرو داشته باشید. برای تمیزکاری شیشه‌ها حتماً یک برف‌روب و یخ‌شکن در خودرو قرار دهید. برای احتیاط مقداری شیشه‌شور اضافی هم همراه داشته باشید تا بتوانید اصول رانندگی در زمستان را در سردترین آب و هوا نیز رعایت کنید.

 • همچنین یک بیلچه و کیسه ‌شن در صندوق‌عقب همراه داشته باشید تا در صورت گیر کردن یا کمبود اصطکاک از آن‌ها کمک بگیرید.

اصول رانندگی در زمستان

4. یک بسته لوازم اضطراری در خودرو داشته باشید

یک بسته لوازم اضطراری همراه داشته باشید تا در صورت خرابی اتومبیل بتوانید خود را گرم نگه‌دارید. این بسته باید شامل پتو، دستکش، کلاه، خوراکی، آب و هرگونه دارویی که ممکن است نیاز پیدا کنید، باشد.

حفظ ایمنی

ذکر تمامی اصول رانندگی در زمستان فقط و فقط به منظور افزایش امنیت و جلوگیری از هرگونه حادثه به هنگام رانندگی صورت گرفت. اما پنج مورد مهم دیگر برای حفظ ایمنی سرنشینان خودرو باقی مانده است که در گروه مهم‌ترین قواعد رانندگی در زمستان یا هر فصل دیگری جای می‌گیرد:

اصول رانندگی در زمستان

1. از رانندگی در حالت خستگی خودداری کنید

رانندگی در حالت خستگی سرعت عکس‌العمل شما را پایین می‌آورد. همچنین تمرکز و توجه شما را مختل می‌کند. این کار نه‌تنها ناقض اصول رانندگی در زمستان، بلکه مخالف با رانندگی در هر زمان و هر آب و هوایی است. سعی کنید در صورت خستگی یا نداشتن استراحت کافی در برف یا یخ رانندگی نکنید.

گزارش‌های هواشناسی را پیگیری کنید

2. گزارش‌های هواشناسی را پیگیری کنید

قبل از رفتن به هر مکانی، مخصوصاً در مسافت‌های طولانی، باید از وضعیت آب ‌و هوای آن منطقه آگاهی پیدا کنید. به ویژه اگر قصد رفتن به یک منطقه دور افتاده را دارید باید این کار را انجام دهید. با این کار متوجه می‌شوید که باید انتظار چه شرایطی داشته باشید. اگر وضعیت آب‌وهوا بسیار نامساعد باشد سفر خود را به تعویق بیندازید.

 • بعلاوه یکی از مهم‌ترین نکات رانندگی در زمستان این است که در مسافرت تحت آب و هوای برفی، فرد دیگری را از مقصد و زمان رسیدن آگاه کنید.

تلفن همراه خود را شارژ کنید

3. تلفن همراه خود را شارژ کنید

از کامل بودن شارژ تلفن همراه خود پیش از ترک منزل اطمینان حاصل کنید. می‌توانید در خودرو یک شارژر تلفن همراه داشته باشید تا شارژ تلفن همراه خود را همیشه در وضعیت پر نگه‌دارید تا در صورت بروز خرابی یا هرگونه مشکل برای تقاضای کمک‌رسانی تماس بگیرید.

انواع پاور بانک را اینجا ببینید

رانندگی در شرایط زمستانی را تمرین کنید

4. رانندگی در شرایط زمستانی را تمرین کنید

شاید اولین و مهم‌ترین بخش از اصول رانندگی در زمستان تمرین رانندگی در برف و یخ باشد. زیرا تمرین از شما فرد ماهری می­سازد. اگر با رانندگی در شرایط آب‌وهوایی برفی و یخبندان آشنایی ندارید، پس از یک طوفان، در محوطه یک پارکینگ بزرگ و خالی به همراه یک راننده باتجربه تمرین کنید. ترمز گرفتن به‌طور ایمن، رهایی از وضعیت سُرخوردن خودرو و چگونگی فرمان‌پذیری خودرو در شرایط زمستانی را تمرین کنید.

در صورت امکان در خانه بمانید

5. در صورت امکان در خانه بمانید

با وجود اینکه تمام اصول رانندگی در زمستان را آموخته‌اید، از شما درخواست می‌کنیم از آب‌وهوای زمستانی به‌عنوان بهانه‌ای برای ماندن در خانه استفاده کنید. حتی در صورت مهارت داشتن در رانندگی، با بیرون رفتن در این شرایط خود و دیگران را در معرض خطر قرار می‌دهید. زیرا هر کدام از سایر رانندگان برای شما و شما برای عابرین پیاده یک خطر محسوب می‌شوید. جاده‌های لغزنده و یخ‌زده حتی برای رانندگان باتجربه نیز خطرناک هستند. به جاده نزنید مگر اینکه مجبور باشید.


 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
89%
 • اصول رانندگی در زمستان با رعایت حفظ امنیت
منبع WIKIHOW
دریافت کتاب رایگان با ثبت ایمیل
دریافت کتاب رایگان با ثبت ایمیل
کتاب الکترونیکی 41 خوراکی بی‌نظیر برای چربی سوزی
ایمیل شما نزد ما محفوظ میماند و در هر زمان میتوانید عضویت خود را لغو کنید
به گفتگو بپیوندید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected by Copyscape در صورت استفاده از محتوای وب‌سایت بدون دادن لینک مستقیم، محتوای شما هم به صورت خودکار و هم به صورت دستی به فرم DMCA گزارش خواهد شد.

این وبسایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. با ادامه کار با وبسایت باروکات شما در استفاده از کوکی ها موافقت خواهید کرد. موافقم

قوانین استفاده از کوکی ها